čt 18.8.2016 | Martin Voltr

Hradec potvrdil neporazitelnost, díky první části zdolal partnerské Litoměřice 5:1

Poprvé v rámci letošní přípravy vyrazili hradečtí hokejisté k venkovnímu zápasu, a to na led Litoměřic – partnerského celku ve WSM Lize. Už díky úvodní části si připsali snadné vítězství 5:1. Rozmezí pěti minut a 14 sekund jim totiž stačilo na čtyři góly! Poprvé v hradeckém dresu se trefil Jindřich Barák, ve druhé části navýšil skóre Jaroslav Bednář. Stadion nakonec překazil Ondřeji Kacetlovi čisté konto, ale na výhře Mountfieldu nic změnit nestačil. Východočeši tak v přípravě triumfovali i na pátý pokus.

Hokejisté Mountfieldu se opět po roce postavili soupeři s řadou jmen, která byla dříve s hradeckým dresem méně či více spojena. Ať už to jsou obránci René Piegl, Martin Matějček či kapitán Aleš Pavlas, útočníci David Švagrovský, Patrik Miškář, Radek Pilař či Milan Valášek. Čas v litoměřické brance si rovnoměrně podělili Jaroslav Pavelka s Patrikem Rybárem. V té hradecké stál Ondřej Kacetl, i sestava v poli byla téměř kompletní.

Extraligový vichr rychle sebral litoměřické naděje

Hráči Stadionu si před zápasem mohli říct: Kdy jindy se ukázat než teď? Podle toho vypadal úvod utkání, který měli domácí jednoznačně lepší. Už v první minutě musel Kacetl vykopnout střelu Jaroslava Kally, později reflexivně vyrazil teč Matěje Bažanta. Hradečtí se poprvé připomněli až Jarůškovou akcí v minutě deváté.

Jenže co se stalo pak, to bylo pro účastníka WSM Ligy až příliš kruté. Všechno zahájila akce Petra Beránka, který se na pravém kruhu otočil a krásně zamířil pod břevno. To jako by nakoplo i celý zbytek sestavy a Hradec si na ledě dělal, co chtěl. Zužitkoval první přesilovku, když Jarůšek znovu nakopl kormidla a jeho střelu dorazil do sítě Jiří Šimánek – 0:2.

Další dvě trefy přidali Lvi v 15. minutě, dělilio je pouhých 19 vteřin. Dietzova parádní nahrávka poslala dopředu Bednáře s Rudolfem Červeným, jenž bez potíží zakončil do odkryté brány. Potom přišel krátký nápor a rána z první v podání Jindřicha Baráka, která se od „buřtíku“ v kleci odrazila stejně rychle, jako do ní přilétla. Hradečtí tedy Jaroslava Pavelku vůbec nešetřili, na čtyři trefy jim stačilo pět minut a 14 sekund – 0:4!

Pokračující převaha stačila jen k Bednářově trefě

Po pauze se na zajímavé okamžiky chvíli čekalo. Severočeši byli kousek od první radosti, jenže tu Krátoškovi fantastickým zákrokem zmařil Ondřej Kacetl. Na druhé straně ho napodobil Pavelka proti přečíslení a střele Petra Beránka. Mountfield následně v pohodě ubránil už druhé oslabení, na jehož konci naopak ujeli dopředu Džerinš s Plášilem a domácí museli zase děkovat Pavelkovi.

Hradecká početní výhoda sice vypadala o kus nebezpečněji, ale přesné zakončení jí chybělo úplně stejně. Litoměřičtí trenéři pak už vyměnili Pavelku za Rybára, oba tak dostali stejnou možnost ukázat se proti týmu, v němž bojují o místo v brankovišti.

Slovenskému mladíkovi však vydrželo čisté konto jen minutu a půl. Elitní hradecký útok zamotal soupeři hlavy, Červeného střela se odrazila od tyče k Džerinšovi a co se nepovedlo ani jemu, to dokonal před prázdnou klecí kapitán Jaroslav Bednář – 0:5. Na stejné straně ledu se víc hrálo až do konce druhé třetiny, jenže dorážky Kopty či Jarůška Rybár zlikvidoval. S přesilovkami nemohl být spokojen ani jeden tým.

Aktivnější Litoměřice po zásluze zmírnily porážku

A to se poměrně výrazně potvrzovalo i dál. Kacetl neměl v hradeckém oslabení žádnou práci a pak dostal Mountfield obrovskou příležitost v podobě minutu a 51 sekund dlouhé přesilovky pět na tři! Ani ta bohužel ke změně skóre nestačila.

Ve třetí třetině už na ledě chyběli Bednář s Džerinšem a Šimánkem, stejně jako obránce Gregorc. Trenéři rozložili prostor mezi zbytek sestavy a absence špílmachrů, stejně jako rozhodnutý stav, byly přece jenom znát. Jednu z mála hradeckých šancí měl Tomáš Bulík, jenž vystihl chybnou rozehrávku, ale napálil jen Rybára do masky.

Poslední tři početní výhody si zahrály Litoměřice a ta prostřední přinesla jejich symbolickou trefu. Patrik Miškář naservíroval Milanu Valáškovi kotouč před prázdnou klec a někdejší tahoun mládežnických výběrů Hradce v pádu zakončil – 1:5. Partnerský klub Mountfieldu tak mohl alespoň jednou potěšit své fanoušky a zároveň překazit nulu Ondřeji Kacetlovi. Ty v ostré soutěži ale budou cennější...

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Domácí začali utkání hodně aktivně, v prvních minutách si vytvořili tlak i nějaké gólové šance. My začali vlažně, ale pak jsme se srovnali, lepším pohybem a rychlejší rozehrávkou jsme začali Litoměřice přehrávat. Z toho vyplynuly góly, které tam v druhé desetiminutovce napadaly. Výsledek 4:0 po první třetině ovlivnil další průběh zápasu. V závěru druhé třetiny jsme trošku odstoupili od hry, kterou jsme produkovali, hráli jsme dost individuálně. Kvalita zápasu pak šla dolů. Do třetí třetiny jsme nechali svléknout jednu řadu a jednoho obránce, dohrávali jsme na tři kompletní pětky, trošku z kondičních důvodů. Na výsledku už se moc nezměnilo, spíš to byl takový boj bez mnoha gólových šancí. Myslím, že nejkvalitnější hokej se hrál prvních dvanáct minut, pak už bylo o výsledku prakticky rozhodnuto.