pá 31.1.2020 | Adam Kodet | Foto: Milan Podpera / HC Škoda Plzeň

Hradec sahal v Plzni po třech bodech, po nájezdech bere dva

Nervy drásající podívaná na plzeňském ledě skončila po šedesáti minutách nerozhodně, protože oba celky se trefily do sítě svého soupeře dvakrát. V závěru měl po obrovských šancích a trestném střílení Jakuba Lva na dosah tři body Hradec, utkání plné emocí a vyloučení ale nakonec ovládli Východočeši až po samostatných nájezdech. V těch se do branky postavil Štěpán Lukeš a vyčapal všechny plzeňské střelce. Lvi se naopak prosadili hned třikrát, zaslouženě berou dva body a přerušili tak osmizápasovou šňůru porážek ze západu Čech.

Po vítězném představení proti Kladnu nebyl důvod k vynuceným změnám, došlo tedy jen k jednomu návratu a několika přesunům. Po disciplinárním trestu se na soupisku vrátil Filip Pavlík, Čáp se posunul až na pozici sedmého beka. Gaspar po úspěšné premiéře na postu útočníka naskočil znovu s Morongem a Poppelem, Dragoun nahradil zraněného Perreta ve třetí lajně.

Škoda se ujala vedení a soupeře k ničemu nepouštěla

Start utkání jen potvrdil, že Plzeň je na domácím ledě neúprosná a že není náhodou, že zde proti Mountfieldu vyhrála osmkrát po sobě. Škodovka si vytvořila několik nebezpečných závarů a když Hradec nevyužil bídně sehranou přesilovku, přišel trest. Liknavou rozehrávku vystihl Jakub Pour, který se v samostatném úniku střelou k pravé tyči nemýlil. Do stejné pozice se po chvíli dostal Zdráhal, na další pokus umístěný k brankové konstrukci si ale Mazanec počíhal lapačkou.

Západočeši navyšovali obrátky a minimálně tři tutovky si vytvořili při své početní výhodě. Zblízka neuspěl ani Mertl ani Kantner, po krásném výpadu přes celé hřiště až před branku se před Mazancem musel sklonit i Budík. Hradečtí se v první periodě pouze bránili plzeňským nájezdníkům a bezmocně odpalovali puky mimo dosah soupeře, což se jim ale ne vždy dařilo. Na útočnou polovinu se takřka nedostávali.

Útočná aktivita vydržela indiánům až do závěrečného hvizdu první části hry. Naopak Lvi puk na holi drželi jen sporadicky a dostávali se k němu spíše po ztrátách soupeře než díky své vlastní aktivitě. Sebevědomím hýřil především střelec první branky Pour, který nejprve nebezpečně tečoval Kodýtkovo nahození, a pak si sám vybruslil do mezikruží a vypálil zápěstím. Hradec už se v té době viděl v kabině a siréna indikující konec třetiny pro něj byla vysvobozením.

Hradec se zvedl a stav utkání dokázal otočit

Úvod druhé části se nesl v duchu zesílené defenzívy Mountfieldu, která působila znatelně pevněji a plzeňští útočníci se mnohem hůře dostávali k Mazancově kleci. To Hradec si v první pětiminutovce stihl vypracovat svou největší šanci, když Koukal zpomalil hru, počkal na najetého Cibulskise a naservíroval mu parádní pas do druhé vlny. Lotyšský zadák ale v koncovce selhal a domácí stále vedli. Škoda další pokusy soupeře zodpovědně a obětavě blokovala, a to včetně těch přesilovkových.

Výkon Lvů se ale oproti začátku utkání opticky i statisticky zlepšil, zato Plzeň vypadala se svým jednogólovým náskokem až příliš spokojená. Navíc Západočeši často navštěvovali trestnou lavičku a při pobytu Kracíka v tomto prostoru dokázal Hradec vyrovnat. Eklund posunul puk k levému mantinelu, odkud se do něj opřel Jakub Lev, po jehož ráně se touš zastavil až v síti. Hra se pak začala kvůli několika prohřeškům proti pravidlům kouskovat a tempo rychle opadlo.

Oba týmy si vyzkoušely hru v různém počtu hráčů na ledě, branka z těchto situací ale nerezultovala. Blíže k ní měl už při plném počtu Němec, jeho švihovku umístěnou znovu k tyčce Mazanec pokryl svou lapačkou a těžil tak z opačného gardu. Červené světlo se pak znovu rozsvítilo na druhé straně. V další přesilové hře nabil Cibulskis Filipu Pavlíkovi, který měl ideální pozici na vypuštění své rekordní dělovky, na kterou Frodl nemohl dosáhnout. Druhou třetinu tak vyhráli Východočeši 2:0.

Mountfield sahal po třech bodech, Němec poslal zápas do prodloužení

Lvi vstoupili do třetí části s jasným úkolem – udržet vedení a hrát ze zabezpečené obrany. Oba týmy nadále pokračovaly v nedisciplinovaném výkonu, po pěti odehraných minutách navíc Plzeň dostala možnost zahrát si více než dvouminutovou přesilovku pět na tři. Nenaložila s ní ale ideálně a vysloužila si namísto potlesku tribun lehký pískot a bučení. Hradečtí specialisté na oslabení ale dále navyšovali svůj ice-time, naopak čtvrtá formace si příliš nezahrála.

Další provinění proti pravidlům ve 48. minutě už ale Mountfield přišlo draho. Bránící čtyřka nevytvořila dostatečně kompaktní box a expert na střílení gólů do hradecké sítě Vojtěch Němec nabídnutý prostor využil. Při zakončení si Mazance položil a bekhendem bezpečně trefil horní polovinu odkryté branky. Poté už aktivita na obou stranách znatelně utichla, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu, která by ho stála body.

Mountfield po delší době sahal na plzeňském ledě po bodech, šanci na plný zisk mohl zajistit svému týmu Cingel. Toho našel rychlým zpětným pasem Smoleňák, jenže osamocená hradecká šestka Frodla vymíchat nedokázala a zvedala oči k nebesům. Škoda se v posledních minutách při trestném střílení Lva ještě strachovala o výsledek, ten totiž při svém nájezdu trefil tyč. Utkání ale přece jen dospělo do prodloužení, které si Hradec vyzkoušel po šesti zápasech.

Prodloužení nabídlo šance i emoce, v nájezdech úspěšnější Hradec

V nastaveném čase se do boje o bonusový bod vrhli hosté s vervou, do samostatných úniků se dostali bývalí Plzeňáci Chalupa a Lev. Ani jeden na Frodla nevyzrál a pak už se opět začaly plnit trestné lavice. Na druhé straně se po podobně vyhlížejících nájezdech připomněli Pour a Mertl, i hradecký gólman však zůstával nepokořen. Půl minuty před koncem se řítili do přečíslení Klíma s Chalupou, Gulaš zažehnal nebezpečí jen za cenu sevření puku a za své další počínání si vykoledoval osobní trest.

Tři hodiny dlouhý zápas tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, kterým čelil Štěpán Lukeš! Ten našel recept na všechny plzeňské nájezdníky, naopak Lvi se zásluhou Radka Smoleňáka dostali do vedení už v první sérii, a to už pak jen navyšovali. Koukal vykoupal Frodla v brankovišti, Cingel se trefil fantasticky přímo do vinglu a stvrdil tak dvoubodové vítězství Mountfieldu na ledě Plzně, kde Lvi slavili výhru naposledy v listopadu 2015.

Marek Mazanec 65 45 2 43 95,56 0 0

Kolega to shrnul naprosto skvěle. Zápas by se odvíjel zřejmě jinak, kdybychom po první třetině vedli o vícero branek, bohužel, nestalo se. Roman Vráblík nechyběl ze zdravotních důvodů.

Zápas se musel divákům líbit. My jsme do něj měli špatný vstup, udělali jsme velkou individuální chybu, kterou domácí využili. Od té doby se na nás valil jeden útok za druhým, Plzeň měla spoustu šancí a pro nás bylo jen štěstí, že jsme úvodní periodu prohráli pouze 0:1. Ve druhé třetině nám pomohly fauly domácích, měli jsme hodně přesilovek, podařilo se nám zápas otočit. A naopak v závěrečné třetině jsme zase faulovali my, Plzeň měla dlouhou přesilovou hru pět na tři, kterou se nám podařilo ubránit, ale následně jsme inkasovali z početní výhody pět na čtyři. Závěr byl nahoru dolů, měli jsme velké příležitosti na rozhodnutí. Oba gólmani podali vynikající výkon. Nájezdy nejsou naše úplně oblíbená disciplína, poslali jsme tam místo Mazance Štěpána Lukeše. Tentokrát se nám ovšem povedly náramně, dali jsme v nich tři branky. V zápase jsme nebyli lepší, ale šťastnější a bodu navíc si nesmírně vážíme.