st 20.10.2004 | Daniel Višňák

Hradec dvěma góly otočil zápas v Třebíči a vyhrál 3:1

V prvním utkání druhé čtvrtiny zajížděli hradečtí Energetici na led momentálně poslední Třebíče. Ta před zápasem s Hradcem Králové udělala v sestavě řadu změn, které měly vést k lepším výkonům. To se Horácké Slavii určitě povedlo, předvedla bojovný výkon, ale štěstí stálo při hradeckých, kteří vyhráli na Vysočině 3:1. Perfektní výkon podal tradičně hradecký brankář Hylák, se třemi body za dvě branky a přihrávku zářil v dresu hostů i útočník Martinec (na snímku). Jedinou trefu Třebíče zaznamenal Vladimír Škoda.

První třetinu utkání odstartovaly hned z úvodu dvě přesilové hry, tu první hráli hosté, ale bez gólového efektu. Stejně tak si vedli i domácí hned záhy. Alexandr Hylák se pořádně zapotil v 11. minutě po závaru ve svém brankovišti, ale puk na poslední chvíli zalehl svým tělem. V závěru první třetiny hrála Horácká Slavia po faulu Jiřího Cetkovského další přesilovou hru. Hned po patnácti vteřinách následoval svého spoluhráče na hanbu i další Energetik Jan Šulc a Třebíč měla výhodu přesilové hry 5 na 3. V první třetině z ní stihla odehrát pouhou půl minutu, zbytek dohrávali domácí ze začátku druhé dvacetiminutovky.

Hradec se dvojnásobnému oslabení na začátku druhé dvacetiminutovky ubránil hlavně za přispění brankáře Hyláka. Domácí pak Energetikům zatápěli ve vlastním pásmu a výsledkem byla vedoucí branka v podání Vladimíra Škody, který dostal zpoza branky přihrávku od Oldřicha Kališe a nadvakrát propasíroval puk za záda gólmana Alexandra Hyláka. Třebíč po vstřelení vedoucího gólu měla více ze hry, výrazně ožila její hra, ale druhý gól naštěstí pro hradecké nepřidala, i když k němu neměla určitě daleko. Jana Koťátka na druhé straně zahřála až tvrdá střela hradeckého obránce Suchého od modré z poloviny zápasu. Hosté se dočkali vyrovnání ve 32. minutě, když si Jaroslav Kudrna došel pro faul Marcela Hrbáčka a v následné přesilové hře se protáhl pásmem Třebíče jako štírek Tomáš Martinec a střelou mezi Koťátkovy betony vyrovnal. Třebíč pak zahrozila ještě Lukášem Valkem, ale jeho šance už skóre zápasu do konce druhé třetiny nezměnila.

V závěrečné části hry musel hradecký brankář Hylák (na snímku) čarovat ve 42. minutě při velikém závaru v jeho brankovišti, kdy famózním skokem chytil dvě gólovky domácích. Další skvělý zákrok si připsal hradecký gólman ve 49. minutě, když v přesilové hře opět v leže nadvakrát zlikvidoval obrovskou šanci domácích. Staré známé pravidlo „nedáš dostaneš“ se ve středečním utkání ukázalo jako pravdivé. Podruhé v zápase vstřelil branku hostů v přesilové hře Tomáš Martinec, ten se znovu natlačil až před Koťátka a střelou k tyči poslal Energetiky do důležitého vedení 2:1. Zdecimovaní domácí pak lovili za necelou minutu puk ze své branky potřetí, tentokrát po nepříliš tvrdé střele Petra Suchého, která překvapila třebíčského brankáře a stanovila tak konečnou podobu výsledku. Hosté po vstřelení třetího gólu dohráli utkání v naprostém klidu, mohli přidat ještě čtvrtý, ale Jan Kubišta po přihrávce Romana Červenky neměl u pravé Koťátkovy tyče dostatek štěstí v zakončení, a tak zápas skončil vítězstvím Hradce 3:1.

Josef Horešovský (trenér HS Třebíč):
"Možná to bude znít trochu divně… Já jsem u mužstva třetí utkání - myslím, že i když to první jsme vyhráli, tak to bylo z naší strany herně nejhorší. Minulé utkání doma – to se nám nepovedlo; a řekl bych, že to dnešní třetí bylo z naší strany hokejově nejlepší. Bohužel tedy bez efektu. Na hráčích se samozřejmě projevuje tlak toho, že jsme na posledním místě, a v těch klíčových bodech – přesilovky, vyložené šance – klid a pohoda chybí a nedaří se tak, jak by si ti kluci přáli. Taková je situace a mužstvo a já jako trenér se s tím musíme vypořádat. To je naše práce."

Ladislav Kolda (trenér Hradce Králové)
"Předpokládal jsem, že utkání nebude pro nás jednoduché, protože v Brně jsme prohráli 6:0, a máme sérii čtyř utkání venku. Chtěli jsme se soustředit na obranu a to se nám v Brně nepovedlo vůbec. Domácí určitě dnes potřebovali vyhrát, proto udělali s nasazením všechno, takže utkání bylo vyrovnané. Nakonec my jsme byli o ty dvě branky šťastnější, protože šance byly na obou stranách. Asi bylo vidět, že jsme v o trochu větší pohodě než domácí. A to asi rozhodlo."