pá 22.2.2008 | Michal Luňák

Dorostenci vybojovali proti Spartě dva body

V posledním domácím utkání základní části dorostenecké extraligy, vybojovali dorostenci dva cenné body s pražskou Spartou. Na zisku dvou bodů má lví podíl výborný brankář Tomáš Alexa, který předvedl 30 zásahů a svůj tým několikrát podržel. Sparta vedla po dvou třetinách 2:1, ale hradečtí dorostenci ve třetí třetině dokázali srovnat Valáškem. Utkání dospělo do prodloužení, kde se hrdinou stal David Bartoš, jenž nejdříve ve třetí sérii srovnal a ve čtvrté i rozhodl o zisku dvou bodů.

V úvodu utkání byla aktivnější Sparta a tak se Tomáš Alexa v hradecké brance měl co ohánět od samého začátku. Ve 2. minutě v přečíslení 3 na 2 vychytal šanci Kniazeva a na konci 5. minuty si na hradeckém brankáři vylámal zuby i Merta. Hradec se osmělil o minutu, kdy David Šafránek poprvé zaměstnal Kociána v brance Sparty. V 7. minutě dostal Hradec výhodu přesilové hry a tu také využil. Nejprve Šafránek minul v dobré pozici, ale pak byla Sparta nucena faulovat, v poskytnuté výhodě Jan Vlček našel ideálně před brankou volného Davida Šafránka a ten s přehledem šanci proměnil 1:0. Radost hradeckých však trvala pouze minutu, jelikož obránci nepokryli Filipa Hantáka, který úspěšně dorazil střelu Veselého 1:1. Sparta po vyrovnávací brance ovládala hru, byla aktivnější a dokonce měla 74 sekund možnost přesilovky 5 na 3. Tato početní výhoda se pražanům příliš nezdařila a jedinou šancí byl průnik Dvořáčka, kterého však Alexa vychytal. V závěru třetiny při vyloučení hostujícího Drvoty měl Hradec dvě vyložené šance, ale brankář Kocián si poradil jak se střelou Šafránka, tak i s dotírajícím Valáškem. Do šaten se tedy šlo za stavu 1:1.

Druhá třetina začala velkou šancí hostujícího Merty a jakoby tato akce naznačila vývoj této třetiny. Sparta přehrávala hradecké dorostence a byl to souboj pražských útočníků s vynikajícím Alexou. Ten postupně vychytal šance Hrabáka, Bodnára a Hnatáka. Hradec se dostal do hry jen při přesilovce ve 24. minutě, ve které se prezentovali pěknou střelou obránci Pánek a Sobotka. To bylo na delší čas z hradecké strany vše a Sparta vládla dění na ledové ploše. Tomáš Alexa odolával šancím až do 36. minuty kdy nestačil na nájezd Hnatáka, kterého krásnou přihrávkou našel kapitán Grin. Filip Hanták se tváří v tvář hradeckému brankáři nemýlil a dostal pražany do vedení 2:1. Vedení Sparty mohla zvýšit dvojice Hrubeš-Eis, ale ani jeden nenašel recept na hradeckého brankáře. Po druhé třetině byl stav 2:1 a nutno podotknout, že to pro Hradec bylo skóre lichotivé.

Do třetí třetiny jakoby nastoupil jiný Hradec. Hned od úvodního vhazování byl hradeckých plný led a šance střídala šanci. Obránce Sobotka prudkou střelou procedil puk Kociánem, ale ten proklouzal ke štěstí pražanů těsně vedle pravé tyčky. Ve 46. minutě vyjel Půlpán z rohu hřiště až do výhodné střelecké pozice, ale jeho střelu zastavila pravá tyčka branky. O minutu déle Christ se tlačil do branky, ale i když byl už Kocián překonán, tak zachránil na brankové čáře jeden z pražských obránců. Kýženého a zaslouženého vyrovnání se Hradec dočkal v čase 46:42, kdy Jan Vlček našel přihrávkou z rohu ledové plochy nekrytého Milana Valáška a ten pěknou střelou pod lapačkou Kociána vyrovnal na 2:2. Vyrovnání Hradec povzbudilo a dále se tlačil do útoku, ale obrana Sparty již hrála koncentrovaněji a nepouštěla domácí útočníky do šancí. V poslední pětiminutovce se již obě mužstva soustředila na obranu a šanci si nebylo možné vytvořit. Blíže ke třem bodům měl nakonec Hradec, když v čase 59:27 po vyhraném vhazování se Valášek objevil sám před Kociánem, ten však své spoluhráče zachránil. Utkání tak nenašlo vítěze po šedesáti minutách a muselo se prodlužovat.

V nastaveném čase se dlouho nic nedělo, až v čase 63:55 dostal hostující Tůma dvě minuty za podražení a Hradec tak měl 65 sekund možnost přesilové hry 4 na 3. Tuto možnost však nevyužil a utkání dospělo do samostatných nájezdů. Ty začala Sparta a úspěšně, když Radek Hrabák překonal v první sérii Alexu. Na druhé straně Kocián vychytal dvojici Filip-Šafránek a když neuspěla ani dvojice Sparťanů Rubeš-Hanták, musel hradecký Bartoš ve třetí sérii proměnit, jinak by si druhý bod odvezla Sparta. Hradecký útočník zachoval chladnou hlavu a s přehledem překonal Kociána a poslal trestná střílení do čtvrté série. V ní začínal Hradec a k exekuci se opět rozjel David Bartoš, který se štěstím překonal Kociána. Hostující Hrabák musel proměnit, ale Tomáše Alexu nepřekonal a mohla ta propuknout hradecká radost. Dorost si tak připsal dva cenné body proti kvalitnímu soupeři, které se jistě v boji o udržení extraligové příslušnosti budou hodit. Poslední utkání sehrají dorostenci zítra, na ledě pražské Slávie.