ne 29.1.2017 | Petr Šatalík

Hradec na Rideru nestačil, v gólově chudém duelu padl 0:2

Mělo jít o napravení chuti po výsledkově nepodařeném zápase v Karlových Varech, jenže realita je jiná. Lvi sice v duelu s Vítkovicemi herně opanovali první třetinu, ale nedokázali v ní vstřelit žádný gól. V dalším průběhu utkání se soupeř chytl, vsítil dvě branky a především díky skvěle chytajícímu Bartošákovi vyloupil FORTUNA arénu. Mountfield HK v ní vyšel bodově naprázdno poprvé po dvou a půl měsících.

Východočeši provedli oproti souboji s Karlovými Vary několik změn v sestavě. Zraněného Stanislava Dietze v obraně nahradil Karel Plášil. Mezi tři tyče se vrátil Patrik Rybár, který tak znovu odsunul Ondřeje Kacetla na lavičku. Coby třináctý útočník se do hry připravil také Jaroslav Dvořák.

První třetina skončila bezbrankovou remízou

Hradečtí vstoupili do utkání aktivněji než jejich protivník. Po střele Jarůška od levého mantinelu dvakrát dorážel z bezprostřední blízkosti Šimánek, ale Bartošák oba jeho pokusy betony vykopl. Bývalý kapitán Mountfieldu byl při své akci nedovoleně atakován, pročež Lvi mohli tlačit dál v přesilovce. V početní výhodě to zkoušeli Dej i Gregorc, ale gólman Vítkovic odolal i jejich ranám.

Ridera mohla odpovědět svou velkou šancí, když se do úniku dostal Michael Vandas, jenže jeho hůl při zpracování prudkého puku nevydržela a bylo po akci. Další krásnou kombinaci tak mohlo předvést trio Jarůšek – Šimánek – Červený, jež si parádně vyměnilo kotouč a poslední jmenovaný pálil z osy hřiště, k zármutku domácích fanoušků nepřesně.

Další rozruch nastal po tvrdé ráně, kterou vyslal Čáp z levé strany od modré čáry. Bartošák ji sice zvládl vyrazit, ale k dorážce se dostal Köhler a po něm i Červený, jenže brankář mužstva z Ostravy byl nepřekonatelný a poradil si i s jejich pokusy. Když ani Vítkovice nezvládly zužitkovat svou početní výhodu, ve které měl největší šanci Stastny, odcházely oba celky do kabin za stejného stavu, za jakého na led přišly.

Vítkovice se ujaly vedení

Druhá dvacetiminutovka začala podstatně opatrněji než ta první. Obě mužstva si pečlivě hlídala své pásmo a vycházela ze zabezpečené obrany. K první vážnější střele se dostal Kucsera, jenž pálil z prostoru mezi kruhy, ale Rybár byl připraven a vyrážečkou tento pokus zlikvidoval. O chvíli později se v dobré situaci ocitl Roman, jenže jeho ráně scházela potřebná přesnost.

Gólově poprvé zahřmělo až přibližně v polovině druhé třetiny, Roman proletěl podél pravého mantinelu do pásma soupeře a tvrdě vypálil. Rybár jeho ránu sice ramenem vyrazil, ale puk se dostal až za branku, kam útočník Vítkovic sjel, vrátil černou pryž na brankoviště Marku Hrbasovi a ten už neměl problém do poloprázdné klece skórovat – 0:1.

Hradec mohl krátce před sirénou vyrovnat, jenže Kukumberg nedokázal z bezprostřední blízkosti překonat padajícího Bartošáka, který předtím vyrazil tvrdou Dejovu ránu od modré. Mountfield si v samotném závěru ještě dokázal vytvořit nápor, ale na skvělého gólmana Ridery recept nenašel, pročež do třetí části utkání vstupoval s jednobrankovým mankem.

Ostravané udrželi čisté konto až do konce

Na začátku závěrečné periody byly mírně aktivnějším celkem Vítkovice. Szturc pálil z ostrého úhlu, ale Rybár byl připraven. Jenže o chvíli později již inkasoval. Květoň obkroužil hradeckou svatyni, bekhendem dostal puk skrz dva bránící hráče k Radoslavu Tyborovi a ten z bezprostřední blízkosti trefil přesně na bližší tyč a zdvojnásobil vedení mužstva z Ostravy – 0:2.

Krásnou akcí se o pár okamžiků později prezentoval Newton, který si sám zpracoval puk v obranném pásmu, prošel téměř celé hřiště a nakonec vypálil z prostoru mezi kruhy, jenže Bartošák znovu předvedl svou vysokou kvalitu. Na obránce Východočechů poté navázal Bednář, který objel několik protihráčů a bekhendem se snažil překonat gólmana Vítkovic, avšak znovu marně.

Hradečtí neskládali zbraně ani v samotném závěru souboje, kdy odvolali Rybára na střídačku. Po ráně Gregorce už se ruce zdvíhaly ke stropu FORTUNA arény v oslavném gestu, jenomže kotouč jen orazítkoval tyč. Ridera sice nezvládla potvrdit svou výhru zásahem do prázdné svatyně Mountfieldu, ale to ji mrzet nemuselo. V městě na soutoku Labe a Orlice zvítězila 0:2. Lvi si touto porážkou značně zkomplikovali boj o nejlepší čtyřku, která bude začínat čtvrtfinále play off na vlastním ledě.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Do zápasu jsme vstoupili výborně, celou první třetinu jsme měli velkou převahu a tlak, spoustu střel i vyložených šancí. Zatímco ve Vítkovicích nám ale spadlo do brány všechno, do čeho jsme uhodili, dneska to bylo úplně naopak. I z těch nejvyloženějších šancí jsme buď trefovali Bartošáka, nebo netrefovali bránu. Tím ale nechci snižovat jeho výkon, protože pro Vítkovice byl základním stavebním kamenem úspěchu. Po takovém tlaku pro nás bylo frustrující, když jsme inkasovali gól. Celá druhá třetina byla od nás v utkání nejhorší. Ve třetí jsme se to ještě pokoušeli zvrátit, ale bohužel jsme po ojedinělé akci dostali druhý gól. Vítkovice hrály soustředěně a kompaktně do obrany, bylo hodně těžké ji překonat. Proto jsme se vůbec neprosadili.

Pavel Trnka (HC Vítkovice Ridera):
Byli jsme si vědomi kvalit soupeře, v posledním domácím utkání na nás vlítl a v desáté minutě jsme prohrávali 0:4. Snažili jsme se připravit na začátek utkání, což se nám moc nepodařilo. Dostávali jsme se pod enormní tlak, výborně nám zachytal Patrik Bartošák. První třetinu jsme naštěstí ustáli. Potom se náš pohyb zlepšil a myslím, že ve třetí třetině už jsme si vývoj pohlídali. Jsme rádi za tři body, které jsme tady získali.