ne 4.1.2015 | Jan Vavřina, Lukáš Štěrovský

Famózní zápas! Oslabený Hradec rozstřílel Mladou Boleslav 9:2

Tak tohle se v Hradci jen tak nevidí! Mountfield dokázal navázat na poslední zápasy z minulého roku a první letošní utkání ve FORTUNA aréně zvládl na jedničku podtrženou. Přestože tým trápila četná marodka a zápas dohrával pouze v patnácti hráčích, Mladá Boleslav odjela z východočeské metropole s devítibrankovým debaklem. Třemi asistencemi se uvedla nová posila ze Sparty Praha, Karel Pilař, po čtyřech bodech si připsali Martin Pláněk a Rastislav Dej. Paráda, jen tak dál!

Když už se zdálo, že se hradecká marodka vyprazdňuje, přišla série dalších zranění a k tomu disciplinární trest pro Petera Mikuše. Kromě něho nemohla nastoupit osmička hráčů, z toho dva hráči prvního útoku. Jmenovitě zůstali jen na tribuně Kudrna, Šimánek, Frühauf, Skokan, Valcourt, Beránek, Nedvídek a Pavelka.

Parádní start zajistil dva góly

Kvůli velké marodce byla nově složena první formace Červený–Mertl–Knotek, která musela obstarat také přesilové hry. A hned první souhra jí vyšla na jedničku. Kotouč putoval od Tomáše Knotka na Tomáše Mertla za brankovou čáru, který krásně našel na druhé tyči najetého Martina Pláňka a ten už se zakončením neměl problém – 1:0.

Hned první vyloučení na druhé straně vyděsilo hradecké fanoušky i střídačku. Pavel Kantor inkasoval tvrdou ránu z hole Tomáše Klimenty na hrudník a musel si pár vteřin oddychnout, než šel zase do boje. Prvních šest minut nabídlo hned čtyři fauly, jeden takový mohl potrestat David Výborný. Zkusil objet bránu, ale puk k tyči zasunout nedokázal.

Druhý hradecký gól přišel po skončení dalšího vyloučení. René Vydarený našel najetého Rastislava Deje a ten střelou zápěstím na zadní tyč navýšil na 2:0. Mladoboleslavští příliš útočných akcí nepředvedli, Pavel Kantor žádný ze svých skvělých zákroků vytahovat nemusel. To David Rittich se musel blýsknout, když v oslabení likvidoval střely Pospíšila a Kukumberga zblízka.

Po srovnání následoval rozhodující úder

Začátek druhé periody jako by předurčil, jak se bude celá dvacetiminutovka vyvíjet. Dej ujel všem boleslavským hráčům, ale vychytal ho lapačkou Rittich. Hradec vstřelil první gól v přesilovce, Boleslav taky. Tomáš Klimenta vybídl k teči Michala Broše, který puk usměrnil v 25. minutě přesně – 2:1. Za další dvě minuty bylo srovnáno, tentokrát z vlastního oslabení. Tomáš Klimenta se natlačil před Pláňka a lehkým dloubákem přehodil Pavla Kantora.

Jenže Mountfield si vzal vedení za 35 vteřin zpátky. Střela Karla Pilaře se odrazila od zadního mantinelu a do branky ji doklepl Tomáš Pospíšil. Ještě do poloviny zápasu se Hradec prosadil znovu. Roman Kukumberg nabil Lukáši Vantuchovi a ten z první poslal puk za Ritticha počtvrté.

Hradci v útoku vycházelo všechno, na co sáhl. Čas 35:07 – 5:2. Tomáš Knotek jel na jediného obránce, stáhl si kotouč a poslal ho na zadní tyč, čímž vyhnal Davida Ritticha z brány. Toho nahradil Martin Růžička. Ani jemu nevydrželo čisté konto dlouho, konkrétně tři minuty a vteřinu navrch. Karel Pilař našel nádherně na zadní tyči osamoceného Lukáše Vantucha, který už jen nastavil hůl – 6:2.

Domácí pálili ostrými i nadále

Do třetí třetiny nastoupil už tak oslabený Hradec bez dalších dvou hráčů – v šatně zůstali kvůli nemoci Rudolf Červený a Stanislav Dietz, do hry se tak pravidelně dostával Karel Plášil. První desetiminutovka závěrečného dějství toho divákům, při standardu nedělního zápasu, příliš nenabídla. Z letargie vytrhl fanoušky i hráče až gól Rastislava Deje na 7:2, kterému naservíroval kotouč jako na stříbrném podnose Lukáš Vantuch.

Hosté se sice snažili, ale bylo jim to celkem k ničemu, protože Hradci to neuvěřitelně lepilo. To potvrdil necelých jedenáct minut před závěrečnou sirénou Tomáš Pospíšil, který svou kličku natáhl až téměř na brankovou čáru, odkud bekhendem poslal puk za Růžičku – 8:2. Hosté se ani tak nevzdávali a i když bylo jasné, že si body neodvezou, zaměstnali Pavla Kantora několika nebezpečnými pokusy.

Jenže poslední slovo měl stejně Mountfield. Poslední gól na 9:2 si připsal hráč, který si to za svůj přístup moc zaslouží. Jiří Vašíček, vítěz prosincového Radegast Indexu, dostal puk do druhé vlny a jen tak tak ho propasíroval skrz Růžičku.

Mountfield, který dohrával zápas v patnácti hráčích, si připsal nejvyšší výhru za dva roky a v tabulce se posunul na páté místo před Pardubice!

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Kluci hráli dobře. Mě samozřejmě hlavně potěšilo, že jsme našli recept na hokej Boleslavi, který jsme dlouhodobě neměli. Hráli jsme konsekventně celých šedesát minut. Že nám tam potom napadaly góly, to bereme velmi rádi, protože devět jich dáváme průměrně za měsíc. Ale zápas hodně ovlivnil rychlý třetí gól, který jsme dali krátce po tom, co Boleslav vyrovnala.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav):
Nebyla to ani porážka, bylo to zesměšnění a tragédie. Neexistuje jediná věc, ve které bychom byli lepší než Hradec, a tenhle debakl jsme dostali zaslouženě.