ne 22.10.2006 | Jiří Blažek, Lukáš Souček

Dorostenci si vynutili prodloužení vteřinu před koncem utkání

Hradečtí dorostenci v sobotu odehráli již 16. extraligové kolo, ve kterém tentokrát narazili na mužstvo Litvínova. Po celou dobu zápasu si Hradečtí udržovali nad soupeřem mírnou herní převahu. Zbytečné inkasované góly po hloupých chybách stále nutili Energetiky do útoku. Utkání plné zajímavých zvratů a akcí dospělo až do prodloužení, které si Hradečtí vynutili vteřinu před koncem utkání. Rozhodnout nakonec musely až samostatné nájezdy, ve kterých byli šťastnější domácí. Energetici si ale i tak do tabulky připisují jeden cenný bod.

Hradečtí začali utkání hned od úvodu zápasu naplno a několikrát zamkli domácí v jejich obranném pásmu. Litvínovští odolávali tlaku Energetiků až do deváté minuty, kdy napřáhl Petr Zmítko z levého kruhu a přesně trefil mezeru mezi pravou rukou a tělem brankáře Sorka. Hned po vstřeleném gólu mohl ještě zvýšit náskok hostů Hynek Zohorna, když využil chybu domácího obránce a dostal se do samostatného úniku, jenže při kličce do forhendu nestačil přehodit puk přes Sorkovu levou ruku. Ve 12. minutě poslal rozhodčí Froněk hosty do čtyřech a domácí kapitán Jakub Havelka střelou od modré vyrovnal na 1:1. Hosté však i po vyrovnání pokračovali ve vysokém tempu. V 17. minutě mohl přidat svou druhou branku Petr Zmítko, ale po perfektním uvolnění netrefil jen o pár centimetrů litvínovskou branku. O minutu později se mohlo hostujícímu celku vymstít známé pravidlo „nedáš dostaneš“. Tomáš Klíma ujel hradeckým zadákům a nebýt Lochmanova zákroku lapačkou, mohl být stav utkání po první třetině 2:1.

Druhá třetina začala na stadionu Ivana Hlinky pro Energetiky trochu kuriózně. O přestávce byli zamčeni ve vlastní kabině a museli vyčkat až na příchod pořadatele. Hlavní rozhodčí Froněk byl však nekompromisní a udělil Hradci dvě trestné minuty za pozdní příchod. Jelikož Hradečtí dohrávali konec první třetiny ve čtyřech, nastupovali do druhé dvacetiminutovky pouze ve třech. Tomuto oslabení se Energetici ubránili. Již ve 23. minutě domácí utočník Jiří Mackal orazítkoval tyč hradecké branky a o minutu později vyrazil hostující brankář Petr Lochman pravým betonem jeho střelu z kruhu. Dojíždějící Tomáš Procházka bez váhání střílel, ale radost mu zkazil skok hradeckého gólmana. Ve 25. minutě měli Energetici možnost přesilové hry a sehráli ji bravůrně. Ttřikrát po sobě střílel od modré obránce Lukáš Karlík, tyto rány Sork ještě kryl. V čase 25:43 se ale skóre měnilo. Hynek Zohorna vybojoval puk na levém kruhu, přebruslil domácího obránce a nahrál dobře postavenému Petru Javůrkovi, který střelou k pravé tyči nedal Sorkovi šanci. Hradečtí soupeře nadále přehrávali. Přesto ve 27. minutě zachybovala při rozehrávce hostující obrana a Tomáš Procházka srovnal stav na 2:2. I když to byli právě hosté, kteří měli více ze hry, nakonec se ještě před přestávkou radovali z dalšího gólu domácí, když je v čase 37:20 Adam Veverka poslal do vedení střelou pod vyrážečku Lochmana.

Energetici si na začátku třetí třetiny vynutili faul. V čase 43:56 vystřelil od modré Lukáš Karlík a Hynek Zohorna tečoval puk mezi Sorkovy betony. Litvínovští ohrozili branku hostí ve třetí části až ve 49. minutě při přesilové hře a to hned několikrát. Ve vážnější šanci se ale ocitl až o pět minut později domácí Adam Veverka, když při úniku a následné akci 2 na 1 trefil pouze levou tyč hradecké branky. Skóre se měnilo o chvíli později. V čase 56:36 se Lukáš Klíma prosmýkl kolem hradeckého obránce a trefil mezeru mezi Lochmanovými betony. Energetici se při závěrečné power-play zmohli na několik dobrých přiležitostí, avšak v čase 59:40 skvěle zabránil páté brance Litvínova Adam Svoboda. Následně vybojoval puk a poslal do brejku Hynka Zohornu, který jel úplně sám a necelých deset vteřin před sirénou svou obrovskou šanci neproměnil. Odražený puk však nalezl Ondřej Březina, přiťukl Markovi Jankovskému, který vteřinu před koncem utkání srovnal na 4:4. Radost ze střídačky Litvínova se rázem přenesla na tu hradeckou.

Následovalo tak pětiminutové prodloužení, ve kterém mohl rozhodnout opět Hynek Zohorna. Svůj samostatný únik již po několikáté v utkání ale neproměnil, a tak o vítězi musely rozhodnout samostatné názejdy. Litvínov však sérii nájezdů ukončil v nejkratší možné době. První nájezd proměnil Lukáš Klíma a druhý Kryštof Kafan. Hynek Zohorna při prvním nájezdu brankáře Sorka sice překonal, ale kotouč se zastavil o levou tyč. Ondřej Březina už Energetiky nezachránil, trefil pouze vyrážečku litvínovského gólmana.