út 23.8.2022 | Tomáš Kalas

Domácí premiéra úspěšná! Hradec přetlačil vídeňské Capitals

Vítěznou formu si hradečtí hokejisté přenesli i na domácí led. Proti Vídni sice brzy prohrávali, poté si ale našli prostor pro tři góly v řadě, přičemž dva vsítili během 22. minuty a zároveň se tím dostali do dvoubrankového trháku. V emotivním zbytku duelu už posléze vedení uhájili a nic na tom nezměnilo ani snížení týmu z rakouského hlavního města. Od sezony 2020/21 se tak nic nemění: úvodní zápas v ČPP Aréně vždy Hradec vyhrál!

Do prvního domácího duelu vůbec vstoupili Hradečtí v mírně pozměněné sestavě. Vítězné tažení v Kitzbühelu bylo vykoupeno nucenými změnami v sestavě z důvodu zranění, prostor tak dostal například junior Matěj Beneš, který nastoupil před slušně zaplněnou ČPP Arénou rovnou v elitní útočné formaci.

Atraktivní třetina, 12 trestných minut a neuznaný gól

I díky brzké přesilové hře to byli Lvi, kteří určovali tempo zápasu během prvních minut. Nejblíže vedoucímu gólu byl na začátku páté minuty Okuliar, který po přihrávce od Lva pálil z mezikruží mezi betony Steena. V následné přesilové hře Vídně pak mohl až velkou bohorovnost při zakládání útoku hostí vytrestat v úniku Marek Zachar, pokus do protipohybu brankáře ale skončil na jeho hokejce.

A tak se v nezvykle ofenzivním počátku duelu jako první radoval rakouský tým. Do otevřené obrany vletěli Nico Brunner s Arminem Preiserem a vznikl brejk 2 na 1, který druhý jmenovaný na konci sedmé minuty s přehledem zakončil nad lapačku Růžičky. Přestože se pak domácím naskytla možnost srovnat z dalších dvou početních výhod, obě zůstaly nevyužity.

Východočeši dopravili kotouč do sítě až v čase 14:52, kdy se dostal před branku Ščerbak. Jeho pokus sice vyrazil Steen nad sebe, odkud ho ale poslal do branky Kelly Klíma. Kvůli úmyslnému dosažení gólu rukou se však dále pokračovalo za stavu 0:0. To již však neplatilo tři a půl minuty před koncem třetiny, kdy byl podruhé v utkání vyloučen Rotter. Kombinaci na jeden dotek nekompromisně zakončil po přihrávce od Okuliara z levého kruhu Jakub Lev. A když 18 sekund před koncem nevyužil Bradley trestné střílení za sevření puku rukou od Kaliny na brankové čáře, šlo se do kabin za stavu 1:1.

Drtivý nástup Hradce a další várka emocí

Do druhé třetiny vstoupila Vídeň s dohrávkou početní výhody z první dvacetiminutovky a s Bernhardem Starkbaumem v brance. Pro něj to ale byl hořký nástup do utkání. Mountfield strhl vedení na svou stranu po 64 sekundách, to když ve vlastním oslabení nastartoval brejk 2 na 1 Radek Pilař a propálil rakouského reprezentačního brankáře. Hosté se pak museli cítit o to hůře, když jim na konci 22. minuty ujeli Hradečtí do situace 2 na 1 opět. Lalancette našel nalevo Nikitu Ščerbaka, který z první překonal Starkbauma nad beton.

Oklepat se však z toho povedlo hostům rychle. Už po pěti minutách od inkasování si najel Nico Brunner na pravý kruh a přesným zakončením nad Růžičkův beton zase dostal Vídeňské na dostřel. Jenže o větší tlak se připravovali hráči od Schönbrunnu sami. Kvůli Sheppardovým protestům po vyloučení za podrážení přibyl ještě další menší trest, a tak čekaly Hradec na přelomu třetiny čtyři minuty v situaci 5 na 4.

Ačkoliv je nedokázal využít, Vídeň i tak přehrával. Rakouské Capitals dlouho držel Steen, který od 30. minuty znovu nastoupil do branky, zaskvěl se zejména při oslabení, kdy pochytil jak výpad Jakuba Lva, tak i následné dorážky Perreta se Zacharem. Navíc bylo jasné, že si do třetí třetiny přenesou Lvi přesilovou hru, neboť hosté špatně čtyři sekundy před sirénou střídali.

Dramatický závěr Hradec zvládnul

Kromě přenesené početní výhody si tým zpod Bílé věže vybojoval i téměř minutu a půl trvající přesilovku 5 na 3, ze které ale nic navíc kromě ohrožení Steenovy branky nevytěžil. Hosté se navíc i v dalších minutách poměrně složitě dostávali směrem vpřed a pokusy skrze nahození končily na zakázaném uvolnění.

Capitals k tomu trápila i disciplína, ve třetí třetině přibylo v polovině 49. minuty na jejich konto už celkově desáté vyloučení, Hradci se ale nepovedlo odskočit na dvougólový rozdíl, který by zřejmě znamenal definitivní zlomení zápasu. Zřejmě největší příležitost na čtvrtou branku měl Kelly Klíma v samostatném úniku, navíc měl za zády obránce bez hole. Steena však mezi betony neprostřelil.

Přesto si to Lvi v závěru lehce zkomplikovali. Okuliar byl v 53. minutě vyloučen za nesportovní chování a hosté to mohli ztrestat, Sheppard ale nebyl nijak připraven na dorážku do prázdné branky a krizovou chvilku se povedlo Hradeckým přečkat. Posléze sice Vídeň odvolala gólmana, o stvrzení výhry se pokoušel přes celé kluziště Růžička, ale srovnání nepřišlo. Mountfield tak ubránil těsný výsledek 3:2 a potřetí v řadě načal na domácím kluzišti sezónu vítězně. Hosty pak mohla těšit alespoň drobnost v podobě výhry ve smluvených samostatných nájezdech.