út 21.2.2023 | Dominik Jarka

Druhá třetina rozhodla. Junioři padli s Libercem jasně 0:4

Junioři nedokázali navázat na dobré výkony z posledních zápasů a v dohrávce 26. kola prohráli jasně 0:4 s Libercem. Bezbranková první třetina sice předvedeným výkonem spíše napovídala převaze domácích, v druhé části ale Severočeši efektivně trestali hradeckou nedisciplinovanost a dostali se do vedení 3:0. To si v poslední periodě s přehledem pohlídali, navíc třetím bodem Jenčovského v zápase navýšili na 4:0 a bez potíží dokráčeli pro tři body.

Stav se po 20 minutách neměnil

Junioři díky dobré formě v posledních zápasech živili šanci na play-off, v cestě za vyřazovacími boji jim ale stál o pozici výše postavený Liberec. Domácí byli od úvodu aktivnější, stejně jako Severočechy je ale brzdily především nepřesnosti na hokejce. Do slibných příležitostí se po vlažném startu dostal domácí Leden i hostující Koštoval, oba ale svá zakončení zamířili mimo tři tyče. Větší trable pocítil liberecký brankář až při pokusech Pajera s Lednem, za pomoci lapačky i helmy ale udržel bezbrankový stav.

Jednoznačně největší šanci úvodní části měla na svědomí elitní lajna Hradeckých, kterou ale eliminoval výborný počin brankáře Krátkého. Ten nejprve na brankové čáře vynuloval betonem Pajera, v leže pak skvěle vychytal i dorážky bratrů Benešových. Pajer si navíc dal po buly repete, po forhendové stahovačce ho ale opět vynuloval lapačkou Krátký. A jelikož Lvi přežili i díky reflexivním zákrokům Kasala šance hostujících forvardů ke konci první části, šlo se do druhé třetiny bez střeleckého zápisu.

Třígólový náskok pro Severočechy

V prostřední periodě se hra výrazně oživila, Moravec ani Matěj Beneš ale nedokázali poslat svůj tým do vedení. Liberec přidal na tempu a vydobyl si přesilovku, kterou v čase 24:03 také využil. Kříž zleva poslal do samostatného úniku na Mikuláše Jenčovského, který udělal rychlou kličku před Kasalem a zasunul kotouč přesně mezi betony – 0:1. A třicet sekund nato to bylo rázem o dvě branky. Jaromír Peréz nasadil ukázkové jesle Hrbkovi a chladnokrevně vypálil mezi beton a vyrážečku Kasala.

Východočeši se snažili na dvoubrankovou ztrátu zareagovat time-outem. Největší příležitostí, která z oddechového času vypramenila, bylo pouze nepřesné usměrnění puku Venclem. Hradečtí ale podruhé v zápase doplatili na nedisciplinovanost. Jenčovský se při přesilovce za brankou rozhlédl a exkluzivní náhrou vybídl na pravém kruhu Petra Kajdu ke skórování. Tomu už jen stačilo přizvednout kotouč pod horní tyč – 0:3. Domácí se všemi silami snažili snížit, po teči je nejprve zastavila horní tyč, po parádní individuální akci Matěje Beneše zase fantastická vyrážečka Krátkého. A když si Kasal poradil při dvou únicích, platil po 40 minutách stav 0:3.

Liberec dokráčel pro jasnou výhru

Hradec se ihned po druhé pauze hnal za snížením. Obrovská příležitost se zjevila ve 42. minutě na hokejce Fialy, který se elegantně prokličkoval od levého mantinelu až před branku, tam však jeho bekhendový pokus lapil parádním zásahem hostující gólman. Ten byl motivovaný připsat si svou první výhru v letošní sezoně, načež vychytal betonem i Lednův samostatný únik. Liberec si obětavou hrou držel třígólové vedení a vyrážel do protiútoků, Křížovi při jedno takovém před odkrytou klecí sjel kotouč z hole.

Tygři navýšili své vedení na čtyři branky nepěkným, ale efektivním způsobem. Vološín nahodil puk od modré, ten se od Kasala odrazil do brankoviště, kde se k němu dostal Mikuláš Jenčovský, jež ho po závaru uklidil mezi betony brankáře a připsal si 40. bod v sezoně. Lvům branka v tomto střetnutí opravdu nebyla souzena, což dokázal Michal Beneš, jenž po kličce neprotlačil puk přes položeného gólmana. Liberecký Kříž následně dvakrát vyzval v úniku Kasala, poprvé zazněla lapačka, podruhé hradeckého strážce zachránilo břevno. Střelecké trápení domácích nakonec podtrhl 20 sekund před koncem Vencl, který po otočce kolem Krátkého svatyně rozezněl tyč. Tři důležité body v boji o play-off tak po 60 minutách putovali pod Ještěd.

Matěj Beneš 0 0 0 -2 0