ne 17.9.2006 | Marek Chlupatý

Dorostenci v Plzni neuspěli

P l z e ň - Ve čtvrtém kole dorostenecké extraligy zavítali hradečtí dorostenci do Plzně. Západočeši zatím všechna svá utkání vyhráli, a tak bylo jasné, že hosté z východu Čech budou mít hodně těžkou roli. To se také po celé utkání potvrzovalo. Náskok domácích neustále narůstal, po šedesáti minutách nakonec na výsledkové tabuli svítil stav 5:1. Jedinou branku Hradce zaznamenal Petr Zmítko.

Úvod zápasu vypadal, jakoby domácí stále hráli přesilovou hru. Hráči v červeném se s pukem ani nedostali na útočnou polovinu. Až ve 3. minutě vypálil Březina a hned z toho byla nebepečná situace před Mazancem, k dorážce se totiž dral Stehno a plzeňský gólman měl co dělat, aby stihnul zakročit. Západočeši se z prvního výpadu Hradce rychle vzpamatovali, neuběhla ani minuta hry, znovu se nastěhovali před Blažka a Adam Petr přesnou ranou zhodnotil stále se zvětšující tlak. Možnost ihned dorazit nalomeného soupeře měl vzápětí kapitán Šimek, skvěle si vybruslil před branku, jenže nadvakrát do sítě nezamířil. I nadále předváděly oba týmy naprosto stejnou hru, bylo jen otázkou času, než Lasselsberger pojistí svůj náskok. Dobrou příležitost měl Holeček, ale svůj nájezd nedokázal přesně zakončit. Nápor bílo-modrých zastavili svými fauly Strnad, Jeřábek a Kovář. Hlavně díky jistým zákrokům Mazance, který nejednou stál tváří v tvář osamocenému útočníkovi Energetiků, se stav neměnil. Největší šanci Východočechů spálil Hadrava. Po sérii oslabení se hra vyrovnala, Plzeňští ani v přesilovce svého soupeře jednoznačně nepřehráli, naopak domácí gólman fantasticky vychytal Zmítka, který po přihráce Hadravy mířil do odkryté branky. Až na konci 19. minuty se před Blažka prokličkoval Matějka a chybělo jen pár centimetrů, aby umístil kotouč do branky. Svou šanci plzeňský forvard neproměnil a lépe se nevedlo ani nikomu jinému, proto první dvacetiminutovka skončila 1:0.

Hned po minutě a půl hry v prostředním dějství se ve výhodné pozici objevil Holeček, Lochmana sice ještě nepřekonal, ale odstartoval z plzeňského pohledu povedenou část hry. Ve 23. minutě při přesilovce totiž po trochu krkolomné kombinaci zvýšil na 2:0 znovu Petr Adam. Další početní výhodu Lasselsberger nevyužil, a tak zas přišla část, jejímž hlavní hrdinou byl Mazanec. Domácí brankář chytal výborně a jen díky němu Hradečtí nesnížili. Východočeši si sami zkomplikovali situaci, když krátce po polovině utkání špatně střídali, což neuniklo pozornosti rozhodčích, a tak museli za svou chybu pykat. Trest jim po 72 sekundách ještě více znepříjemnil Jan Kovář, když si od mantinelu vybruslil před branku a zavěsil pod horní tyč. Ve 34. minutě společně na trestné lavici poseděli Kufr a Marek, domácí mohli hrát 93 sekund v pěti proti třem. Po parádní kombinaci na jeden dotek mohl čtvrtý zářez přidat Urbánek, ale v těžké pozici se mezi tři tyče netrefil. Až po návratu prvního vyloučeného našel Jeřábek úplně osamoceného Tomáše Pacandu, který propálil vše, co mu ustálo v cestě. Ojedinělou příležitost hostů měl v 39. minutě Březina, jenže i tentokrát byl Mazanec bezchybný. Do šaten tedy odcházeli výrazně spokojenější domácí hokejisté.

Před poslední dvacetiminutovkou se do hradecké branky postavil Blažek a sledoval hru plnou osobních soubojů a chudou na brankové příležitosti. Ve 45. minutě na jeden z tvrdých střetů doplatil Urbánek, když po ataku Zmítka zůstal ležet na ledě a na střídačku se dostal jen za pomoci svých spoluhráčů. Na zajímavý hokejový moment se čekalo opravdu dlouho. Až na konci 48. minuty mohl ve výhodné pozici zakončovat Němeček, ale svou laxní střelou nemohl přesouvajícího se Mazance překvapit. Západočeši už se viděli spíše v kabině než na ledě a také na své počínání doplatili. V 51. minutě Hadrava uvolnil Petra Zmítka, který si položil gólmana a uklidil puk do odkryté klece. Blažek musel poprvé vážněji zakročit až proti střele Jeřábka, kterou bezpečně lapil. Na hradeckou dvojku si nepřišel ani při přesilové hře vrátivší se Urbánek. Stejně se vedlo i v 56. minutě Jonákovi, který si šikovně vybruslil zpoza branky. Úspěšný recept našel až o dvě minuty později Jan Kovář, když svůj nájezd řešil nejjednodušeji, jak mohl, vystřelil a udělal dobře. Pro mladého útočníka to byl druhý přesný zásah v utkání. Zkorigovat skóre mohl ještě minutu a půl před koncem Ludvík Svoboda, Mazanec však byl proti, a tak po šedesáti minutách svítilo na výsledkové tabuli skóre 5:1.