ne 15.3.2015 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina

Hradec doma dotahoval, ale skóre nesrovnal. Je krok od vyřazení

Hradečtí se vraceli z dvojzápasu v Praze s nepříznivým skóre, ale s o to větší motivací a odhodláním doma uspět. Do třetího vzájemného měření sil vstoupili s chutí a útočnými choutkami, jenže je po celý zápas přibržďovala vyloučení, která Sparta nemilosrdně trestala – ze čtyř branek vstřelila tři v početní výhodě. Za Hradec snižoval nejprve Collin Valcourt a Jaroslav Kudrna, před koncem zápasu ještě zdramatizoval mač Jiří Šimánek, ale to bylo z hradeckého repertoáru vše. Východočeši se tak pohybují nad propastí – jediná porážka jim ukončí sezónu. Ale naděje umírá poslední…

Oproti poslednímu zápasu v Praze došlo k prohození Stanislava Dietze s Martinem Pláňkem v první a třetí obraně. V útoku podobnou rošádu obstaral Lukáš Vantuch a Collin Valcourt, jež si vyměnili místo ve třetím a čtvrtém útoku.

Dvojitá radost Sparty

Již první vteřiny třetího čtvrtfinále přinesly akce více než dost. Po faulu na Jana Buchteleho bylo nařízeno trestné střílení ve prospěch Sparty. Buchtele se už po střele k pravé tyči radoval, jenže Kacetl dokázal puk udržet před brankovou čárou. Hradec pak ve vlastním oslabení několikrát pohrozil útočným výletem na Novotného klec, jenže jako první nakonec udeřili hosté – Juraj Mikuš předložil puk Petru Kumstátovi, proti němuž zela prázdná klec – 0:1.

Domácí se ale i nadále tlačili do útoku. Hra měla spád, když už se však zdálo, že oba celky v nasazení polevily, prosadil se střelou od modré, která Kacetlovi propadla mezi betony, Karel Pilař – 0:2. Druhá branky Sparty přece jen jako by domácí trochu srazila do kolen, nicméně ti ke konci třetiny opět byli schopni, i díky nabídnuté přesilovce, dostat Spartu pod tlak, gól z něj ale nevytěžili.

Lvi snížili jen na necelé tři minuty

Začátek další periody nabídl dvojnásobné oslabení Lvů, ti však tuto pro ně nepříjemnou situaci ustáli na výbornou. Naopak, hned po jejím skončení se sami vrhli do útoku, Červený nahazoval na Novotného, jemuž dobře clonil Vantuch, sparťanskému brankáři ale puk přistál v lapačce. Na již tříbrankový rozdíl málem navýšil střelec prvního gólu Buchtele, při hře čtyři na čtyři trefil ale jenom tyč.

Když už byl ledě maximální povolený počet hráčů, zaúřadovali domácí. Konkrétně Collin Valcourt, jenž dostal na pravý kruh precizní přihrávku od Ondřeje Kopty – 1:2. Domácím ale radost nevydržela dlouho. Cingelův sólo únik sice Kacetl ještě neuvěřitelným způsobem betony zpoza brankové čáry vytěsnil, o minutu a čtvrt už ale v přesilovce zaúřadoval z dorážky Jaroslav Hlinka, jenž upravil skóre na 3:1, tedy stav, který vydržel až do konce prostřední části.

Heroický výkon Hradce na srovnání nestačil

I poslední třetinu načali lépe hosté. Nebezpečnou tečí se prezentoval Buchtele, poté se Hlinkova tvrdá střela z mezikruží odrazila od břevna na čáru a ven z brankoviště. Jenže následná přesilovka znamenala již třetí gól Sparty z početní výhody v utkání. Petr Kumstát dorazil volný touš za záda hradeckého gólmana – 1:4. Hradec však rychle nalezl odpověď. Novotný byl bojující dvojicí povalen na led a Jaroslav Kudrna doklepl puk do odkryté brány.

Posledních deset minut přineslo několik vyhrocených situací na obou stranách a z nich plynoucí vyloučení. Ale hlavně další branku domácích! V power-play ukázal šikovné ruce Jiří Šimánek, jenž dokázal puk takřka z nulového úhlu propasírovat kolem levé tyče za Novotného záda – 3:4! Jenže i když to Hradečtí dále zkoušeli v šesti, branku už nevykřesali. Stav série se tak přehoupl na 0:3 z pohledu Mountfieldu, další zápas se hraje již v pondělí.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Než jsme se do něčeho vůbec dostali, měla Sparta přesilovky. Vždycky dala góly, když je potřebovala a když jsme je my naopak nepotřebovali vůbec. Dohánět zápas je pak složité, o dva nebo o tři góly se vám to nepovede vždycky. Vývoj utkání byl proti tomu, co jsme měli v plánu, takže jsme museli trochu improvizovat a míchat sestavou. Na konci nám chybělo ještě trochu času. Ale nic nebalíme. Zítra ráno si na snídani možná zabalím kus chleba, ale jinak nic.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha):
Do zápasu jsme vstoupili dobře, záhy jsme vstřelili branku. Pak jsme přidali další a první třetina patřila nám. Ve druhé nás trochu vyvedla z míry neproměněná přesilovka pět na tři, ale třetina skončila remízou. Do té třetí jsme zase dobře vstoupili a vedli 4:1, ale pak jsme si způsobili mírné komplikace. Naštěstí pro nás dopadly dobře, za výhru jsme rádi.