ne 18.2.2024 | Jan Hirsch, Dominik Jarka

Dorost proti Ocelářům sahal po obratu, padl v prodloužení

Po pauze čekal svěřence Jiřího Janouška mladšího náročný hokejový víkend s východními soupeři. V sobotu přijely Vítkovice, které na hradeckém ledě zvítězily 5:1. Možnost na nápravu se mladým Lvům naskytla hned o den později proti Třinci. Ten po dvou třetinách vedl 2:0, zásluhou Patrika Hendrycha se však Východočechům tento náskok podařilo dotáhnout. Utkání tak dospělo do prodloužení, kde v početní výhodě rozhodl Jakub Blahuta o výhře Ocelářů.

Ze začátku byla hra vyrovnaná, ani jeden z gólmanů se nenudil. První velkou příležitost si vybudovali domácí, Tomáše Koklara však zradilo zpracování. „Gólman soupeře chytal skvěle, kdybychom využili naše šance bylo by to úplně jiné utkání,“ lituje útočník. O dvě minuty později už puk zásluhou Tobiáše Vítka brankovou čáru překročil. Radost Lvům ale pokazil přechod do pásma, rozhodčí jej vyhodnotili jako ofsajdový. Krátce po polovině první dvacetiminutovky už se skóre opravdu měnilo. Z chumlu po vhazování vylovil kotouč třinecký René Trnka, který nenápadnou střelou trefil pravý růžek Růžičkovy branky.

Hradecký brankář pak svůj tým několikrát podržel při prvním oslabení v zápase, na které Mountfield navázal velkou šancí. Patrik Hendrych zkoušel vyřešit přečíslení dva na jednoho forhendovou kličkou, na níž Javorek reagoval skvělým zákrokem a poradil si i s následujícími dorážkami. Do kabin se tak kvůli neefektivní koncovce Východočechů šlo za stavu 0:1.

Do druhé části duelu vešli aktivněji Slezané a už po dvou minutách se mohli radovat z navýšení náskoku. Witor Makula nabil na modrou čáru Přemyslu Trnkovi, který zamířil přesně k levé tyči – 0:2. To Oceláře pochopitelně povzbudilo a diktovali hru. Navíc si zahráli přesilovku, po jejímž vypršení se na Růžičku řítili Trnka s Hrčkem, nedokázali však správně zakombinovat.

Poté přišla série vyloučení na straně hostí, nejprve se krosčekem provinil Trnka. V početní výhodě tápající Hradečtí si více než ofenzivu museli hlídat zadní vrátka, Makula se dostal do brejku a maskovaný muž se lvem na dresu měl s jeho zakončením co dělat. Šanci na přesilovkový reparát dostal klub zpod Bílé věže hned vzápětí a tentokrát se jim podařilo Javorka ohrozit. Klíma obdržel od Páleníka pas před prázdnou klec, do jeho střely se však položil některý z bránících hráčů. Po čtyřiceti minutách Třinec vedl o dva góly.

Svěřenci Jiřího Janouška mladšího měli co dohánět. Buly třetí třetiny vyhrál vedoucí tým, o minutu později se však kotouče zmocnil Tobiáš Vítek a dotlačil se až před Javorka. Ten jeho střelu ještě zastavil betonem, na dorážku Patrika Hendrycha ale už nedosáhl a snížil na rozdíl jednoho gólu. „Řekli jsme si, že musíme začít víc bruslit a hrát do těla, namotivovali jsme se,“ vysvětluje náhlé zlepšení hry forvard ročníku 2008. Následné oslabení mladí Hradečáci úspěšně ubránili a mohli se tak hrnout za vyrovnáním.

To nakonec v polovině třetí periody přišlo. Patrik Hendrych dostal puk u pravého mantinelu, protlačil se až před protivníkova brankáře a forhendovým blafákem zapsal svou druhou branku v utkání. Málem celek od soutoku Labe s Orlicí obrat i dokonal, v přečíslení ujížděli Koklar s Václavíčkem, ztroskotali však na gólmanovi hostí. „Mohli jsme zápas urvat ještě ve třetí třetině, měli jsme tam spoustu neproměněných akcí,“ mrzí mladíka.

O výsledku tak muselo rozhodnout až nastavení. Začalo opatrně, žádný z týmů nechtěl bod navíc ztratit. Pak ale přišlo vyloučení Jaroslava Vondruška. Třinečtí tuto přesilovou hru využili, nahození Dominika Řípy dorazil Jakub Blahuta a zařídil svému týmu bod navíc. Zpátky na vítěznou vlnu se dorostenci pokusí dostat ve čtvrtek proti Českým Budějovicím. „Věříme si, nebude to sice nic lehkého, hrajeme venku, ale jsme přesvědčení, že to zvládneme,“ říká na závěr Tomáš Koklar.

Filip Frolík 0 0 0 -1 0