st 30.3.2022 | Tomáš Kalas

Dorost Plzni statečně vzdoroval, ale sezónu si už neprodloužil

Ve třetím semifinálovém duelu museli hradečtí dorostenci bezpodmínečně vyhrát, aby živili naději na prodloužení série a sezóny. Jenže v klíčovém utkání ani jednou nevedli, přestože v 19. minutě srovnali díky Marku Machovi. Klíčovým momentem souboje se stal závěr druhé třetiny, kdy domácí neproměnili samostatný únik a následně poslal Západočechy do opětovného vedení obránce Eichler. V závěru navíc jistil postup indiánů do prázdné Lučan a po porážce 1:3 tak dorostu ročník končí před finálovými branami.

Vyrovnaná první třetina a gól na každé straně

Do třetího čtvrtfinálového souboje vstoupily oba týmy tak, jak se na mládežnický hokej sluší. Hrálo se ve slušném tempu s minimem přerušení, ale také šancí. Opticky více ze hry měla Plzeň a zejména Aleš Mazanec byl aktivním hráčem Západočechů. Po minutě a čtvrt zůstal sám mezi kruhy před Kasalem a pálil z dorážky, avšak netrefil ani branku. I Hradec si směrem dopředu dokázal vytvořit zajímavé příležitosti, ale narážel na Jansu v hostující kleci.

Modrobílí se ujmuli vedení na konci 14. minuty. To po sérii nahození a střel na branku vyplaval kotouč na levý kruh, kde se pohyboval Aleš Mazanec. Právě jemu pak nedělalo problém prostřelit z první Kasala. Východočechům v první chvíli nepomohlo ani vyloučení Mráze za hrubost v polovině 17. minuty, ve finále ale mohli v redukovaném počtu hráčů slavit srovnávací trefu poté, co přežili další z mnoha závarů. Pavel Šimek výborně forčekoval rozehrávající hráče Plzně za brankou a získal puk, následně jej předložil z druhé vlny Marku Machovi, který si před Jansou poradil.

Divoký závěr třetiny, Plzeň šanci na opětovné vedení využila

Start do druhého dějství nezastihl domácí v optimálním rozpoložení. Nedisciplinovanost je dokonce poslala na 14 sekund do dvojnásobného oslabení a Západočeši se dostali do tlaku, který potřebovali. Obětaví Lvi však náročné momenty ustáli a po necelých osmi minutách se tak tempem dorovnat svému soupeři. Následně si Hradečtí navíc zahráli první přesilovku, během které však nedokázali kloudněji branku Škodovky ohrozit.

Přestože to zprvu nevypadalo na divočejší průběh zbytku třetiny, nakonec se v posledních minutách bylo na co dívat. Pittr v polovině 39. minuty tečoval puk po přihrávce před branku do protipohybu Kasala, ale také mimo tři tyče a hned v dalším střídání za to mohla být Plzeň potrestána, když jel sám na branku Vencl, Jansa jej však dobře vystínoval a nepříliš výrazné zakončení mezi betony zastavil. A tak měli poslední slovo indiáni. 15 sekund před koncem se na modré napřáhl Josef Eichler, Kasal měl zakrytý výhled a nemohl tak reagovat, tudíž byl stav po dvou třetinách 2:1 pro hosty.

Domácí kýženou branku nevstřelili, indiáni stvrdili postup

Do třetí třetiny vstoupili domácí s velkou chutí a prvních pět minut se hrálo prakticky výlučně před brankou Plzně. Veškeré střely však zablokovala hostující obrana a tlak Lvů na startu periody záhy výrazně otupilo špatné střídání, což znamenalo početní výhodu indiánů. Oslabení sice domácí ubránit zvládli, čas na srovnání stavu se ale začínal postupně krátit. A že šance na srovnání byly! Jiří Klíma byl v 50. minutě po křižné přihrávce od mantinelu zcela sám před Jansou, kotouč však nedokázal zvednout gólmanovi nad lapačku a tuhle šanci hosté přežili.

V závěru aktivnější domácí se ale museli bránit výpadům Plzně, která fungovala výborně jak v obraně, tak směrem dopředu na brejkové situace. Osm minut před koncem z toho bylo přečíslení 2 na 1, které však Kasal betonem vychytal. Jedna z posledních možností na srovnání přišla šest minut před koncem, kdy dostali Hradečtí přesilovku. Tutovou šanci Klímy však lapil betonem Jansa, což platilo i o šikovné teči Trejbala na konci početní výhody. Přesto to domácí nevzdávali a posledních 125 sekund hráli opět v početní výhodě, umocněné odvoláním brankáře. Ani to však ke srovnání stavu nevedlo, naopak v poslední sekundě trefil prázdnou branku Antonín Lučan, čímž tak Plzeň definitivně poslal do finálového boje.