st 15.12.2004 | Daniel Višňák

Energetici se konečně dočkali, vyhráli v Olomouci

Hradečtí hokejisté zajížděli ve 32. kole na Moravu, kde se střetli s Olomoucí. Do středeční sestavy už mohli hradečtí trenéři zabudovat novou posilu, zkušeného útočníka Mariána Kacíře, který v samotném zápase ukázal, že bude určitě pro Hradec přínosem. Energetici po vyrovnané první třetině, která skončila 1:1 zvýšili ve druhých dvaceti minutách náskok na 3:1 a v závěrečné části hry pojistili svou výhru brankou Pavla Suchého a tak si po dlouhých dvou měsících vezou z kluziště soupeře důležité tři body.

V první třetině se dostali domácí do jednobrankového vedení v 11. minutě, když dokázali poměrně rychle využít přesilovou hru čtyři na tři. Na modré napřáhl Tomáš Houdek a Hylák i přesto, že si na puk sáhl, nedokázal zabránit první brance, když se puk za brankovou čáru Hradce doslova doplazil. Odpověď Energetiků na sebe nenechala dlouho čekat, o dvě minuty později, chvíli poté, co se domácí ubránili v oslabení našel před brankou přesnou přihrávkou Patrika Fořta Jaroslav Roubík a hradecký skřítek krásným zavěšením pod horní tyčku vyrovnal. Do vedení mohl poslat hosty po souhře s Mariánem Kacířem Tomáš Martinec, ale tentokrát hradecký kanonýr branku nevstřelil, když vyprášil v přečíslení pouze Tihlářovku hruď.

Ve druhé třetině se hosté prosadili střelecky a dokázali se dostat do dvoubrankového vedení. Na 2:1 pro hosty nejprve zvýšil ve 29. minutě po úniku Patrik Beck, aby vedení Hradce pojistil v přesilové hře Stanislav Mečiar. Ten těžil z práce svých spoluhráčů, kteří udrželi v tvrdém souboji puk u hrazení v olomouckém pásmu, posunuli puk na svého kapitána, který ukázkovou bombou od modré zvýšil na 3:1. Olomouc se dostala do tlaku až v závěru třetiny a Alexandr Hylák musel několikrát ukazovat svůj um, zejména proti šanci Ladislava Vlčka, který najížděl po přesné přihrávce Jaroslava Svobody z Caroliny sám na východočeského brankáře, blafákem ho už překonal, ale nezištně vysunutý Hylákův beton zachránil hosty od snížení.

Za důležitými body si šel Hradec Králové ve třetí třetině velmi zodpovědně, po úvodním tlaku domácích ze začátku třetí třetiny přestáli Východočeši i dvě oslabení a poté udeřili počtvrté. Aleš Zima v 53. minutě přihrál zpoza branky přesně na hůl Pavla Suchého, který střelou z prvé zvýšil na 4:1 pro Energetiky.

Robert Horyna (asistent Hradce Králové)
"Sehráli jsme venku po dlouhé době utkání, ve kterém jsme se prosadili střelecky a získali tři body. Zahrála dobře první pětka, ale musím pochválit celé mužstvo, počínaje brankářem Hylákem, který zachytal velmi dobře. Důležité bylo, že se nám podařilo po smolném prvním gólu vyrovnat na 1:1 ještě v první třetině a pak jsme zodpovědnou a trpělivou hrou získali vedení 3:1. Měli jsme trošku hluché místo ke konci druhé třetiny, ale podařilo se nám to ustát, poté jsme zápas dotáhli zkušeně do konce. Na Mariánovi je vidět veliká zkušenost a myslím si, že bude velikým přínosem."

Karel Suchánek (trenér Olomouce)
"Nebyli jsme se schopni dnes vypořádat s obrannou hrou Hradce, bránili ve čtyřech, v přehuštěném prostoru jsme se nedokázali prosadit a přihrát. Nereagovali jsme na daný stav nastřelováním kotoučů. Byli jsme lepší v rozích kluziště, ne však natolik důrazní, abychom se dokázali dostat až k finálové přihrávce či lépe zakombinovat. Za stavu 1-3 nás Hradec pustil do dvou vyložených šancí, nedokážeme je však proměnit a to je příčina dnešní porážky. Naše střelecká převaha nic neřeší, chybí nám dorážet střely, opakovat je, být důrazní před gólmanem. Navíc každé utkání hrajeme v jiné sestavě, dnes nám chyběl Najdek. Formace nejsou vyrovnané, spousta hráčů je nemocných, nedaří se nám vytvořit stabilizovaný tým. Výpomoc z Třince je dobrá, ale nic neřešící. Potřebujeme stabilní vyrovnaný tým, ve kterém musí hráči cítit konkurenci. Navíc podle termínové lednové listiny víme, že s třineckými nemůžeme počítat. Musíme se spoléhat pouze na naše hráče."