ne 19.1.2014 | Martin Voltr

Excelentní výkon proti lídrovi a Hradec zdolal Spartu podruhé v řadě!

Tak na tenhle zápas se pod Bílou věží dlouho nezapomene. Na hradecký led přijel suverénní vůdce extraligy, pražská Sparta, a diváci viděli fantastickou partii se sladkou tečkou! Mountfield měl do šlágru kola špatný vstup, ale neuvěřitelně se zvedl. Dvakrát zvládl dotáhnout ztrátu a nakonec z toho byl jedenáctý obrat sezóny, který završil v nájezdech Jaroslav Kudrna jubilejním stým gólem Hradce v sezóně! Těžko by se však druhá výhra nad Spartou zrodila bez dalšího vynikajícího výkonu brankáře Ondřeje Kacetla, ale i všech ostatních hráčů.

Hradecká sestava zůstala na druhou polovinu prestižního víkendu stejná a trenéři měli díky předchozímu bezchybnému výkonu Ondřeje Kacetla jasno i o tom, kdo nastoupí mezi tři tyče. A právě výkon třiadvacetiletého odchovance znojemského hokeje byl tím, co muselo hradecké fanoušky těšit od samého začátku.

0:1? Pro Hradec milosrdný výsledek první třetiny

Útočná síla Sparty byla totiž nesmírně znát. Už ve druhé minutě přišla první gólovka dvojice Pech–Buchtele, Kacetl ji ale skvěle zastavil betonem. Minutu nato musel proti Simonovi pro změnu vytasit lapačku. Hradecká obrana měla se svým soupeřem obrovské problémy.

Netrvalo dlouho, než situace rezultovala v první faul domácích barev. Přesilovka nabídla šanci Ivanu Rachůnkovi, který ovšem puk před prázdnou bránou netrefil. Jakmile ale sparťané zahrávali druhou početní výhodu, už se radovat mohli. Tvrdou Hlinkovu střelu vyrazil Kacetl před sebe, kde si puku jako první všiml Lukáš Klimek a plácnutím ke druhé tyči otevřel skóre – 0:1.

Oba dva nedovolené zákroky na sebe natáhl Petr Ton, který však na druhou stranu odnesl Kudrnovu sekyru zraněním stehna a utkání pro něj skončilo. Možná i díky tomu se Hradec ve zbývajících minutách první třetiny zvedl a sám si také poprvé vyzkoušel hru v pěti proti čtyřem. Kapitán Šimánek ovšem v nadějné pozici netrefil místo u bližší tyče.

Vydarený trefil vyrovnání, Hradec byl při chuti dál

Ještě zkraje druhé třetiny pokračovala převaha pražské Sparty, navíc zahrávala další přesilovku. Ty ale v dalších minutách určovaly tempo hry především na druhé straně! Ve 27. minutě přišla pro hosty pohroma první, a vůbec největší. V rozmezí půlminuty totiž putovali za katr dva hokejisté, ten druhý odpykával trest za brankáře Pöpperleho, který vyhodil puk do ochranné sítě.

A Hradec byl nekompromisní! René Vydarený na modré čáře nevymýšlel žádné zbytečnosti, využil zakrytého výhledu brankáře a u bližší tyče po deseti sekundách nekompromisně rozvlnil síť – 1:1! Druhou asistenci si u gólu připsal Jaroslav Kudrna, pro kterého to byl jubilejní 500. bod v extralize.

Dohrávanou klasickou výhodu sice Mountfield nevyužil, ale hra vypadala oproti první třetině diametrálně jinak. Hradečtí byli najednou úplně všude! Brzy hráli znovu v pěti proti čtyřem a Pöpperle musel pohotově vykopnout pravý beton proti ráně Květoně.

Další příležitost měl v úniku Jiří Šimánek, ten už ale musel rychle střílet bekhendem. A tak se nebezpečné situace vrátily i na druhou stranu. Jedna z kategorie mimořádných přišla v podání Kumstáta, na jehož bekhend si ale počkal bezchybný Kacetl. Tím zase zavelel do útoku svým parťákům a v šanci Deje s Květoněm už celý zimák zvedal ruce nad hlavu – jenže marně, ani jeden z nich puk do prázdné brány nedopravil.

Podruhé se stal náskok lídra minulostí

Výkon domácích hokejistů po startu třetí části rozhodně nešel dolů, ale fanoušci několik minut na další vzruch spíše jen čekali. Ten přišel po šesti minutách. Paradoxně v době, kdy hráli Hradečtí ve čtyřech, uháněl Peter Frühauf dopředu úplně sám. Na ledě však už byl dlouho, a tak zkusil rychle zakončit mezi Pöpperleho betony, které secvakly včas.

Na sparťanských hokejkách bylo pořád znát, že to není ono. I přesto šli hosté ještě jednou v zápase do vedení! Bylo to ale hodně šťastné, protože Petru Kumstátovi nechtěně přihrál do cesty puk rozhodčí a hostující dlouhán si s kličkou mezi Kacetlovy betony věděl rady – 1:2.

Jak rychlá ale byla reakce hradeckých barev! Pražané zase museli litovat nedovoleného zákroku, po kterém přišla dělovka Petera Mikuše, jež vytěsnil Pöpperle před sebe. Tam číhal na dorážku připravený Rastislav Dej a v 51. minutě se zase jelo od nuly – 2:2!

Na stadionu tuhla krev v žilách. Oba dva soupeři moc toužili strhnout vítězství na svou stranu, oba k tomu několik možností měli. Těsně před vypršením základní hrací doby Kacetla málem překvapil nechtěný biliár hostujících hráčů, na druhá straně zase novice Pospíšila vychytal Tomáš Pöpperle. Utkání po zásluze dospělo do prodloužení.

Kudrna zase prokázal, proč se vrátil do Hradce

Hlavně na domácí straně bylo znát, kolik vzal těžký souboj hokejistům sil. Nastavený čas se odehrál v trochu nervóznějším duchu, což vyvrcholilo patnáct sekund před jeho koncem, kdy Sparta hrála po vyloučení Květoně přesilovku čtyř proti třem. Svěřencům Josefa Jandače ale nepomohl ani oddechový čas a Hradec těžkou chvíli zvládl – byť ne úplně bez úhony. Peter Frühauf totiž schytal tvrdou ránu do nohy a se závěrečnou sirénou opustil stadion na nosítkách.

Pro východočeské bojovníky, kteří ze sebe od druhé třetiny vydávali sto deset procent, to znamenalo další motivaci do samostatných nájezdů. Ty rozhodl jediný pokus, a k ohromné radosti domácího publika to byl nájezd Jaroslava Kudrny. Hradecký zkušenec procedil puk mezi Pöpperleho betony a protože nepřekonatelný Kacetl všechny střelce lídra vychytal, bylo to jasné – Hradec znovu porazil Spartu za dva body, tentokrát 3:2 po samostatných nájezdech!

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Sparta nás v první třetině jasně přehrála a přebruslila, Ondřej Kacetl chytl dva nebo tři jasné góly. Jinak už mohlo být po zápase. Přesilovky nám ale potom pomohly vrátit se zpátky do zápasu. Začali jsme se Spartou bruslit a šance byly na obou stranách. Oba gólmani chytali dobře, na ledě byly dva týmy, které si nic nedarovaly. Zápas to byl velmi zajímavý, hrál se skvělý extraligový hokej a bod pro oba týmy byl asi spravedlivý, ten jeden navíc už nic neřeší.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha):
Viděli jsme zajímavé utkání s výbornou diváckou kulisou. Až do šesté minuty druhé třetiny jsme byli lepším mužstvem, potom jsme se ale vyloučeními dostali zbytečně pod tlak a v oslabení tří proti pěti inkasovali gól. Třetí třetině už byla z naší strany zase dobrá, ale bohužel zase přišlo vyloučení, které nás stálo zisk všech bodů.