ne 12.8.2018 | Redakce

Hradec je bronzový. V letním derby znovu porazil Pardubice!

Přímý souboj o třetí příčku na Mountfield Cupu, ale hlavně první derby sezóny před parádní kulisou 4110 fanoušků. Takový byl nedělní podvečer – vítězný pro Hradec Králové! Domácí vyhráli o gól první i druhou třetinu, Dynamo pak ještě mohutně dotahovalo, ale expardubický Daniel Rákos v závěru svou druhou trefou včera pečetil triumf 4:2.

Klidná síla a gól v oslabení

Atmosféra, ze které mrazí. A to i uprostřed horkého srpna. Právě takový obrázek přineslo třetím rokem v řadě východočeské derby v rámci Mountfield Cupu, jen bohužel už nemohlo ani jeden z týmů posunout na lepší než třetí příčku. Premiéru v domácím dresu zažil slovenský útočník Michal Hlinka.

Hradečtí začali stejně jako v obou předešlých duelech – na nic nečekali a vrhli síly do útoku. Hned v první minutě šli na přesilovku, ve které ostřelovali branku „starého známého“ Ondřeje Kacetla ze všech pozic. Jenže prosadili se až v minutě osmé, paradoxně při vlastním oslabení! Zadák Radim Šalda vystihl pardubickou kombinaci a vysunul do přečíslení Lukáše Cingela, jenž puk sám nekompromisně napálil pod břevno – 1:0.

Mountfield byl v první třetině aktivnějším týmem a soupeře nepustil do větší šance, sám na ně ale taky spíše čekal. Neujal se závar po ráně Filipa Pavlíka, před koncem třetiny pak Petru Koukalovi ve skvělé pozici ujela přihrávka na dlouhou hokejku, jinak by mohl jet na bránu sám.

Jeden faul za druhým. Hradec dál dominoval

Od přestávky určovala náladu na ledě výhradně vyloučení, kterých byla na obou stranách spousta. Tři v řadě měl nejprve Hradec: Musel přestát dvě krátké dvojnásobné nevýhody, při možnostech Hrabala a především Bubely stálo při domácích štěstí. Druhý jmenovaný přestřelil úplně prázdnou klec.

Pak se karta obrátila a špatná disciplína trápila až do konce třetiny Pardubice. Když nedokázala skórovat Strakova letka, hosté faulovali třikrát během minuty, a to už se urodilo: Z hranice brankoviště se bekhendem poprvé v dresu Mountfieldu trefil Daniel Rákos, a to hned proti svému rodnému městu – 2:0!

Východočeši pak měli celou spoustu dalších šancí, jenže brzy je soupeř vystrestal: Daniil Miromanov se dostal k puku za modrou čarou a schovanou střelou překvapil Pavelku. Odpověď ovšem přišla podobně rychle, Maris Bičevskis šťastně trefil do brusle bránícího Bortňáka, jenž si srazil puk do vlastní branky. Před odchodem do kabin ještě lotyšský útočník napálili břevno, stejně jako v úplně poslední sekundě pardubický Budík.

Drama ve finiši utnul Rákos

Čtyři tisícovky diváků ve třetí třetině dlouho sledovaly, jak Hradec kontroluje vývoj utkání. Gólem se mohl ve své premiéře uvést Michal Hlinka, z dobré pozice ale přestřelil břevno. Ještě větší šance si sám aktivním napadáním vybojoval Lukáš Vopelka, ale výborně chytajícího Kacetla nepřekonal ani z jedné.

Do konce ale zbývalo dost času na to, aby si domácí svou cestu za výhrou ještě zkomplikovali. Oslabení po faulu Nedomlela ubránili, ale když přísný trest za sevření puku inkasoval Šalda, už se Dynamo vrátilo do hry. Antonín Dušek napřáhl na hranici pravého kruhu a trefil se přesně do růžku – 3:2.

A to nebylo všechno: Hradec se nechal zatlačit a obrovskou šanci Budíka na vyrovnání musel vytáhnout semaforem Pavelka. Rival se v poslední minutě dostal k power-play, jenže ta přinesla rychlý konec. Daniel Rákos dokončil výbornou práci Pauloviče, puk dovezl do prázdné brány, oslavil svůj druhý gól večera a rozhodl o tom, že jeho bývalý klub v derby padne – 4:2!

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Zápas proti Pardubicím je vždycky specifický, i když je to příprava, takže jsme rádi, že jsme ho vyhráli. Vývoj utkání odstartoval náš gól v oslabení, pak jsme odskočili na rozdíl dvou branek. Pardubice ke konci zápasu chtěly srovnat krok a přiblížily se k nám na rozdíl jednoho gólu, my jsme si ale závěr zkušeně pohlídali. Myslím, že hlavně první část utkání jsme hráli velmi dobře, škoda je akorát našich vyloučení. Hlavně na začátku druhé třetiny šla rychle za sebou, tam jsme Pardubice trochu vrátili do hry. Chtěli bychom ale kluky za celý turnaj pochválit, celkově předvedli dobrý výkon. Děkujeme jim za předvedenou hru a bojovnost. Třetí místo sice není obhajoba z minulých ročníků, ale je to příprava a měli jsme tu hodně hráčů, které jsme chtěli vyzkoušet a kteří zasáhnou do bojů o místo pro extraligu.