pá 29.2.2008 | Michal Luňák

Dorostenci zahájili skupinu play-out výhrou

Hradečtí dorostenci vstoupili do skupiny play-out výhrou v prodloužení nad Litvínovem v poměru 2:1. O zisku druhého bodu rozhodl krásným sólem Šimon Macháň. Hradeckým se dlouhou nedařilo překonat výborného Neumanna v brance chemiků a tak zisk dvou bodů s nepříjemným protivníkem je zdařilý vstup do skupiny play-out.

Hradečtí dorostenci vstoupili do utkání aktivně a brankář Litvínova Marek Neumann se musel v brankovišti ohánět od samého začátku. Ve 2. minutě při přesilovce Hradce nebezpečně tečoval Půlpán střelu Daniela Filipa, ale Neumann byl na místě. Úvodní nápor zakončila střela obránce Karlíka, kterou Neumann s námahou vytěsnil mimo tyče. V 5. minutě se poprvé připomněl Litvínov a Alexa zasahoval proti střele Račuka. Litvínovský Marek Račuk patřil k nejlepším hráčům Severočechů a v dalším střídaní minul z velmi dobré pozice Alexovu branku. V polovině první třetiny střílel od modré litvínovský Průcha a i když měl Alexa zakrytý výhled, tak si se střelou poradil. V 13.minutě dostal Hradec šanci hrát 110 sekund přesilovku 5 na 3, ale výhodu i přes šance Bartoše, Karlíka ani Vaňka nevyužil. V pokračující přesilovce 5 na 4 se sám na branku řítil Půlpán, ale opět ztroskotal na výtečném Neumannovi. V 18. minutě dostal výhodu přesilové hry i Litvínov a Alexa měl práce plné ruce, ale průnik Černého i střelu Zavřela chytil. Do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu 0:0.

Hned po 35 sekundách druhého dějství byl vyloučen hradecký kapitán Matějček a Litvínov další přesilovku již využil. Ondřej Černý opakovanou střelou překonal hradeckého brankáře Alexu 0:1. Obdržená branka otřásla hradeckým týmem a Litvínov měl několik šancí zvýšit své vedení. Ovšem Alexa své spoluhráče několikrát podržel, zejména proti šanci Mackala vytasil parádní zákrok. Trápení hradeckých ve druhé třetině umocnily i dvě nevyužité přesilovky, ve kterých se domácím hrubě nedařilo. Největší šanci si tak Hradec paradoxně vypracoval v oslabení, kdy Půlpán zachytil rozehrávku Severočechů, ale v sóle Neumanna nepřekonal. I další šance Hradce se zrodila v oslabení, tentokrát kapitán Matějček neuspěl tváří v tvář proti Neumannovi. V 38. minutě dostal Hradec další přesilovku 5 na 3, ale ta se proměnila pouze čtyřicetitří sekundové trápení. Ve druhé třetině se na led vkradla nervozita a podrážděnost, která hře hradeckého týmu nepřidala. Po druhé třetině byl tak na světelné tabuli stav 0:1.

Třetí třetiny jsou poslední dobou doménou hradeckého dorostu a dnes tomu nebylo jinak. Již po šesti sekundách byl vyloučen hostující Mackal a Hradec tuto nabídku využil ke srovnání stavu. Na modré napřáhl Pavel Vaněk a jeho střelu krásně tečoval David Šafránek vyrovnáno 1:1. Hned po vhazování mohl jít Litvínov opět do vedení, ale Tomáš Alexa si se sólem Heindla poradil. Pak přišly velké chvilky Litvínovského hrdiny brankáře Neumanna. Ten postupně zlikvidoval velké šance Bartoše s Půlpánem a nakonec si poradil i s výborně hrajícím Filipem. Největší šance Hradce se opět udála v oslabení. Podruhé v zápase se na Neumanna řítil Aleš Půlpán, ale vítězem byl opět Severočeský brankář.

Utkání tak nezadržitelně dospělo do prodloužení. V něm nejdříve neuspěl litvínovský Jurčík, kterého vychytal Alexa a tak udeřilo na druhé straně. Litvínovský obránce chyboval na útočné modré, puku se zmocnil Šimon Macháň a neomylně své sólo zakončil pod horní tyčku litvínovské branky 2:1. Hradecký dorost si tak zaslouženě připsal bonusový bod a úspěšně tak vykročil za potvrzením extraligové příslušnosti. V sobotu zajíždějí k dalšímu utkání na led posledního Ústí na Labem.