st 21.3.2012 | Martin Voltr

Druhá vyrovnaná bitva pro Vítkovice, starším dorostencům končí sezóna

Semifinálová série starších dorostenců se přesunula na led Vítkovic, které ji měly možnost ukončit. Favorit však znovu narazil na tvrdý odpor hradeckých mladíků. Ti se totiž po deseti minutách dostali do vedení a i když domácí skóre otočili, nadále se hrála naprosto otevřená partie, což Hradečtí stvrdili ve třetí třetině vyrovnáním. Hned vzápětí ale přišel klíčový moment zápasu, kdy Vítkovice dvěma rychlými góly definitivně rozhodly o svém postupu do finále. Skončila tak cesta hradeckých starších dorostenců vyřazovacími boji, na kterou se bude ještě dlouho vzpomínat. V tom nejlepším.

Hradec šel pošesté ze šesti zápasů jako první do vedení

Od prvního buly tahaly za delší konec Vítkovice a Hradečtí s nimi měli ve svém pásmu obrovské potíže. V šancích se ocitli Slováček, Rimmel, či mladý Australan Nathan Walker, který v přesilovce nastřelil tyč. Z tlaku se Hradec vymanil až po deseti minutách a Daniel Klemenc rozjel hned dvojici zajímavých přečíslení.

Šokovat vítkovickou halu se však podařilo až jeho spoluhráči. Kapitán Martin Bartoň si před brankovištěm počkal na Bridovu přihrávku a procedil puk do sítě – 0:1.

Hradecké mužstvo však často srážely nepřesné přihrávky. Domácím se několikrát nabídl odkrytý prostor, čehož v šestnácté minutě dokázali využít a vyrovnat. Na levé straně našlápl Patrik Zdráhal a ze své hole vyslal tvrdou ránu, která si našla cestu výstrojí Františka Veselého do sítě – 1:1.

Ve vyrovnané třetině domácí otočili

Ve druhé části se hra hodně otevřela. Ani ne po dvou minutách měl na jedné straně možnost hradecký Lukáš Kastner a na straně druhé Jan Hudeček, jehož však nepřesně zakončený blafák nemrzel. Brzy nato totiž převzal odražený puk Ondřej Slováček a chytře si počkal na Patrika Zdráhala, jenž nemohl netrefit prázdnou klec – 2:1.

Velkou šanci vyrovnat měl ve 25. minutě Jakub Suchan. Ač tísněn, přece se natlačil až do brankoviště a málem se mu podařilo dostat puk za brankovou čáru. Hradečtí byli domácm i nadále mnohem vyrovnanějším soupeřem než v první třetině, stejně jako oni však nedokázali dotáhnout své kombinace do konce. Minutu před koncem třetiny se Vítkovice rychle vymanily z hradeckého tlaku a ujely do výhodného přečíslení, jenže Mikuláš Rimmel bránu přestřelil.

Radost vystřídala studená sprcha

To nejdůležitější z celého druhého semifinále se odehrálo na přelomu 44. a 45. minuty. Nejprve měli Slezané dvě obrovské příležitosti, které ztroskotaly na bezchybném Františkovi Veselém. Pak si ale domácí hráči neporozuměli v rozehrávce a jako žralok číhající na kořist je o puk obral Michal Procházka, který tak najednou uháněl kupředu sám. K obrovské radosti hradeckých příznivců a smutku většiny publika zakončil nájezd bekhendovým věšákem pod břevno – 2:2!

Vyrovnaný stav ale bohužel vydržel jen něco málo přes minutu. Martin Blahuta čaroval s kotoučem za hradeckou klecí ve stylu Petra Lešky a i když mu do jeho provedení přece jen chybělo, dokázal vybídnout ke skórování Marka Kubise. František Veselý se v totálně nepřehledné situaci nestačil zorientovat, a Kubis tak neměl těžkou práci – 3:2.

Čtyři minuty nato ještě po nahrávce z rohu procpal puk k bližší tyčce Vojtěch Tomi, čímž poprvé v sérii určil dvougólový rozdíl mezi soupeři – 4:2. Hradecká střídačka si ihned vyžádala oddechový čas, do konce základní hrací doby stále ještě chybělo deset minut.

Jenže Východočeši se už ze dvou direktů nevzpamatovali. Soupeř a vítěz základní části si vedení pohlídal, závěr sehrál bez větších starostí. Do závěrečného boje o titul mohl postoupit jen jeden tým, těžko ale po semifinále hledat poražených. Hradečtí starší dorostenci zaznamenali v extraligovém play-off obrovský úspěch a všem svým následovníkům nastavili laťku proklatě vysoko.

Pavel Táborský (HC VCES Hradec Králové):
Čekali jsme, že do nás Vítkovice půjdou, a nastoupil proti nám úplně rozdílný manšaft než v Hradci. Domácí stáhli veškeré kluky, co měli, a v zápase ukázali úplně jinou tvář. Přesto jsme začali velice dobře a šli do vedení. Bohužel jsme pak udělali nějaké chyby a dostali dvě laciné branky. Podařilo se nám srovnat, v dalším střídání jsme ale dostali gól na 3:2. V tom vidím zlom zápasu, cítil jsem, že to kluky trochu zlomilo. Jinak jim za bojovnost musím poděkovat.