pá 19.10.2018 | Adam Kodet, Radek Staněk

Hradec otočil zápas s Vítkovicemi a doma zůstává neporažený

Tři extraligové zápasy čekal hradecký Mountfield na tříbodovou výhru. Tato krátká minisérie však po utkání s Vítkovicemi patří minulosti. Do duelu samotného sice vstoupili první trefou hosté, ovšem Hradec poté zabral a čtyřmi brankami zvrátil vývoj na svou stranu, vítěznou trefu zaznamenal krátce před druhou sirénou Matej Paulovič. Lvi tak nadále zůstávají jediným týmem v soutěži, který na domácím ledě ještě nepoznal hořkost porážky. Dalším pozitivem pátečního večera pod Bílou věží je uhájení první příčky v tabulce.

Trenérské trio Martinec, Krátoška, Svoboda lehce zasáhlo do sestavy, která tedy doznala oproti poslednímu utkání několika změn. Vrátil se marod Tomáš Vincour a také zadák Filip Pavlík, na soupisku se naopak nevešli Sébastien Piché a zraněný Patrik Miškář. Domácí klec střežil opět Brandon Maxwell.

Začátek zápasu patřil Hradci, hosté však také zahrozili

Před zápasem převzal kapitán Petr Koukal památeční dres s číslem 700, symbolizující počet odehraných extraligových utkání. Spoluhráči mu zřejmě chtěli jubileum zpříjemnit, protože na začátku zápasu byli aktivnější. Bartošáka nejprve řádně prověřil tvrdou střelou Filip Pavlík, nedlouho poté se dostal k zakončení zblízka Vopelka. Hradečtí ovládali průběh zápasu a častým pobytem v útočném pásmu dostávali soupeře pod tlak.

Na opačné straně kluziště se puk po střele Šidlíka málem došoural až za brankovou čáru, následnou skrumáž ale Mountfield dokázal ubránit. Poté převzali iniciativu opět domácí, kteří Ostravany do svého obranného pásma téměř nepouštěli. Bartošákovu klec ale Lvi ostřelovali spíše z větší vzdálenosti, dorážky jim navíc hráči v modrém nepovolovali.

Největší šance přišly až ke konci první periody. Kucsera nejdříve nedokázal odražený puk dopravit do odkryté branky, pak se hostům poprvé podařilo Hradec na chvíli zamknout v pásmu. Nedlouho poté ale zapomněli před vlastní brankou na Radovana Pavlíka, který zůstal před Bartošákem úplně osamocený, možností skórovat však pohrdl. Na konci si oba týmy ještě vytvořily po jednom přečíslení, oba gólmani však zůstávali bezchybní.

Druhá perioda přinesla svižný hokej a tři branky

Ridera začala druhou třetinu drtivým tlakem v přesilové hře, všechny ošemetné situace ale dokázala domácí obrana v čele s pozorným Maxwellem vyřešit. Hradec se pak rychle oklepal a znovu se jal zaměstnávat vítkovickou defenzívu. Když se ale ze skvělé pozice v mezikruží neprosadil Vincour, naplnilo se otřepané klišé nedáš-dostaneš. Odražený puk si na druhé straně hřiště našel osamocený Radoslav Tybor a bekhendem nekompromisně zavěsil pod horní tyč – 0:1.

Kotouč však i nadále drželi na holích spíše hráči v bílém a diváci na stadionu byli v dalším průběhu zápasu stále svědky svižného hokeje. Po několika trestech se pak delší dobu hrálo ve čtyřech na obou stranách, více tato herní situace svědčila Hradeckým. Kotouč se totiž na vrcholku kruhů odrazil k Lukáši Vopelkovi, který ho z otočky napálil přímo na branku a nemýlil se – 1:1.

Obě družstva poté znatelně přitvrdila v osobních soubojích, vše se ale odehrávalo v mezích pravidel. Konec třetiny se nesl ve znamení šancí na obou stranách. Stránský si v dobré příležitosti na Maxwella nepřišel, domácí hned vzápětí kontrovali. Zámorský v poslední minutě objel branku a nahrnul puk na Bartošáka. Ten ho vyrazil přímo před volného Mateje Pauloviče, který neměl problémy touš doklepnout do odkryté klece – 2:1.

Lvi kontrolovali utkání a udrželi domácí neporazitelnost

Rychlé tempo si hráči přenesli i na start třetí třetiny, kdy se dokonce čtyři minuty nepřerušovalo. Šanci si ale vytvořil až v následné přesilové hře Kucsera, který rozezvonil tyč domácí branky. Poté hrál Hradec dokonce ve třech, dvojité oslabení však už poněkolikáté v sezóně dokázal ubránit. Nutno ale podotknout, že se domácí hráči museli ohánět, puky na Maxwella létaly ze všech stran.

Co se nepovedlo na jedné straně, to se podařilo na té druhé. Jen co vyloučený Zdráhal opustil trestnou lavici, dostal se po krásné kombinaci na jeden dotek puk k Radovanu Pavlíkovi, jenž z ideální pozice prostřelil Bartošáka – 3:1. Viditelně otřeseným Ostravanům se na hokejky vloudil neklid, který zapříčinil i chybné vítkovické střídání. Hradecká hra pak na chvíli působila až příliš bohorovně, to když Lvi nechali pláchnout ve vlastní přesilovce Zdráhala.

Zbytek třetí periody už ale podobný scénář nepřipustili a zkušeně soupeře drželi zkrátka. Namísto bránění výsledku Hradec naopak několikrát nebezpečně ohrozili Bartošáka. Když pak svou klec opustil, pečetil sedmé domácí vítězství v řadě nejproduktivnější hradecký hráč Petr Zámorský. Mountfield tak nadále vládne extraligové tabulce.