pá 7.10.2016 | Klára Petrásková, Lukáš Foff

Hradec celý zápas dotahoval, nakonec získal v Olomouci dva body

Jak byl zápas proti Moře vyrovnaný, o tom svědčí gólové příděly v jednotlivých třetinách. Oba týmy si v každé dvacetiminutovce připsaly po jednom přesném zásahu, přičemž Hradec byl ten, který musel skóre pokaždé dorovnat. Mountfieldu v závěru hodně pomohla stoprocentní úspěšnost na přesilovkách – v pořadí druhou početní výhodu proměnil v prodloužení Jiří Šimánek a vystřelil tak Lvům první sezónní výhru z venku.

V brankovišti hradeckého týmu dostal po výhře s Libercem přednost opět mladý slovenský gólman Patrik Rybár. Kvůli zranění nemohl nastoupit Rudolf Červený, takže trenérům nezbylo nic jiného, než přeházet útočné formace. K prvnímu zápasu zasáhl také nováček v hradeckém dresu Jake Newton.

Hradec se v tuhé zimě déle rozehříval, nakonec však srovnal

Hráči Mountfieldu zřejmě zůstali hlavou ještě v kabině, protože hned v první minutě špatně vystřídali a na ledě jich v jednu chvíli bylo moc. To pomohlo Kohoutům, kteří i díky přesilové hře jednoznačně herně ovládli začátek zápasu. První obrovská šance se urodila v sedmé minutě, když Ostřížek vypálil velmi dobře, ale Rybár si s jeho pokusem s problémy poradil.

Domácí hráči pokračovali v tlaku a Hradec se nemohl dostat ani na polovinu soupeře. Zákonitě tedy musel přijít trest. Východočeši vyrobili už několikátou hrubku v rozehrávce, kotouč doputoval k Petru Strapáčovi a ten přesně mířenou ranou do pravého horního rohu otevřel skóre utkání – 1:0. To Lvy nabudilo a netrvalo dlouho a bylo srovnáno. Přesně v čase 15:00 našel Jaroslav Bednář mistrnou přihrávkou Rastislava Deje, jenž propasíroval černou pryž za Konráda – 1:1.

A mohlo být pro Hradec ještě lépe, protože další exkluzivní pas obdržel před bránu Andris Džerinš a ve skórování mu zabránil jen pohotový zákrok hokejkou od Konráda. Na konci prvního dějství musel Mountfield čelit ještě jedné přesilové hře, protože Jarůšek zahrál vysokou holí, ale tu bez větších problémů přečkal, takže do útrob olomouckého Zimního stadionu se šlo za vyrovnaného stavu.

Kohouti opět odskočili, Lvi zareagovali ještě před sirénou

O začátku druhé třetiny by se dalo prohlásit ledacos, jen ne to, že na olomouckém ledě byl k vidění atraktivní hokej. V úvodních minutách měly totiž hlavní slovo obranné systémy a hráči obou týmů se jen těžko dostávaly do střeleckých příležitostí. Ty výraznější přišly až po polovině dvacetiminutovky. Na jedné straně se z úhlu pokoušel prosadit Ostřížek, před Konrádem zase dotírali Köhler s Potulnym.

Nevyužito zůstalo i hradecké přečíslení, v němž předkládal Šimánkovi puk před odkrytou bránu Džerinš. Čerstvý osmatřicátník ale nechal puk mezi nohama a do branky ho nasměrovat nedokázal. Pozorný musel být na svém území Rybár, jenž postupně zlikvidoval rány Holce, Staňka i Ostřížka. Do dobré pozice si pak dokázal najet východočeský Gregorc, jehož střelu z mezikruží musel mimo tři tyče vytěsnit Konrád.

Stejně jako v první periodě, i v té druhé vstřelili nejprve branku domácí. Jan Jaroměřský si sjel na vrchol levého kruhu a střelou švihem umístil černou pryž přesně k levé tyči – 2:1. Lvi se ale z inkasování oklepali velmi rychle a v čase 38:38 už byl stav klání opět vyrovnaný. Jaroslav Bednář se natlačil před obránce a rychlou střelou zblízka nedal brankáři Mory šanci – 2:2.

Třetí třetina na góly znovu 1:1, v prodloužení rozhodl Šimánek

V začátku periody měli domácí příležitost přesilové hry, v jejímž závěru způsobil závar před Rybárovou svatyní Galvas. Hradecký brankář si následně poradil i s tečovaným pokusem Hermana a na pozoru se pak musel mít jeho brankářský protějšek, když i s přispěním štěstí vytěsnil Potulnyho střelu ramenem do ochranné sítě. Na Jaroměřského dělovce z mezikruží si Rybár doslova smlsl švihnutím lapačky, v dvojnásobném oslabení už ale kapituloval.

První pokus se Marku Lašovi sice nevydařil, ovšem od Gregorce se mu touš odrazil příhodně zpět na hůl a na podruhé se už útočník Kohoutů trefil přesně do bližšího vinglu – 3:2. Jenže ani toto vedení domácím příliš dlouho nevydrželo, neboť právě Laš si šel odpočinout na trestnou lavici a Hradečtí první přesilovku zápasu zužitkovali, jak nejlépe mohli. Obrovskou příležitost sice promarnil Köhler, na modré čáře ale vše napravil Blaž Gregorc, jenž z první zamířil přesně do soupeřovy sítě – 3:3.

Nastavený čas pak byl jasně v režii Mountfieldu. Ten totiž dostal možnost druhé zápasové přesilovky a stejně jako tu předchozí ji dokázal přetavit v branku. Nejprve na Olomoucké tlačilo duo Bednář – Džerinš, ani jeden z forvardů ale neuspěl, a tak přišla chvíle Jiřího Šimánka. Východočeský útočník se napřáhl na levém kruhu a nechytatelnou dělovkou propálil vše včetně bezmocného Konráda – 3:4. Lvi si tak z Moravy odvezli dva body do tabulky a první venkovní výhru sezóny 2016/17.

Jan Tomajko (HC Olomouc):
První třetina byla výborná, škoda, že jsme nebyli produktivnější. Vždy jsme odskočili a vzápětí inkasovali, v první, druhé i třetí třetině. Dá se říct, že svojí nedisciplinovaností jsme si prohráli zápas, byli jsme vyloučení na konci třetí třetiny a v prodloužení. Věděli jsme, že Hradec má výborné přesilovky, a to také prokázal.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Připravovali jsme se na těžký zápas, domácí měli výborný pohyb, výborný nástup, což nám celou první třetinu dělalo velké problémy. Myslím ale, že od druhé třetiny jsme se jim vyrovnali, měli jsme příležitosti ke vstřelení gólu. Vyrovnali jsme utkání a jsme velmi rádi za výhru v prodloužení.