Zápasy
ne 28.2.2016 | Lukáš Štěrovský

Hradec proti Chomutovu prohrával o dva góly, nakonec bral alespoň bod

Důležitý zápas sehráli Hradečtí během nedělního podvečera s Chomutovem. Hradec kvůli čtyřem prohrám z pěti zápasů ztratil náskok v tabulce na nejbližší pronásledovatele, a tak byl duel s Chomutovem současně nepřímým kláním o čtvrté místo. Mountfield v něm prohrával už o dvě branky, nakonec se ale zvládl vrátit zpět a utkání dospělo až do samostatných nájezdů. V nich byli sice úspěšnější Piráti, ale Hradec i díky výsledkům ostatních soupeřů klíčovou čtvrtou pozici uhájil.

Sestava pro nedělní zápas byla ve znamení návratů. Rastislav Dej byl obsazen na původní pozici k Jaroslavu Bednářovi a Jaroslav Kudrna po jednozápasové pauze zase stanul po boku Mertla a Šimánka.

I přes solidní šance Hradec inkasoval jako první

Hned úvodní minuta přinesla pro domácí značnou nepříjemnost. Jaroslav Bednář byl za svou hrou vysokou holí potrestán dvěma minutami na trestné lavici a hosté se v závěru přesilovky dostali do zajímavé šance, když si zpoza brány odražený puk málem do vlastní klece srazil Pavlas. Kacetl ale tuto situaci vyřešil stejně jako dva následující závary, jež vyplynuly z této akce.

Hradec odpověděl vzápětí, jenže šance Mertla skončila jen na tyči chomutovského brankáře. I domácí vzápětí měli k dispozici početní výhodu, ale v gól ji nepřetavili. V pokračující hře pět na pět byla hodně vidět druhá hradecká letka, v největší příležitosti Ihnačák vystihl rozehrávku soupeře, jenže byl moc blízko Strmeňovi na to, aby mohl ideálně zakončit.

Z největšího tlaku Mountfieldu se nakonec stala studená sprcha pro domácí. Ti se po faulu Ihnačáka museli bránit početní výhodě hostů, jenže se jim to nepodařilo. Dominik Tejnor se napřáhl od modré čáry, puk se odrazil od klubka clonících hráčů a skončil za bezmocným Kacetlem – 0:1. Zbytek periody okořenila už jen drobnější potyčka Dietze s Červenkou.

Druhá třetina nabídla po gólu na každé straně

První vážnější šanci si ve druhé třetině přichystal Vantuch, jehož nahození od mantinelu si hostující bek málem srazil do vlastní klece. O chvíli později se dokonce Kudrna se Šimánkem objevili v přečíslení dvou na jednoho, druhý jmenovaný hráč ale nestihl zakončit, jelikož byl faulován chomutovským Tomicou.

Jenže přesilovka se Východočechům nepovedla a dvě minuty po jejím skončení navíc sami inkasovali. Piráti se totiž dostali do přečíslení, puk se ocitl na holi Jakuba Chrpa, který už neměl potíže Kacetla vymíchat a poslat mu kotouč mezi betony – 0:2. Nedalo se říci, že by Hradec byl v nadcházejících minutách lepší, přesto se mu podařilo rychle snížit.

Na domácí se totiž po dlouhé době usmálo štěstí. Rudolf Červený se v souboji o puk drze natlačil před Ruttu a zpoza branky jen nahodil kotouč směr brankoviště. Puk se ale od nohy chomutovského beka odrazil za záda Strmeně – 1:2. Zbytek periody rozmělnilo jedno vyloučení na každé straně, ani jeden celek se už ale neprosadil.

Ihnačák zajistil domácím alespoň bod

Na začátku poslední periody pak Hradec dokonal to, co začal v té prostřední. Opět to bylo se štěstím. Frühauf vypálil na brankáře Chomutova, který se zrovna přesunoval, jenže puk mířil mimo tři tyče. Brian Ihnačák jej však tečí umístil do klece. Strměn kotouč sice chytil, ale až za brankovou čárou a po krátké konzultaci sudího s videorozhodčím svítil na ukazateli skóre stav 2:2!

Hradec vyrovnání logicky povzbudilo, rázem to vypadalo, že kluziště patří jen domácímu celku. Ten si vytvářel šance, jenže stále doplácel na nevýraznou koncovku nebo přílišnou překombinovanost útočných akcí. Jakmile z domácích euforie vyprchala, dostávali se do sporadických šancí i hosté. Přízemní dělovkou od modré donutil Kacetla k zákroku pravým betonem Jan Rutta.

Domácí ale celkově byli aktivnějším týmem, většinu času trávili v útočném pásmu, odkud jako jeden z mnoha pálil těsně nad Tomáš Mertl. Poté ale Chomutov přitvrdil muziku a Hradec byl v těžké defenzívě: Červenka podobně jako Mertl pálil jen pár čísel nad břevno. I přes obrovský tlak Pirátů se už ale skóre nezměnilo a zápas tak dospěl do prodloužení.

Nájezdy rozhodl lídr kanadského bodování extraligy

Prodloužení nabídlo hned několik dramatických situací. Vše odstartovalo vyloučení Bednáře, po kterém Chomutov spustil drtivou ofenzívu. Vzápětí se do kabin po nárazu do mantinelu, na němž měl nemalý podíl Köhler, odebral Valach. Piráti dotírali na Kacetlovu branku, ten ale odolal.

V samostatných nájezdech otevřel skóre Kudrna, který prostřelil Strměně parádičkou s holí pod nohou. Jenže Račuk ve třetí sérii vyrovnal a Roman Červenka následně poslal Piráty dokonce do vedení. Mertl musel dát, což se mu svižnou střelou nepodařilo, a Hradec tak padl počtvrté v řadě. Díky zisku alespoň jednoho bodu ale udržel čtvrté místo v tabulce.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jaroslav Bednář 0 0 0 -1 6
Adam Courchaine 0 0 0 0 0
Rudolf Červený 1 1 2 2 0
Rastislav Dej 0 0 0 0 0
Stanislav Dietz 0 0 0 0 2
Peter Frühauf 0 1 1 1 0
Antonín Honejsek 0 0 0 2 0
Brian Ihnačák 1 0 1 2 2
Tomáš Knotek 0 0 0 0 0
Bedřich Köhler 0 0 0 0 0
Jaroslav Kudrna 0 0 0 -1 0
Tomáš Mertl 0 0 0 0 0
Aleš Pavlas 0 0 0 0 0
Karel Pilař 0 0 0 1 0
Martin Pláněk 0 0 0 0 0
Jiří Šimánek 0 0 0 -1 0
Lukáš Vantuch 0 0 0 0 0
René Vydarený 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 65 0 2 22 91,67 0 0

Ohlasy k utkání

Vladimír Kýhos (Mountfield HK):
Věděli jsme o dobré formě Chomutova, který se vyznačuje dobrou obrannou hrou, což tady potvrdil. Měli jsme velký problém se v začátku zápasu dostat do tempa. Dá se říct, že střely, které jsme tam měli, nebyly pro hosty nějaké velké ohrožení. V druhé třetině to bylo lepší, zhuštěná obrana soupeře pro nás ale byla překážkou, stejně jako brankář Strmeň. Nás dostal do hry náhodný vlastní gól. Myslím, že ve třetí třetině byl tlak velký, zaslouženě jsme vyrovnali. V nájezdech jsme měli stejně jako minule mečbol a nedotáhli jsme to, což je škoda.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov):
Přijeli jsme sem s taktikou bránit. Myslím, že hráči podali dobrý výkon, náš brankář byl vynikající. Hráli jsme víceméně to, co jsme potřebovali, i když bych řekl, že měl soupeř více ze hry, přehrával nás. Poměrně dobře jsme ale bránili. Škoda byla, že jsme nedohráli zápas za tři body. Jsem ale hrozně rád, že se nám povedlo vyhrát v nájezdech, protože se nám to letos moc nedaří. Chtěl bych poděkovat hráčům za obrovskou bojovnost.

Fotogalerie