so 27.9.2008 | Lukáš Souček

Dorostenci rozhodli zápas s Chomutovem těsně před koncem prodloužení

I ve druhém víkendovém utkání měli hradečtí dorostenci před sebou těžký úkol. Na jejich led totiž zavítal Chomutov, který se sice pohyboval na spodních příčkách tabulky, ale v posledních dvou utkáních bral po dvou bodech a do Hradce Králové navíc přijel posílený o dva reprezentanty z pražské Sparty. Hradečtí se ale trpělivou hrou dostali do dvoubrankového vedení. Nejprve ujel a zakončil Ondřej Vlček, ve druhé třetině pak Milan Valášek zvýšil střelou z otočky už na 2:0. Houževnatý Chomutov však dokázal vyrovnat a zápas tak dospěl do prodloužení. V něm využil přesilovou hru tvrdým příklepem Marek Červený a zajistil pro hradecké barvy druhý bod.

Hned od prvních minut utkání bylo jasné, jakým směrem se bude následujících šedesát minut ubírat. Chomutovští přijeli na hradecký led s vyčkávací taktikou a stejný způsob boje volili i Hradečtí. Zkrátka, čekalo se na první chybu. Takových chyb ale bylo v utkání spousta, a proto o dramatickou hokejovou podívanou nebyla nouze. Hosté v úvodu utkání těžili zejména z chyb hradeckých hráčů. Nejvíc brankáři Pavelkovi zatápěla dvojice českých reprezentantů Hanták – Hrabák. Oba hráči orazítkovali po jedné tyčce hradecké branky, Filip Hanták následně spálil trestné střílení. Zákonitě tak muselo udeřit na druhé straně. Tomáš Poláček poslal přesnou přihrávkou do brejku Ondřeje Vlčka, který se přesnou střelou nemýlil. Hektický začátek se po první změně skóre trochu uklidnil. Příjemnější přestávku tak před sebou měli hokejisté Hradce.

Ve druhém dějství dostali Hradečtí výhodu hned dvojnásobné přesilové hry. Chomutov sice dostali pod určitý tlak, ale gól se jim z této příležitosti trestuhodně vytěžit nepodařilo. Vzápětí ale přišla další přesilová hra, ve které už se domácí celek nemýlil. Střelu Marka Červeného vyrazil brankář Matoušek jen před sebe. K odraženému kotouči se dostal kapitán Milan Valášek a střelou z otočky zvýšil na 2:0. Do té doby, ve druhé třetině, výborný Hradec najednou přestal hrát. Chomutov se dostal na koně a výsledkem byl první gól Severočechů. David Klouček vyřešil situaci dva na jednoho nejlépe, jak mohl. Kotouč naservíroval svému spoluhráči Filipu Hantákovi přesně na hokejku a ten zakončoval prakticky do prázdné brány. V tu chvíli měl Chomutov spoustu dalších příležitostí, jak vyrovnat a možná se i dostat do vedení. Střelec chomutovského gólu ale odmítl proměnit další šance, stejně jako jeho spulohráči.

Po čtyřiceti minutách tak drama stále pokračovalo. Hradec mohl uklidnit třetím gólem Ondřej Vlček, ale nestalo se tak. Chomutov začal stupňovat svůj tlak a nakonec využil jednu z mála přesilovek, která mu byla v sobotním utkání nabídnuta. Petr Pilař dostal za ostrý zákrok u hrazení 2 + 10 minut. Právě při této přesilové hře dorazil kotouč za Pavelkova záda David Klouček. O tři minuty později měl chomutovský obrat zápasu na hokejce Jan Mazánek, ale Jaroslav Pavelka ho skvělým zákrokem zmařil. Vyrovnané utkání tak nakonec dospělo až do prodloužení.

V pětiminutovém prodloužení nedalo hradecké mužstvo Chomutovu ani centimetr ledu. Za pouhé čtyři minuty dokonce zasypalo brankáře Lukáše Matouška více střelami, než v celé třetí třetině. A aktivita domácích slavila úspěch. Do Ondřeje Vlčka zbytečně ve středním pásmu najel Daniel Kolář. V případě Petra Pilaře se jednalo o desetiminutový trest. Daniel Kolář dostal sice jen dvě minuty, ale ve skutečnosti to byl pro Chomutov větší trest než osobní. Čtveřice Poláček, Červený, Valášek a Filip rozestavila přesilovkový vzorec. Daniel Filip přehrál situaci na Marka Červeného, který si počkal na nejvhodnější okamžik, neunáhlil se, udělal dva kroky vpřed a tvrdým příklepem rozhodl o osudu sobotního zápasu.