so 28.10.2006 | Martin Novák, Lukáš Souček

Dorost v Liberci neuspěl, všechny branky padly v přesilových hrách

Hlavní náplní sobotního utkání Liberce s Hradcem Králové byly přesilové hry. Všech devět branek totiž padlo při početních výhodách. První třetina přinesla z pohledu obou mužstev vyrovnaný hokej, Liberečtí si však dokázali vytvořit více gólových šancí a jednu dokázali proměnit. Ve druhé třetině se už s brankami roztrhl pytel. Hradečtí sice prohrávali 3:0, ale dokázali stav utkání korigovat ještě do přestávky. Před sirénou snižoval na rozdíl jediné branky Jakub Měsíček. V posledních dvaceti minutách dokázali domácí přidat ještě dvě branky a Energetici tak vyšli bodově na prázdno.

Liberečtí nevstoupili do utkání nejlépe, když se již v první minutě ocitl sám před bránou hradecký Vlček, který však nedokázal přihrávku svého spoluhráče zpracovat. Vzápětí však ve zdařilé akci přihrál zpoza branky domácí Bortňák najíždějícímu Filipu Jánošíkovi, který ale Lochmana v brance Energetiků překonat nedokázal. Krátce po této akci přišlo vyloučení libereckého Přibyla, který za faul zezadu, kterého se dopustil u mantinelu v útočné třetině, obdržel trest 5 minut plus do konce utkání. Hradečtí sice nezahájili početní výhodu nejhůře, když se před domácím brankářem znovu objevil Vlček, ale ani jeho druhý pokus nebyl úspěšný. Brankář Pyrochta si s jeho střelou bez problémů poradil. Ve hře hostů však byly patrné nepřesnosti, kterých se Tygři snažili využít. Nejprve se Jakub Klíma protáhl podél pravého mantinelu. Jeho střela však mířila příliš vysoko. O necelou minutu později se po stejné straně kluziště vydal do útočné třetiny Bortňák, poslal zpětnou přihrávku před branku na hokejku Adama Jánošíka, jehož střelu ale hostující Lochman vyrazil. Aktivita domácích přinesla své ovoce, když byl v 7. minutě za faul loktem vyloučen hradecký Ludvík Svoboda. Následovala hra 4 na 4, během níž se libereckému Lemfeldovi podařilo u mantinelu vybojovat puk, ale jeho následná střela byla zblokována jedním z hradeckých obránců. V 9. minutě vypálil od modré Jakub Klíma, ale jeho pokus Lochmana nepřekvapil. Po skončení přesilovky Hradeckých pokračovali Tygři dál s chutí ve svých útočných snahách. V 11. minutě pronikal přes modrou čáru mezi dvěma obránci Filip Jánošík, který se vzápětí ocitl na zemi. Píšťalka rozhodčího však zůstala němá. O chvíli později se podařilo proniknout do obrané třetiny hostů Romanovi Chloubovi, který se snažil poslat puk zpět před bránu, avšak jeho přihrávka adresáta nenašla. V dalším nájezdu si Filip Jánošík stáhl puk rukou ze vzduchu. V útoku na bránu ho zastavil hradecký Ludvík Svoboda podražením. Tentokrát se již vylučovalo. Ve 13. minutě zápasu si Jakub Klíma sjel před bránu, kam mu od mantinelu poslal puk Drnec, a nedal hostujícímu brankáři nejmenší šanci – 1:0. Na začátku 14. minuty byl za držení vyloučen liberecký Mizerík. Hosté však nedokázali využít ani zaváhání obrany, kdy se 15 vteřin před koncem oslabení srazil brankář Pyrochta za brankou se spoluhráčem. Po návratu vyloučeného hráče Liberec dál pokračoval v útočení. V 17. minutě si to přes celé hřiště namířil k hradecké brance Lukáš Mizerík, kterého se hostující obraně podařilo zastavit až těsně před brankovištěm. Vzápětí však následoval dvouminutový trest pro libereckého Drnce, který si v útočné snaze v blízkosti brankoviště hostů počínal nedovoleně. Ani následnou přesilovku ale Energetici zužitkoval nedokázali. Půl minuty před koncem zavezl puk před branku Lemfeld, jenž poslal touš do ideální pozice Drncovi, který však jeho prudkou přihrávku nezpracoval. Poslední slovo v úvodní třetině měli hosté. Od modré vypálil obránce Měsíček, ale Pyrochtu nepřekonal.

Ve druhé třetině se po minutě a půl dostali domácí do početní výhody, když na trestnou lavici putoval Měsíček za podražení pronikajícího Černého. Tygři zavřeli svého soka ve vlastním obranném území. Navzdory svému tlaku si však vyloženou příležitost vypracovat nedokázali. Nakonec si však vedle branky na přihrávku Klímy najel Chlouba, který brankáři hostů nedal nejmenší naději – 2:0. Tygři dál hýřili aktivitou, která jim o dvě minuty později vynesla další početní výhodu, kterou v čase 24:52 využil Skalický, který doklepl do brány vyraženou střelu Klímy - 3:0. Hosté sáhli ke střídání brankářů a na led místo Lochmana nastoupil Blažek. Pak přišly pro domácí kritické okamžiky. Nejprve byl v čase 25:12 za podražení vyloučen Lacek a po něm v čase 25:45 putoval na trestnou lavici i Kedršt. Hosté nabídnuté šance využili, když po přisunutí Šebeka do odkryté branky zavěsil Březina - 3:1. Následovala přesilovka 5 na 4. I tu dokázali Hradečtí zužitkovat, když Matějček poslal přihrávku před branku. Vlčkovi sice rána nesedla, ale puk doputoval ke Zmítkovi, který jej zachytil a skóroval - 3:2. Liberečtí se v plném počtu opět pustili do útočení, které jim ve 30. minutě vyneslo početní výhodu za sekání Javůrka. Tygři se usadili v útočném pásmu, ale šanci ke vstřelení gólu si vypracovat nedokázali. Po skončení přesilovky, v čase 33:01, se však domácím podařilo před Blažkovou brankou vyrobit závar, ve kterém se nejlépe zorientoval Skalický a zvýšil na 4:2. Půl minuty po vstřelené brance však následovalo zbytečné vyloučení domácího Lemfelda za hrubost v útočném pásmu. Hradečtí však početní výhody využít nedokázali a naopak se po zaváhání obrany dostal do úniku Mizerík, který byl zastaven až těsně před bránou Vaňkem, který však za své počínání putoval na trestnou lavici za podrážení. O půl minuty později následoval další trest za hrubost pro domácí. Hosté nabídnutou možnost bez váhání využívají a v čase 35:26 snižuje Měsíček ranou od modré na 4:3. Závěr druhé třetiny proběhl ve znamení tlaku hostů. Nic než další přesilovku si však vynutit nedokázali.

Závěrečná třetina začala minutou dlouhou dohrávanou přesilovkou z třetiny předchozí, které se Liberečtí bez větších problémů ubránili. Hradečtí pokračovali v tlaku i po jejím ukončení, ale ani střela Matějčka po průniku po pravé straně, ani rána Stehna ze stejné pozice se neujala. Ve 45. minutě dostává za sekání Karlíka výhodu Liberec. Důsledná hradecká obrana však soupeře do žádných šancí nepouští. Ve 48. minutě následuje další trest pro Hradecké. Za držení protihráče putuje na trestnou lavici Kotas. V početní výhodě přihrává Chlouba před branku Příkazskému, ale nový strážce branky hostů jeho střelu vyráží. Hradecký Lukáš Karlík vyhodil puk, kterým se snažil najít na útočné modré najetého Zohornu, ale tomu se jeho přihrávku, naštěstí pro domácí, zpracovat nepodařilo. Liberec vzápětí znovu vyrazil na zteč protivníkovy branky, před kterou si obloukem zezadu najel Kedršt. Ani na dvakrát však Blažka nepřelstil. Po návratu vyloučeného hradeckého Kotase vyráží Energeticu do útoku. Po pravé straně se protahuje Němeček, jeho přihrávka nachází před brankou Březinu, kterého však nedovoleným způsobem zastavuje Klíma, jenž si jde vzápětí na dvě minuty odpočinout na trestnou lavici. O půl minuty později následuje druhý trest pro Liberec, když za Klímou míří také Adam Jánošík za vražení na hrazení. Hradec tak dostává možnost zahrát si minutu a půl přesilovku pět na tři. Tygři ale dobře brání a nedovolí Energetikům nic víc než střely od modré. Ti se navíc již při přesilovce 5 na 4 dopouští faulu za vlastní brankou a počet hráčů na ledě se srovnává. V 15 minutě pálí od modré prudce Drnec. Nebýt ochranné sítě, přišel by Liberec o jednu z časoměřických tabulí. Po vyhraném následném vhazování opět od modré pálí nadvakrát Mizerík. Obě jeho střely jsou sice zblokovány bránícím hráčem, ale puk odskakuje k Filipu Jánošíkovi, který již nedává Blažkovi žádnou šanci – 5:3. Utkání vrcholí a aktivita obou týmů stoupá. Nejprve z prostoru pro vhazování pálí hradecký Stehno mimo branku, aby se vzápětí do další gólové šance znovu dostali Tygři. Filip Jánošík prokličkuje až před brankáře, posílá přihrávku do ideální pozice Bortňákovi, ale ten míjí. O chvíli později zastavuje Jánočíkovu střelu levý Blažkůb beton. Minutu a půl před koncem se hosté dopouští taktické chyby a jsou potrestáni dvěma minutami za příliš mnoho hráčů na ledě. 47 vteřin před koncem zápasu se před hradeckou brankou opět ocitá Filip Jánošík a dává výsledku definitivní podobu – 6:3. V samém závěru zápasu, jenž byl poznamenán jistou nervozitou, je za sekání vyloučen liberecký Lacek, ale to již nic na konečném výsledku nemění. V čase 60:00 byl desetiminutovým trestem za nesportovní chování penalizován Roman Chlouba.