st 28.12.2016 | Martin Voltr | Foto: EQ Images / Gian Ehrenzeller

Hradec dotahoval s Luganem marně. O semifinále se popere s Kanadou

Po výhře nad Jekatěrinburgem se už Mountfieldu ve druhé bitvě na Spengler Cupu nezadařilo. Přestože s favorizovaným Luganem opět začal solidně, krátce po půlce utkání prohrával už 1:4 a s jeho akciemi už to vypadalo špatně. Hradečtí bojovníci se ale nevzdali: Ve třetí třetině soupeře zatlačili, přestříleli a snížili na nějtěsnější rozdíl! Víc už ale bohužel nezvládli a hned ve čtvrtek je čeká čtvrtfinále s Výběrem Kanady.

Hradečtí trenéři provedli pro druhý souboj jedinou změnu v sestavě. Do čtvrté formace se tentokrát vešel Tomáš Knotek, jenž nahradil Thibauta Monneta. Na brankářském postu dostal důvěru znovu Patrik Rybár.

Z další výtečné první třetiny nic nebylo

Úvod utkání byl o poznání opatrnější než proti Jekatěrinburgu, kdy do páté minuty padl gól na každé straně. Hradec ovšem trpělivě čekal na svoje šance. Roman Kukumberg mohl být až překvapen, kolik dostal prostoru mezi obránci, a vybojoval aspoň první přesilovku. V té se Mountfieldu nezadařilo. Až Rastislav Dej se po sedmi minutách zjevil v první opravdové gólovce, ale na chvíli ho zradilo zpracování a pak ho brankář Manzato vychytal betonem.

Naopak Lugano se svou první výhodou naložilo o poznání lépe. Když z hradeckého trestu chyběla půlminuta, na modré čáře napřáhl Grégory Hofmann a prostřelil vše před sebou – 1:0. Jenže Mountfield přispěchal s bleskovou odpovědí. Rudolf Červený zachytil Manzatovo vyhození a našel Jiřího Šimánka, jenž kotouč tečoval pod břevno – 1:1!

Východočeši byli od té chvíle lepší. V druhé přesilovce měl velkou možnost dorážející Rudolf Červený, ale zblízka neuspěl. Hradec v první třetině soupeře přestřílel 16:7, jenže v závěru dvakrát zaváhal v rozehrávce a do šaten odcházel se ztrátou. Zatímco chybu Vydareného ještě unikající Klasen nepotrestal, tu Pláňkovu už Grégory Hofmann ano a svým druhým gólem vrátil Luganu náskok – 2:1.

Šikovnost vynesla Luganu pohodlný náskok

Druhá třetina hradeckému týmu stejně jako v úvodní bitvě nevyšla. Přitom všechno mohlo být jinak. Lvi se bránili po přísném vyloučení Lhotáka, třeba Bedřich Köhler znovu prokázal velkou obětavost při blokování střel a Rastislav Dej pak vystihl přihrávku Švýcarů. V sólovém úniku si Manzata rozhýbal, jenže forhendové zakončení poslal těsně vedle.

Trest na sebe nenechal dlouho čekat, a bohužel ne jeden. Ve 30. minutě se obránce zbavil stahovačkou Luca Fazzini a neuvěřitelně přesnou střelou vymetl růžek hradecké klece. Do toho druhého jen o minutu a půl později mířil Ryan Vesce, jenž v početní výhodě využil přečíslení dva na jednoho. Hradec najednou prohrával 1:4 a Patrika Rybára vystřídal v brance Ondřej Kacetl.

Lugano se potom už trochu stáhlo a nechalo Mountfieldu prostor na manévrování, hru ale zpomalovaly nepřesnosti. Švýcarský favorit ve druhé části vyučoval z šikovnosti i schopnosti trestat chyby pod tlakem v rozehrávce, které hradeckým hokejistům mařily snahu.

Hradec zabral, za vyrovnáním se ale hnal marně

Přestože Lvi na rozdíl od soupeře hráli druhý zápas ve dvou dnech, vzdát se rozhodně nechtěli. Oslabení zkraje třetí části paradoxně proměnili v gól naděje! Po Wilsonově chybě ujel po pravém křídle Andris Džerinš a zamířil přesně nad Manzatův beton – 4:2. Lugano jako by za tohoto stavu znervóznělo a tušilo, že nemá vyhráno. Mountfield si zahrál trojici slepených přesilovek, dvě z nich se na osm sekund překryly, jenže ani jedna výhoda gólem neskončila. Nejblíž byl Rastislav Dej, který měl zakončení na dlouhou hůl.

Ale kontaktní trefa přece jenom přišla, a to pořád dostatečně brzo, v 52. minutě. Po Dejově ráně z pravé strany si gólman Manzato zřejmě poranil tříslo a zůstal ležet na ledě. Sudí nechali hru několik sekund plynout, čehož využil Blaž Gregorc, jenž od modré čáry trefil nehlídanou bránu. Švýcarští rozhodčí po poradě gól uznali – 4:3.

Pokračujícímu hradeckému tlaku chybělo jen málo. Vyrovnat mohl už Jarůšek, pak v závěru dorážel Šimánek. A když Mountfield ubránil oslabení, minutu před koncem odvolal Kacetla a poslední obrovskou možnost měl Jake Newton. Náhradník Merzlikins, jinak jednička Lugana, se v klíčové chvíli vytáhl zákrokrem, který jeho týmu přisoudil těsné vítězství.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Udělali jsme víc chyb než v prvním utkání. Vzešla z toho hlavně druhá branka, ale pak i třetí a čtvrtá. Myslím, že si na nás Lugano nevytvořilo tolik šancí z tlaku, ale potrestalo naše chyby. Za stavu 1:4 před třetí třetinou to pro nás nevypadalo dobře, ale ještě jsme utkání zdramatizovali a nebyli daleko od toho, abychom v power-play srovnali. Bohužel se to nepodařilo. Byl to jiný zápas než s Jekatěrinburgem, hlavně styl soupeře byl jiný. Scénář je bohužel takový, jaký jsme si nepřáli, tedy že budeme hrát třetí zápas ve třech dnech.