út 21.3.2023 | Tomáš Prodělal

Dorost ještě žije! Třinec zaslouženě přetlačil 2:1

Hradečtí dorostenci měli před třetím čtvrtfinále jasný cíl – vyhrát, jinak jim končí sezona. Už od úvodního buly byla na mladých Lvech k vidění velká bojovnost, která nakonec po necelých čtrnácti minutách vedla k úvodní brance Lukáše Krále. Syn asistenta trenéra po pauze ještě navíc proměnil trestné střílení. Oba gólmani podávali jisté výkony, a tak už padl jen jediný gól, který před koncem druhé třetiny znamenal snížení Třince. Více už ale hosté nestihli, a tak se od středečních 14 hodin hraje v ČPP Aréně čtvrtý zápas.

Lvi přetavili tlak ve vedoucí gól

Úvod duelu příliš hokejové krásy nenabídl a šancí bylo pomálu, výjimkou byla snad jen akce Matěje Voděrackého, jenž byl osamocen před Milotou, avšak černá pryž mu utekla od čepele. Prvního pokusu na branku jsme se dočkali až v 5. minutě, kdy za hosty v přesilovce zkoušeli štěstí Aleš Zielinski a Petr Sikora, Vojtěch Petřík si ale obě zacloněná nahození pohlídal. Po konci Mrázova trestu začali Lvi postupně přebírat iniciativu a třinecký maskovaný muž se musel ohánět. Po Klímově zakončení mu zase pomohla boční síť.

V jedenácté minutě poprvé visel gól ve vzduchu, když Milota neudržel Forejtkovo nahození od modré a touš vypadl před Dominika Pavlíka, jenže ten na několikrát nedokázal puk dostat na místo určení. Z dalšího náporu už se ale Hradec radoval. U třinecké klece vznikl obrovský zmatek, kotouč vypadl k Tadeáši Burdovi, jenž ho poslal ke Štěpánu Černému, který nabil na pravý kruh Lukáši Královi a ten nedal ranou do vinglu Milotovi šanci. Posun skóre rozproudil emoce, mezi něž vklínil Jakub Jón krásnou vyšívanou a od zvýšení ho dělily jen centimetry.

Milota svými zákroky vrátil Třinec do hry

Prostřední část začal Mountfield přesilovkovým zámkem, ve kterém se o úspěch chytrou zadovkou zpoza branky pokoušel, po vzoru svého jmenovce Kevina, Jiří Klíma, ale Milota svou bližší tyč před pokusem Novotného uhájil. Na druhé straně prověřil Petříkovu pozornost dvěma pokusy Robin Švančara, gólman Lvů však podržel svůj tým, který se za chvíli radoval. Po faulu na Pavlíka bylo nařízeno trestné střílení, jehož se ujal Lukáš Král. Pomalu dojel až k brance a překonal Milotu švihem kolem vyrážečky.

Oceláři dostali šanci na snížení v podobě početní výhody. Jenže nejdříve ujel Klíma a snažil se najít prostor mezi Milotovými betony, neúspěšně. Ještě větší šanci měl záhy na druhé straně Petr Sikora, který obdržel nahrávku před prázdnou branku, odkud poslal touš patkou hole jen do Petříka. Ke konci přišly velké momenty Třince. Nejprve Jakub Milota vychytal úniky Hendrycha s Novotným a následně tygřím skokem ukradl gól Vojtěchu Aschenbrennerovi. A tak hosté trestali. Po Sikorově pasu nakopl motory Matěj Kubiesa, prodral se až před Petříka, u kterého akci nadvakrát úspěšně zakončil snížením na 2:1.

Hradec uhájil první výhru v sérii

Třetí perioda na svém tempu ubrala a velké šance téměř vymizely. Mountfield měl ale i tak více ze hry a držel kotouč daleko od své branky, k tomu Lvům pomohla také další přesilovka. První větší pozdvižení tak přišlo až třináct minut před koncem, kdy maskovaný muž s drakem na hrudi čelil střelám z první od celé hradecké pětice, jenže skóre se nepohnulo. To samé platilo i pro únik Jakuba Jóna, který forhendovým blafákem neuspěl. Na druhém konci vyplaval ve slibné pozici ve slotu Matěj Kubiesa, ale Petříkův pravý beton nebyl vyrovnání nakloněn.

Jak se zápas chýlil ke svému konci velké příležitosti zmizely definitivně. Oba celky zůstávaly už jen u nedokončených náznaků nebo pokusů z dálky. Třinečtí se snažili o závěrečný tlak, ale zodpovědná hradecká defenziva jejich akce úspěšně zastavovala. Východočeši navíc dostali k dispozici početní výhodu, která dala obranným řadám možnost oddechu. Svěřenci Marka Malíka to ještě zkusili bez gólmana, vyrovnat však nedokázali, a tak série dospěla do svého čtvrtého duelu, jenž se hraje ve středu.