čt 26.12.2013 | Martin Voltr

Famózní kapitán Šimánek vystřelil Hradci tři body v poslední minutě!

Vánoce jsou svátky klidu a míru, ale to, co předvedli hradečtí hokejisté svým fanouškům v zápase s Litvínovem, bylo prvotřídní drama se sladkou tečkou! Mountfield musel dvakrát dotahovat náskok soupeře, ale souboj tentokrát nenechal dojít do prodloužení. Psal se čas 59:02, když kapitán Jiří Šimánek svou druhou brankou vystřelil hradeckým barvám moc cenné tři body!

Už s Davidem Švagrovským v sestavě, ale stále bez Kudrny s Podlešákem a nově také Knotka naskočili hradečtí hokejisté do zápasu se soupeřem, který z posledních deseti zápasů prohrál jediný. Domácí se však své role chopili statečně a od začátku hýřili aktivitou.

Hradeckému týmu chybělo v první části jediné – gól

První šanci měl po přenechání do druhé vlny Peter Mikuš, jehož střelu na rameno ale Pavel Francouz vyrazil a u tyčky pak byl při dorážce včas. Do ještě lepší pozice v dalším rychlém útoku vysunul kapitán Šimánek Tomáše Mertla – ten ale dopadl úplně stejně.

Hradecká převaha pokračovala dál, ledovou plochou ale zavládl vánoční klid a zajímavé akce přišly zase až v posledních pěti minutách třetiny. Když hrál Mountfield první přesilovku zápasu, Peter Frühauf jemnou tečí zaťukal na litvínovskou tyčku! Hradečtí mohli nevyužité šance litovat, litvínovská posila Václav Skuhravý totiž po konci trestu nebezpečně dorážela a puk zůstal ležet jen kousek vedle odkryté brány.

Úplně největší vzruch ale přinesla situace, v níž Pavel Kantor vyjel daleko ze své brány, aby odpálil kotouč před Peterem Jánským. Litvínovský forvard ho ale nevybíravým zákrokem poslal k ledu a poprávu si odešel zchladit hlavu do kabin.

Důležitá odpověď kapitána na litvínovské vedení

Jenže pětiminutovou přesilovku, kterou rozdělila přestávka, Východočeši nevyužili. Pavel Písařík, jenž trest odpykával, naopak prchul z lavice časoměřičů do úniku, jenže s obráncem Frühaufem na zádech nezvládl Kantora překonat. Hra Vervy šla ovšem nahoru a hosté ve 27. zaskočili hradecký stadion vedoucím gólem! V první přesilovce hostů vyslal nenápadné nahození od modré Jiří Gula a skrytý puk zapadl až do růžku hradecké brány – 0:1.

Vzhledem k úvodním dvěma vzájemným bitvám gól až tak překvapivý nebyl, hostující tým šel totiž do vedení jako první pokaždé. Tentokrát ale byla odpověď soupeře parádně rychlá! Po buly v útočném pásmu stačilo elitní formaci pět sekund, než kapitán Jiří Šimánek od modré protlačil puk pod Francouzem a bylo vyrovnáno – 1:1!

Druhá část se nesla ve znamení vyrovnanosti, nedalo se čekat, že by nastalá přestřelka pokračovala. V nevýrazné pasáži zkoušel za Litvínov štěstí Matěj Stříteský, jehož skákavý puk Kantora notně pozlobil. Na druhé straně se blýskl otočkou kolem brány Josef Marha, jehož výkony jdou s přibývajícími zápasy nahoru. Rastislav Dej však jeho nabídku nevyužil.

Vánoční dárek: Desátý obrat sezóny!

Co se Vervě pod Bílou věží rozhodně dařilo, to byly přesilovky. Přestože jí Hradečtí nabídli pouhé dvě možnosti, z obou inkasovali! Krátce po příchodu z kabin šel za katr Šimánek a hosté potřebovali minutu. Pak do nahození Stříteského šťastným způsobem sáhl František Gerhát a Kantor byl totálně bez šance – 1:2.

Rozhodčí nechávali hře volný průběh, trestů bylo ve čtvrtečním zápase opravdu pomálu. Ten další ale taky vedl ke gólu, o který se postaral Mountfield! Jiří Šimánek sice ještě zazvonil na tyč, ale o pár chvil později narýsoval jeho centr Tomáš Mertl přesný pas na najetého Reného Vydareného, který trefil bližší růžek přesně – 2:2!

Žádný festival brankových možností se za nerozhodného stavu nekonal. Větší vůlí se ale prezentovali hradečtí bojovníci. Třeba při výtečném střídání formace Švagrovský–Tvrdík–Škoda už tahali Severočeši jazyky na vestě a museli být rádi, že střela posledně jmenovaného šla jen do boční konstrukce.

Výsledkem 2:2 v základní hrací době skončily oba předchozí souboje a už se zdálo být neodvratné, že se na tradici nic měnit nebude. To by ale Hradec nesměl mít ve svém středu hokejistu, jehož hvězda několik posledních týdnů září naplno. Jakmile Michal Tvrdík odvedl výtečnou práci a Peter Frühauf poslal prudký pas přes celé pásmo, na správném místě byl Jiří Šimánek. Francouz se sice rychle přesouval, ale na střelu pod břevno stejně nedosáhl a v čase 59:02 nadskočil hradecký stadion aspoň dva metry nahoru. Kapitáne, díky – 3:2!