ne 31.3.2019 | Klára Petrásková | Foto: Ronald Hansel / Juniorský hokej

Doba bronzová je tu, dorost přetlačil Vítkovice v prodloužení!

V Hradci nastala dobra bronzová! Dorostenci hodili za hlavu smolnou prohru s Kometou a do poslední bitvy vstoupili s odhodláním. Lvi museli dvakrát stahovat vítkovický náskok, rozhodující trefu si schovali do prodloužení. Jeho hrdinou se stal Matěj Pinkas, který vystřelil Hradci třetí místo krásnou ranou do teploměru!

Hradec si pomohl přesilovkou a srovnal

Důležitost mače si dobře uvědomovaly oba celky, začátek klání se tak odehrával v poněkud nervózní atmosféře. Na pořadu byly nepřesné nahrávky a časté obracení hry, utnout tuto pasáž mohl Matyáš Budina. Ten mohl být před gólmanem sám, na poslední chvíli ale Marhovu žabku zablokovala vítkovická hůl. Chvíli nato si Hradečtí nedali pozor u své brány a liknavou rozehrávku ukořistil Alex Kotásek. Vítkovický forvard posunul touš na Josefa Krejsu, jenž úplně sám před bránou prostrčil hrací předmět mezi betony – 1:0.

A z pohledu Mountfieldu mohlo být ještě hůř, za zákrok na ujíždějícího soupeře totiž bylo nařízeno trestné střílení. Trenéři zatahali za taktické nitky a do brány poslali na tuto situaci Maria Žalčíka. Ten se rychle zahřál a pokus Tomáše Machů vytěsnil mimo tři tyče. Následně předvedl proti přečíslení Ostravanů důležitý zákrok vyrážečkou znovu Jakub Tichý.

Na Východočeších byla vidět chuť vyrovnat a na Darka Bartošáka letěl nejeden puk, Lvi si nakonec gólovou radost schovali do přesilovky. Matěj Pinkas poslal křižnou nahrávku Juraji Slafkovskému příliš na brusle, místo střely tak hradecký forvard zvolil zpětnou nahrávku. Matěj Pinkas už neměl větší problémy přiťuknout kotouč do odkryté části brány – 1:1. V závěru třetiny se do slibných příležitostí dostali ještě střelci na obou stranách, gólmani však odolali.

Vítkovice opět odskočily, Mountfield znovu srovnal

Pak ale přišla 23. minuta a východočeská síť se vlnila podruhé v zápase. Lvi byli ve svém brankovišti příliš nedůrazní, Martin Kubík se nenápadně proplížil až před bránu a rychlým příklepem našel místo mezi výstrojí a tyčí – 2:1. Po tomto inkasování se do brány postavil Mario Žalčík, na střídačku naopak zamířil Jakub Tichý.

Střídající gólman měl hned plné ruce práce, musel totiž likvidovat nepříjemné střely v oslabení. Východočeši ale soupeřovy střely ustáli a poté sami zamířili do útoku. Darek Bartošák měl plnou výstroj práce s Gieslovou ránou z první nebo Marhovou střelou v přečíslení, proti Slafkovského dělovce mu zase pomohla branková konstrukce.

Lvi však tlačili dál a srovnání se dočkali ve 35. minutě. Matěj Beneš vyslal v přečíslení dobrou střelu do teploměru, kterou vyrazil gólman jen před sebe a Adam Jirků z dorážky uklidil puk do protivníkovy svatyně – 2:2. Ten samý hráč mohl během pár vteřin poslat Hradec dokonce do vedení, tentokrát ale z podobné pozice neuspěl.

Gólmani odolali, základní hrací doba zápas nerozsekla

Krátce před druhou sirénou byl nepříjemně na mantinel naražen Šimon Táborský a třetí dějství tak Hradec načínal v přesilovce. Ta se díky dalšímu vítkovickému faulu ještě protáhla o další dvě minuty, i přes dobré útočné kombinace ale Lvi cestu k brance nenašli. V dobré pozici se už v rovnovážném počtu hráčů na ledě objevil Juraj Slafkovský, jemuž přenechal puk do tandemu Šimon Marha, vítkovický gólman ale sklapl betony včas.

Horké chvilky zažil mezi třemi tyčemi také Mario Žalčík. Pokus Dominika Petra byl totiž hokejkou sražen do vysokého obloučku, který jen tak tak nezapadl za brankářova záda, nýbrž se odrazil o konstrukci a dopadl před lajnu. Jak vteřiny ubíhaly, bylo jasné, že o vítězi může rozhodnout jediná trefa. A podle toho se také oba celky snažily nepouštět soupeře k sobě do pásma, defenzívní činnost nabyla na důležitosti.

Tvrdá hra však i tak přinesla v závěru několik vyloučení, z přesilovek mohl rozhodnout jak Hradec, tak Vítkovice. Kombinace Mountfieldu ale cestu za Bartošákova záda nenašly, Žalčík zase vykopl střelu Josefa Krejsy a mezi betony podržel i pokus Reného Smolky. A tak se za vyrovnaného stavu 2:2 šlo do prodloužení.

Matěj Pinkas vystřelil Lvům třetí místo!

V nastaveném čase se hokejisté ještě nestihli pořádně zorientovat, když si po 22 vteřinách vzal slovo Matěj Pinkas. Hradecký bek prokázal šikovnost, na levém kruhu obešel stahovačkou protihráče a najednou se mu otevřela přímá cesta k bráně. Tu využil ranou na teploměr a jakmile kotouč i s trochou štěstí proskákal na místo určení, propukla východočeská radost. Dorostenci Mountfieldu HK si po výhře 3:2 v prodloužení odvezli z Mládežnického mistrovství republiky bronzové medaile!