st 31.1.2007 | Daniel Višňák

Energetici porazili Brno i díky výtečnému Hylákovi 4:1

Souboj dvou celků z čela tabulky se odehrával ve vysokém tempu, jeho ozdobou byly výkony brankářů, kteří celých 60 minut na ledě kralovali. Hradecký Alexandr Hylák vychytal nejprve veliké šance Brna z kraje utkání, Petrik se pro změnu zaskvěl proti pokusům Cetkovského. Důležitou první branku vstřelili domácí, v polovině utkání se o ní postaral z dorážky Haluza. Když na začátku závěrečného dějství přidal druhý gól obránce Mocek, byli domácí blízko úspěchu. Zpět do hry vrátil Kometu brankou z přečíslení Kucharczyk. Hned po buly ale zvýšil na rozdíl dvou branek Fořt a když po něm přidal rychle čtvrtý gól Šeda, bylo prakticky rozhodnuto.

Začátek zápasu patřil jasně hostům, ti si vytvořili několik gólových šancí. Energetici mohli děkovat brankáři Hylákovi, že je v této fázi utkání podržel několika fantastickými zásahy a udržel bezbrankový stav. První ostrý zákrok si připsal na svůj účet hradecký brankář ve 4. minutě proti zcela osamocenému Moskalovi. Chvíli poté dostali hráči Komety výhodu přesilové hry a byl to opět Moskal, kdo měl na holi druhou branku. Tentokrát spíš nebylo k pochopení, jak kotouč, který už zasouval do zcela prázdné domácí klece, minul tři tyče hradecké branky. Následně Hylák několikrát parádně vychytal hostující útočníky, kteří se snažili prakticky z každé palebné pozice hradeckého brankáře prostřelit, ale neúspěšně. Ve 12. minutě přišla veliké šance pro Energetiky, ale dvouminutová dvojnásobná přesilovka skončila bez brakového efektu, chyběla jí střelba. V největší šanci Východočechů se objevil v samém závěru úvodní části útočník Cetkovský, ale tváří v tvář si na Petrika nepřišel.

Prostřední dějství začalo tyčí Černého, který na konci další přesilové hry hostů svou střelu otřel o levou brankovou konstrukci Hylákovy branky. V polovině třetiny se před Petrikem nezaviněně srazil hostující obránce Malena se dvěma domácími hráči a po několikaminutovém ošetřování přímo na ledě byl přenesen na nosítkách do útrob stadionu odkud byl následně převezen do nemocnice. První zprávy hovořily o pohmožděné krční páteři. Hned z první akce po krátké přestávce našel Haluza šikovně Šebka, jeho pokus ještě Petrik zastavil, ale na dorážku Petra Haluzy už nestačil – 1:0. Ve 35. minutě našel u levé tyče brněnšké branky Koudelku Fink, domácího útočníka ale rychlá přihrávka natolik překvapila, že v zakončení promáchl. Toho málem využili hráči Komety v samém závěru prostředního dějství, ale Hylák Mikšanovi lapil velikou šanci rozštěpem.

Třetí třetina začala opět velikými okamžiky domácího brankáře, ten znovu vychytal několik šancí při početní převaze Brna. Ve 44. minutě napřáhl na druhé straně hřiště obránce Petr Mocek a svou dělovkou zvýšil na 2:0. Následně měli Energetici další dlouhou výhodu dvojnásobné početní převahy, ale ani napodruhé ji nedokázali využít za což se dočkali zákonitého trestu. V 51. minutě zakončoval střelou podél betonu domácího brankáře Kucharczyk a bylo to 2:1. Hostujících fanoušci se ani nestačili ještě uklidnit z oslavy branky a už to bylo opět rozdílem dvou gólů. Střelu Patrika Fořta Petrik nejprve chytil, ale pak se puk dostal vysokým obloučkem do jeho branky potřetí v zápase. O další minutu později prošla pod ležícím brněnským brankářem i dorážka Jana Šedy a Hradec měl nakročeno k zisku tří bodů. Nic na tomto faktu nezměnila ani závěrečná přesilovka 5 na 3 Komety a tyč po dělovce Appela.

Vladimír Jeřábek (hlavní trenér Hradce Králové):
Určitě jsme spokojeni s výsledkem. Věděli jsme, že to bude těžké utkání. Důležitým faktorem bylo to, že jsme šli do vedení. První třetina byla z kraje seznamovací, opticky jsme v ní byli ale horší díky neproměnění přesilovky 5 na 3. To je tak vždycky, buď se dá gól a pokud ne, tak jde mužstvo mírně do útlumu. Bylo důležité, že právě v tomto útlumu jsme nedostali gól. Pochvalu za to si zaslouží celý tým, ale zejména brankář Saša Hylák. Kdyby Brno šlo do vedení, tak mohlo být vše jinak. Ve druhé třetině jsme měli už mírně navrch, podařilo se nám vstřelit také vedoucí branku. Hokej se hrál nahoru dolu, divákům se musel určitě líbit. Tím, že jsme hráli na čtyři lajny a naše čtvrtá pětka byla velmi dobrá, se nám podařilo celé utkání odehrát tímto způsobem. Myslím, že když bychom hráli pouze na tři formace, tak bychom zvítězit nedokázali. Uklidňující gól byl na 2:0 a po něm byla hrozně důležitá branka na 3:1. Přesilovky 5 na 3 trénujeme, ale obránci se v ní bojí prostě vystřelit. Přitom ta druhá už pak byla sehraná úplně jinak, tam jsme stříleli, ale chyběl tomu gól. Chyba je v tom, že jsou obránci nervózní a bojí se vystřelit.

Rostislav Čada (hlavní trenér Brna):
Bylo to velmi dobré, rušné, dramatické utkání, které domácí díky většímu důrazu před naší brankou vyhráli. Nám se bohužel nepodařily úspěšně sehrát přesilovky, neproměnili jsme v nich slabým důrazem ani naše největší šance. Hradec měl v brance navíc výborného Hyláka. V tomto okamžiku nemám přesné informace o zdravotním stavu Rosti Maleny. Vím pouze to, že je na vyšetření v hradecké nemocnici a doufáme, že to nebude nic vážného.