st 30.11.2005 | Daniel Višňák

Hradec porazil Kometu ve velmi těžkém utkání 2:1

Druhou polovinu základní části odstartovali hradečtí hokejisté vítězně, na domácím ledě porazili 2:1 Kometu Brno. Hosté hráli ale velmi dobře, v polovině utkání odpověděli na vedoucí branku domácího kapitána Roubíka z 24.minuty vyrovnáním, ve třetí třetině se ale nakonec přiklonilo štěstí na stranu Hradce. Ve 48. minutě byl v sólu zahákován mladý útočník Šeda, nařízené trestné střílení však vedoucí brankou Energetiků neskončilo. Penaltový exekutor Jaroslav Roubík napravil neproměnění trestného nájezdu hned zády, kdy ukázkově přihrál na rozhodující gól Patriku Fořtovi. Hrdinou utkání se tak stal jak domácí kapitán, tak také brankář Energetiků Vladislav Koutský, který k zisku tří bodů přispěl velmi výraznou měrou.

Začátek utkání byl hodně divoký, nejprve jel na Koutského sám po půl minutě Říha, ale nedal. Z protiútoku měl na holi první branku i Fořt, ani on si na Maláče nepřišel. S přibývajícím časem stále více tlačili Brňané, dostávali se do dalších šancí, ale Lhotský ani Staněk své příležitosti ve vedoucí branky nepřetavili a tak mohlo udeřit na druhé straně, tam však Vondráček po nezištné přihrávce Koudelky nedokázal rozvlnit síťku za hostujícím gólmanem. Domácí hráli ještě ve 12. minutě necelou minutu dvojnásobnou přesilovou hru, Brno ve třech oslabení sehrálo ukázkově a Energetiky prakticky k ničemu nepustilo. Když v závěru třetiny nastřelil z prvé Fišer pravou Maláčovu tyč, skončila úvodní dvacetiminutovka bezbrankovým stavem.

Hradecké publikum se přeci jen dočkalo kýžené branky, ve 24. minutě se prosadil po přihrávce Patrika Fořta střelou švihem z kruhů hradecký kapitán Jaroslav Roubík - 1:0. Vedoucí domácí branka přinesla na led některé zbytečně vyhrocené momenty, oběma týmům nepřidalo na klidu ani sporné vzájemné vyloučení Karlíčka a Domina, když domácí hráč byl nejprve nekompromisně skolen v brněnském brankovišti k zemi, poté šel ale i on po nafilmovaném pádu Maláče na trestnou lavici. Ve 28. minutě měl na své holi více než 100% šanci Patrik Fořt, prudkou střelou naneštěstí hradeckých netrefil branku a hned z protiútoku vyrovnal na 1:1 nechytatelnou střelou těsně nad ledem David Appel. Ve 34. minutě hráli hradečtí přesilovku, po šanci Fořta dostal východočeský štírek nesmyslný úder vyrážečkou do hlavy od nervózního brněnského brankáře který byl podruhé v zápase vyloučen, stejně tak hráli Energetici podruhé v utkání dvojnásobnou přesilovku, ale jako u té minulé bez gólového efektu. V závěru třetiny ujížděl na Koutského od půlky hřiště sám Říha a když ani on nenasměroval puk mezi tři tyče, skončila druhá třetina také nerozhodně, tentokrát 1:1.

Závěrečná dvacetiminutovka přinesla nejzajímavější moment v její polovině, to byl v úniku zahákován mladý pardubický útočník Jan Šeda a rozhodčí tento zákrok ohodnotil trestným střílením. K němu se postavil nejlepší domácí střelec a kapitán v jedné osobě Jaroslav Roubík, Maláče však střelou na lapačku nepřekonal. Neuběhlo ani 15 vteřin a domácí se přeci jen dočkali. Penaltový exekutor Roubík výborně našel volného Patrika Fořta, ten se tentokrát už zblízka nemýlil a poslal Hradec do vedení. Jednobrankový náskok už nakonec Východočeši do konce zápasu udrželi a to zejména za výrazného přispění výborného výkonu brankáře Koutského.

Energetici se tak díky výhře nad Brnem dotáhli v tabulce na osmé místo o další tři body, protože Mladá Boleslav prohrála v Olomouci, tak na ní ztrácí momentálně 4 body, na sedmou Ostravu a šestou Jihlavu jim chybí 6, respektive 7 bodů. V příštím kole zajíždějí na kadaňský led, kde je čeká další z velmi těžkých zápasů, koneckonců pro hradecké je každé utkání venku velmi těžké. Severočeši po polovině soutěže odvolali trenéra Kubáta a tak budou určitě chtít v domácí premiéře pod novým trenérským vedení vyhrát, Hradec navíc trápí rozsáhlá marodka, což jen potvrzuje velikou obtížnost sobotního duelu.