st 29.11.2006 | Daniel Višňák

Druhou čtvrtinu zakončili Energetici prohrou

V Prostějově hradeckým vyšel velmi dobře začátek utkání, po brankách Šedy a Romana Vondráčka vedli na Moravě už 2:0. Jestřábi ale do konce první třetiny stihli snížit Hlouchem. Ten samý hráč se postaral v polovině zápasu i o vyrovnání. Prostějov vývoj utkání dokázal do navršení čtyřicáté minuty ještě otočit ve svůj prospěch, na 3:2 zvýšil Sedlák a šest vteřin před druhou přestávkou zasadil hostům tvrdý úder čtvrtou brankou Říha. V závěrečném dějství Energetici sice snížili Haluzou, ale Pavelek vrátil Jestřábům ve 46. minutě opět dvoubrankový náskok, který navýšil ještě při závěrečné power-play Hradce svým druhým gólem.

Do zápasu domácí vstoupili zbytečně ustrašeně a vlažně. Prvních 5 minut jen vyhazovali a bránili nápor hostů. Ti si úvodní větší šanci připsali v druhé minutě, když dvakrát před brankou zahrozil Petr Domin, ale Biegl stál na svém místě. Domácí zahrozili až v minutě šesté v přesilové hře Všetečkou, který se protáhl přes obranu hostí, ale zakončit přesně se mu nepodařilo. Jestřábům ale tato přesilovka vůbec nevyšla a navíc v ní inkasovali. Jaroslav Roubík vyhazoval z obranného pásma, obránce Tomáš Sedlák zaspal na modré, čímž dal možnost hbitému Janu Šedovi a ten v samostatném nájezdu proti Bieglovi uspěl – 0:1. Tato branka hostům vlila krev do žil a ti dále přehrávali domácí celek. Stoupající tlak Energetiků zastavilo až další oslabení hostů. Tuto přesilovku Prostějov odehrál o poznání lépe. V šanci se mezi kruhy ocitl Roman Hlouch, jemuž puk naservíroval Lukáš Říha, první jmenovaný ale minul Duškovu branku. Poté se domácí snažili pálit z každé pozice, ovšem ani jeden puk se neujal. Ve 14. minutě se Hradečtí mohli znovu radovat, Jaroslav Roubík obkroužil branku domácích, dostal se až mezi kruhy, ale proti jeho střele zápěstím efektně zakročil Biegl semaforem. Skóre se měnilo znovu v 16. minutě a znovu se radovali hosté po fatální chybě domácí obrany. Puk se po buly dostal k Petrovi Mockovi, ten jej posunul rozjetému Romanu Vodráčkovi, který sám překonal Biegla forhendovou kličkou – 0:2. Hradec se ale z dvoubrankového vedení dlouho neradoval. V 18. minutě sice byl vyloučen Jestřáb Poživil, ale v přesilovce hosté nedokázali uhlídat duo Říha – Hlouch a druhý jmenovaný po geniální přihrávce Říhy rozvlnil síť za Duškem – 1:2. Po inkasované brance dostali Východočeši možnost hrát přesilovou hru 5 na 3, když byl vyloučen Sedlák za zdržování, ale domácí si hosty až do konce třetiny uhlídali.

Do druhé třetiny jakoby naskočila jiná mužstva. Jestřábi se ihned vrhli do útoku ve snaze vyrovnat utkání a hosté marně hledali způsob, jak se z tlaku vymanit. Ve 25. minutě od modré pálil Gengel, Dušek puk vyrazil betonem před sebe, kam si sjel Filip Čech, ale i ten nedokázal překonat ležícího gólmana. Ve 27. minutě se to ale podařilo znovu dvojici Říha - Hlouch v přesilové hře, když na trestné seděl Haluza. Lukáš Říha našel mezi kruhy Romana Hloucha jenž nekompromisně z první propálil přesouvajícího se brankáře Duška – 2:2. Od této chvíle domácí přebrali otěže utkání a byli lepším týmem. Obrovskou šanci spálil ve 33. minutě Škoda, který střílel kousek za modrou, trefil spojnici Duškovy branky, puk se nepodařilo dorazit ani dojíždějícímu Bartoňovi. Ve 34. minutě byli hosté potrestání za příliš mnoho hráčů na ledové ploše a domácím se naskytla možnost na otočení skóre zápasu. Šanci po 40 vteřinách využil Tomáš Sedlák, který šikovně tečoval mezi betony brankáře hostů střelu Všetečky od modré – 3:2. Minutu na to se do samostatného úniku dostal Doseděl, kterého poslal do sóla Vymazal, ale Dušek hosty podržel. Ve 37. minutě měl Hlouch po Pavelkově přihrávce stejnou možnost jako při vyrovnávající brance, tentokrát se ale brankář Hradce stačil přesunout a puk skryl v náručí. V závěru třetiny vyhodil puk z vlastního obranného pásma mimo ledovou plochu Poživil a nabídl tak hostům přesilovou hru. Hradec sice dokázal držet Jestřáby v jejich obranném pásmu, ale Biegl nemusel vůbec zasahovat. V poslední minutě, když už se čekalo na konec druhé třetiny, založil Říha s Hlouchem nenápadnou akci. Říha vyhodil za branku hostů, tam si sjel Hlouch a puk vrátil zpět Lukáši Říhovi, který z těžké pozice překonal střelou pod horní tyčku Duška – 4:2.

Třetí třetinu začali lépe hosté, kteří se snažili snížit na rozdíl jedné branky a vrátit se tak do zápasu. Ale jejich tlak často končil na srdnatých hráčích domácího týmu. Ve 42. minutě vyslal Pavelek do samostatného úniku Lukáše Říhu, jeho pokus ale skončil na betonech Duška. Hned na to se na druhé straně ocitl sám před Bieglem Šebek, ale branku minul. Další nebezpečné akce Energetiků si připsaly Vondráček a Domin, Biegl domácí podržel. Proti Petru Haluzovi ve 44. minutě už byl ale krátký, ten si ho položil a elegantně bekhendem přehodil - 4:3. Za minutu vyrobil obrovskou hrubku Pukalovič, který namazal Šebkovi, Biegl se štěstím našel puk pod svými betony. Ve 46. minutě domácí využili přesilovku 5 proti 3. Na trestné seděl Šebek za hru vysokou holí a Burián, který odpykával trest brankáře hostí, který na poslední chvíli hasil jasnou gólovku Jestřábů nedovoleným zákrokem. Všetečkovu bombu od modré vyrazil Dušek před sebe, puku se zmocnil Říha, posunul ho na volného Zdeňka Pavelka a ten zasunul touš do odkryté klece – 5:3. Další minuty se odehrávaly ve znamení snahy hostů o zkorigování stavu, ovšem domácí hokejisté nedávali hradeckým mnoho prostoru. Velkou šanci promarnil v 54. minutě Suchý, který dostal přihrávku zpoza branky přesně před brankoviště. Jeho střelu se štěstím Biegl vyrazil nad. Hosté ale víc se svého tlaku nevymysleli, v závěru utkání to zkoušeli v šesti bez brankáře, ale tento tah jim nevyšel. Ve středním pásmu si dojel pro vyhozený puk Zdeněk Pavelek a puk dovezl do prázdné branky a udal tak výsledku konečnou podobu - 6:3.