so 25.11.2006 | Lukáš Souček

Dorostenci podlehli Spartě až na samostatné nájezdy

Sparťané byli po dvě třetiny lepším týmem na ledě a díky tomu se také dostali do dvoubrankového vedení. To však ještě ve druhé části dokázali Energetici snížit díky brance Jana Vlčka a v sedmé minutě třetí třetiny zásluhou Pavla Němečka vyrovnali. Utkání se přes prodloužení nakonec přeneslo až do samostatných nájezdů, ve kterých se štěstí přiklonilo na stranu Sparty. I jediný získaný bod má však pro Hradec velkou cenu. Pod výsledek se skvělým výkonem podepsal brankář Jiří Blažek, jenž kryl neuvěřitelných 45 střel soupeře.

Sparťané začali utkání aktivněji a hned v úvodu si vytvořili několik slibných šancí. Velké příležitosti si domácí vypracovali hned v první přesilové hře, brankář Blažek však všechny pokusy soupeře pokryl. Přesně ve chvíli, kdy přesilovka Sparty skončila nečekaně poslal puk z rohu kluziště směrem na bránu hostů Radek Hrabák a hradeckého gólmana překvapil. Po inkasované brance se osmělili i Energetici. Největší šanci si vypracoval v samém závěru třetiny Ondřej Březina, ale brankář Kocián jeho úmysly odhalil.

Ve druhé třetině dokázali Pražané vsítit další branku. Chybu hradecké obrany proměnil ve druhý gól Sparty střelou po ledě Ondřej Pekárik. Hosty jakoby druhý inkasovaný gól paradoxně povzbudil. O dvě minuty později napřáhl Petr Zmítko, jehož střelu Kocián vyrazil jen před sebe. Důrazný Jan Vlček kotouč na podruhé dorazil do sparťanské klece a snížil na 2:1. O chvíli později otřel puk o horní tyčku domácí branky Ondřej Březina a Patrik Stehno ho osamocený v brankovišti netrefil ideálně. Stav utkání už se tak do konce třetiny nezměnil.

V závěrečném dějství se podařilo Energetikům srovnat s favorizovanou Spartou krok a zároveň se tak dočkali vyrovnávací branky. Kombinaci Stehna a Březiny zakončil přesnou střelou Pavel Němeček. Hradečtí se po vyrovnávací brance několikrát usadili v pásmu soupeře, brankář Kocián však v nejkritičtějších situacích své mužstvo podržel. Velkou šanci ke skórování měla sparťanská dvojice Tůma a Kudláček. Jiří Blažek ale jejich šanci zneškodnil. Dvě minuty před koncem třetí třetiny dostali domácí obrovskou příležitost k rozhodnutí utkání. Více jak minutu a půl hráli přesilovku 5 na 3. Nervozita a smůla na hokejkách Sparty, štěstí a vůle na straně Hradce nakonec utkání poslaly do prodloužení.

V prodloužení si oba týmy pochopitelně dávaly pozor na zadní vrátka. I přesto měl neuvěřitelnou šanci v posledních vteřinách David Tůma, když střílel do odkryté hradecké klece. Brankář Blažek však v leže bleskově vymrštil lapačku a jejím koncem vytěsnil kotouč nad svou bránu.

Utkání tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Již po první sérii byla Sparta ve vedení zásluhou Tomáše Kudláčka a hned ve druhé skóroval Jiří Chára. Hradečtí tak před sebou měli těžký úkol. Musely dva zbývající nájezdy proměnit a jeden chytit. Nečekaný obrat se hradeckému mužstvu podařil. Branky Petra Zmítka a Martina Hadravy společně se zákrokem Blažka poslaly nájezdy do čtvrté série. V té se prosadil bekhendovým blafákem Ondřej Pekárik a Petr Zmítko už podruhé na Kociána recept nenašel.