st 25.3.2015 | Jan Vavřina

Fantazie! Starší dorost zvládl další klíčovou bitvu a je ve finále!

Starší dorostenci musí mít nervy ze silonu. Byli ve čtvrtfinále krok od vyřazení s Pardubicemi, přesto zabrali v pravý moment a postoupili. A historie se v tomto směru opakuje. Také v semifinále proti Zlínu měli po úvodní prohře nůž na krku, jenže přišla výhra na jeho ledě 5:1 a pak klíčová bitva o postup do finále. Do ní Hradečtí vstoupili excelentně, v první minutě vedli 1:0, na konci třetiny 2:0. Pak přidali ještě pojistku, všechno zezadu s přehledem jistil Dominik Groh. Starší dorostenci Hradce Králové tak slaví už teď životní úspěch – jsou ve finále extraligy! A tím to snad nekončí…

První a poslední střídání patřilo Štěpánu Matějčkovi

Lepší vstup si do klíčové bitvy série nemohli Hradečtí přát. Uběhlo totiž pouze 47 vteřin, kdy brankář Odložilík reagoval na střelu Pavlíka přílišným vyjetím a nestihl se vrátit včas. Mezi tím sebral puk za jeho bránou Štěpán Matějček a kolem tyčky ho bleskurychle zasunul do brány – 1:0.

Podle předpokladů následovala parádní podívaná se spoustou bruslení, šancí a tvrdých zákroků. V jednom takovém si počíhal Hejna na Procházku a ukázkově ho sestřelil. Nic to však nezměnilo na tom, že Berani postupně přebírali otěže zápasu a byli aktivnějším týmem, Dominik Groh se měl co ohánět.

Například při šanci Gagy, kdy se stihl rychle přesunout a použil proti ní levý beton. Důležité zjištění přišlo krátce poté, ve 12. minutě, kdy se hradecký gólman přesvědčil o tom, že má tyče postavené dobře – Gazda napálil z úhlu břevno. Ten kdo první třetinu načal, ten ji i ukončil – Štěpán Matějček v přesilové hře využil zmatku v brankovišti hostí a vteřinu před sirénou zvýšil akcie Královských lvů – 2:0.

Nejviditelnějším mužem druhé třetiny Dominik Groh

Na kraji druhé třetiny se naskytla domácím zajímavá výhoda. Dva Zlínští faulovali zároveň, a tak po návratu Pavlíka na led zbývalo Hradci 113 vteřin dvojnásobné přesilové hry. V ní mohl završit hattrick Štěpán Matějček, ale trefil podobně jako v první třetině Gazda z úhlu jenom břevno. V polovině zápasu měl možnost zvýšit na 3:0 Radovan Pavlík, ale skulinku mezi Odložilíkovými betony nenašel.

Hned vzápětí přišly dvě šance Moravanů, ti ale ukázali více nervozity než chuti skórovat – v obou případech jim ujel kotouč mimo dosah. Pak nastaly chvíle Dominika Groha. Nejprve vychytal Fryšara, odolal také následujícímu tlaku i dalším pokusům Beranů. Ti byli ve druhé polovině prostřední části hodně aktivní, jenže na skvělého Groha nemohli najít recept.

Vysněné finále, vítej!

Jestliže chtěli Ševci vstoupit do třetí části s cílem co nejdříve snížit na rozdíl jediné branky, museli být zklamaní. Nastal totiž pravý opak. Do protiútoku šel ve 46. minutě Hronek, jeho pokus skončil za bránou. Odtud ale putoval puk do levého kruhu na Jakuba Exnera, který pod Odložilíkem zvýšil už na 3:0.

Se Zlínem to v tu chvíli vypadalo nedobře, zato Hradec mohl hrát bez zbytečných stresů a soustředit se především na precizní obranu. Oproti předchozímu průběhu zápasu se tým z Baťova města dostával mnohem méně do zakončení, začínal se smiřovat s tím, že mu sezóna brzy skončí.

Východočeši skóre navýšit nepotřebovali, přesto k tomu málem došlo. V přesilovce jeli do přečíslení čtyř na jednoho, krásná kombinace ale úspěchem neskončila. Hradečtí i tak dotáhli zápas i sérii před více než čtyřmi stovkami diváků do zdárného konce a už nyní se zapsali do historie hradeckého hokeje – jako první tým staršího dorostu se probojovali do finále extraligy! To odstartuje v sobotu 28. března na ledě třineckých Ocelářů.

Jiří Slabý (Královští lvi Hradec Králové):
Byl to zápas, který rozhodoval o celé sezóně. Jsem strašně rád za to, že to kluci zvládli a odmakali to, i když toho měli plné zuby. Protože Zlín tady zase nehrál vůbec špatně. Myslím, že bylo moc důležité, že jsme dali první branku, na to jsme dost spoléhali – že pokud dáme první gól, tak se nám bude hrát daleko lépe. Pak se podařilo vteřinu před koncem první třetiny dát druhý gól, což bylo podle mého klíčové. Stejně tak to, že to náš gólman posléze zavřel a všichni hráči, ať beci, útočníci nebo brankář, si odvedli své. Parádní práce, jsem za to moc rád a chci klukům moc poděkovat!

Robert Svoboda (PSG Zlín):
Především chci poděkovat hráčům za to, co předvedli. Za bojovnost, nasazení, úspěšnou sezónu. Samozřejmě to zklamání je, každý, kdo předešlá utkání viděl, musel říct, že to bylo semifinále, jak má být. Nám se nepodařilo najít recept na domácího brankáře, za celou sérii jsme vstřelili jen dva góly, a to rozhodlo. Dnešní zápas? Z naší strany špatný vstup do utkání, laciný gól, který celý zápas ovlivnil. Dále také neproměněné šance, které mohly průběh zdramatizovat. Ale samozřejmě gratulujeme soupeři a přejeme, ať se mu daří ve finále. Pro nás sezóna bohužel končí.