pá 7.12.2007 | Lukáš Souček

Dorostenci v důležitém utkání porazili Litvínov 5:3

Hradečtí dorostenci zavítali netradičně ve čtvrtek na zimní stadion Ivana Hlinky v Litvínově. Již ve čtvrté minutě prohrávali o jednu branku, ale dvěma rychlými góly v desáté minutě se dostali do vedení. Nejprve vyrovnal Lukáš Karlík a vzápětí poslal Hradec do vedení Aleš Půlpán. Začátek druhé třetiny patřil Východočechům. Hned po 19 vteřinách zvýšil na 3:1 Ondřej Matějček a o pět minut později to bylo zásluhou Pavla Vaňka už o tři branky. V závěrečné části Litvínovští nebezpečně kousali, Daniel Filip ale gólem na 5:2 definitivně zlomil jejich odpor. Domácí tak už jen zkorigovali na konečných 3:5.

Úvod utkání vyšel lépe domácím. Využili totiž hradecké nedisciplinovanosti a v čase 3:36 proměnili dvojnásobnou přesilovou hru ve vedoucí gól. Průcha si vyměnil na modré čáře kotouč s Petrem Kousalíkem, jenž střelou od modré rozvlnil hradeckou síť. O šest minut později nabídl hlavní rozhodčí stejnou příležitost hostům, kteří ji Litvínovu vrátili i s úroky. V přesilovce 5 na 3 nabil Václav Pánek Lukáši Karlíkovi. Ten svou střelu umístil přesně nad Neumannovu lapačku a bylo vyrovnáno. Následovalo vhazování ve středním pásmu, kdy vyhraný kotouč přenesl Marek Červený hned na hůl Aleše Půlpána. Hradecký útočník schoval svou střelu za jednoho z domácích beků a Hradec byl ve vedení.

Vstup do druhé třetiny byl zřejmě jedním z rozhodujících faktorů čtvrtečního zápasu. Po 19 vteřinách hry sice brankář Neumann zneškodnil střely Valáška a Christa, jenže na dorážku Ondřeje Matějčka už byl krátký. Hradecký kapitán umístil svoji švihovku přesně pod břevno, zatímco byl litvínovský brankář vinou předchozích zákroků roztažený v brankovišti. Za pět minut už místní hlasatel ohlásil stav 1:4. Vilém Juráň vyvezl kotouč z bodu pro vhazování až k Pavlu Vaňkovi, který střelou těsně nad ledem vyhnal Marka Neumanna z brány. Litvínovští byli vývojem zápasu viditelně zaskočeni. Přesto si dokázali vytvořit několik šancí. Největší z nich měl bezpochyby Marek Švarc, když se řítil na Alexu úplně sám. Jeho blafák do bekhendu ale hradecký gólman vykopl betonem.

To, co se povedlo hostům na začátku druhé třetiny zopakovali domácí na začátku té třetí. Časomíra se zastavila na hodnotě 40:35, když domácí přidali druhý gól. Opět se o něj střelou od modré čáry zasloužil litvínovský bek Petr Kousalík. Najedou domácí vycítili šanci a ožili. Několikrát Východočechům nepříjemně zatápěli, až do chvíle než Hradec znovu udeřil. Daniel Filip čistě vyhrál vhazování přímo na Lukáše Karlíka, který nic neuspěchal. V klidu podržel kotouč na modré čáře a střílenou příhrávkou trefil hůl právě Daniela Filipa, který puk poslal mezi tyče Michala Mahdala. Tempo domácích na nějakou chvíli zase opadlo. V 52. minutě sice Jan Bittner snížil na 3:5, jenže to bylo ze strany Litvínova vše. Hradečtí už vycházeli pouze ze zabezpečené obrany a domácí jejich hradby nepokořili ani ve více jak minutové hře v power-play.