st 9.1.2008 | Daniel Višňák

Hradec poprvé v sezóně porazil Vrchlabí

Až napotřetí pokus se podařilo hradeckým hokejistům v letošní sezóně porazit svého regionálního rivala z Vrchlabí. Hosté i tentokrát podali proti hradeckým velmi odhodlaný výkon a zejména z kraje utkání měli navrch. Domácím se ale v poslední minutě první třetiny podařilo vyrovnat na 2:2 a v prostředním dějství definitivně zlomit odpor hostů díky třem brankám. V přesilovkách se prosadil nejprve junior Tomáš Seidl a po něm i Jiří Kadlec. Klid na hradecké hole mohla přidat pátá branka Jana Šedy, jenže ne jeho trefu našli hosté ještě poměrně rychlou odpověď Horčičkou. V závěrečné třetině už ale domácí žádné drama nepřipustili a po zásluze zvítězili 5:3.

Hned z kraje utkání měli hosté poměrně drtivý nápor, ale Rapač a po něm ani Beck ve vyložených šancích neuspěli. Radovali se až v 9. minutě. Rychlou přesilovkovou kombinaci zakončil přesnou střelou k tyči právě Rapač a Vrchlabí vedlo – 0:1. Za minutu už bylo ale srovnáno. Stejnou výhodu využili na druhé straně i domácí, Patrik Fořt střelou bez přípravy po Kadlecově přihrávce zamířil přesně. Rychlá branková kanonáda pokračovala i po hradeckém vyrovnání. Prvoligový nováček ve 12. minutě využil další přesilovou hru, i když za výrazného přispění domácí obrany, ta si puk srazila do vlastní branky. Vedoucí trefa byla připsána Křížovi. Se závěrem úvodního dějství přišlo ale i kýžené vyrovnání hráčů HC VCES. Jiří Kadlec nejprve ve veliké šanci neuspěl, hned na to ale po přihrávce kapitána Roubíka puk za Šefčíkova záda protlačil – 2:1.

V prostřední části pokračovala divoká branková přestřelka. Spokojenější z ní byli zejména domácí příznivci, kteří v rozmezí necelé minuty krátce před polovinou utkání mohli slavit hned dvě branky svého celku. Nejprve poslal Hradec do vedení rychlou dorážkou juniorský obránce Tomáš Seidl a krátce na to opět z přesilové hry přidal čtvrtý zásah výstavní trefou pod horní tyč Jiří Kadlec. Další velikou šanci měl na své holi Petr Haluza, jenže ležícího Ševčíka nepřehodil. Ujala se až krásná kombinace Jana Hrušky s Janem Šedou. Prvně jmenovaný poslal přesnou zadovkou do sóla svého spoluhráče a Jan Šeda přesně provedeným blafákem poslal hráče HC VCES do vedení 5:2. Vrchlabí se ale ještě podařilo do konce druhé třetiny vstřelit kontaktní branku. Bombou z mezikruží snížil na 5:3 Petr Horčička. Ještě v poslední minutě druhé dvacetiminutovky mohl hradecké uklidnit Patrik Fořt, ale prázdnou branku netrefil.

V závěrečné třetině se hosté snažili seč mohli o zkorigování výsledku, jenže v cestě jim stál pozorný brankář Koutský anebo připravená domácí obrana. Zřejmě největší šanci ke snížení měli vrchlabští v 56. minutě, kdy hráli přesilovou hru 4 na 3 a krátce na to i 5 na 3, ale hráči HC VCES se ubránili. V následných čtyřech minutách už Východočeši drama nepřipustili a zcela po zásluze zvítězili 5:3.

Pavel Pazourek (hlavní trenér Hradce Králové):
Od druhé třetiny jsme byli jednoznačně lepší a i přes spoustu oslabení jsme to zvládli odehrát dobře. Dali jsme pět pěkných gólů, ale i soupeř měl řadu šancí, které jsme mohli eliminovat, naštěstí si s těmito pokusy poradil Vláďa Koutský. Před utkáním jsme museli doplnit na marodu Martina Táborského díky problémům s kolenem. Jiří Hendrich bude stejně jako Petr Sakrajda mimo hru minimálně ještě týden. Poměrně dobře dnes zahrál Tomáš Seidl, ale o víkendu bude muset být k dispozici zase pro juniory, tak uvidíme, jak složíme sestavu.

Josef Řeháček (asistent trenéra Vrchlabí):
Nezačali jsme špatně, měli jsme několik gólovek, ale neproměnili jsme je. Možná škoda, ale první třetina byla i tak pro nás dobrá. Od druhé třetiny ale domácí začali dohrávat souboje, přitvrdili a my jsme se s tím nemohli vypořádat, dělali jsme chyby v rozehrávce. Soupeř nám během pár minut ukázal co v něm je a díky třem gólům se dostal do velikého náskoku, který si ve třetí třetině pohlídal. Ještě byla šance na zdramatizování z přesilovky 5 na 3, ale nesehráli jsme ji dobře a bylo rozhodnuto.