st 5.1.2005 | Daniel Višňák

Hradec utkání s nepříjemnou Ostravou zvládl a vyhrál 4:2

Energetici na svém ledě přivítali po vánoční přestávce dalšího aspiranta na play-off ostravskou Sarezu. Tu porazili 4:2. Mrzí je ale určitě zranění Mariána Kacíře, který má naražená žebra a i to, že si v závěrečné třetině obnovil předchozí zranění i Roman Vondráček. Ostrava hrála zcela zbytečně zákeřný hokej a průběh utkání evidentně neunášela, což řešila agresivním stylem hry. Utkání nezvládli ani rozhodčí, ti nervóznímu zápasu přispěli určitě podstatnou měrou. V poslední minutě se strhla na ledě navíc bitka, která byla vyvrcholením středečního, ze strany Ostravy hodně nervózního zápasu. Nejlepším hráčem středečního večera byl domácí Pavel Suchý a hostující brankář Vlastimil Lakosil.

Pohledný, ale opatrný hokej přinesl v první třetině několik zajímavých momentů na obou stranách, nejzajímavější však diváci viděli až v poslední minutě úvodní části. Nejprve vypíchl puk Patriku Beckovi ve středním pásmu David Sochorek a najížděl na hradeckého brankáře Alexandra Hyláka úplně sám, domácí brankář mu ale střelu těsně vyrazil nad horní tyčku. Hned z protiakce Energetici slavili úspěch. Jaroslav Roubík přihrál krásně přes ležícího třineckého brankáře ve službách Sarezy Ostrava Vlastimila Lakosila k levé tyči právě na Patrika Becka, který tvrdou střelou poslal Hradec do vedení 1:0.

Neprůstřelnost domácího brankáře Hyláka se zastavila na 146. minutách, až za tuto dobu byl překonán. V zápase s Ostravou to znamenalo vyrovnání z hole kapitána Sarezy Pavla Šebesty, který po přihrávce Jakuba Grofa střílel už do prázdné Hylákovy svatyně. Brance předcházela sporná situace na druhé straně, kdy byl zahákován kapitán Mečiar a to dávalo hradecké publikum dostatečně najevo dlouhým pískotem, nic to však na vyrovnávací brance nezměnilo. Energetici se nakonec dostali zcela zaslouženě do vedení při své dvojnásobné přesilové hře. Vyloučen byl nejprve ostravský Lukáš Duba a k němu za necelou minutu přišel za nedovolené posutí branky i Vladimír Holík. V době, kdy už první z vyloučených skákal na led, vypálil na modré Petr Suchý a jeho bomba se zastavila až o zadní síť Lakosilovy branky. Třetí gól mohl přidat Jaroslav Roubík, jeho dělovku však zastavila podle hlavního arbitra tyč ostravské branky a to i přesto, že gól signalizoval čárový rozhodčí. Spravedlnosti bylo učiněno zadost hned z další akce domácích, to po krásné přihrávce Petra Domina zvýšil na 3:1 před brankou v tu chvíli osamocený Pavel Suchý.

Ve třetí velmi emotivní třetině padlo ještě po jedné brance na každé straně, nejprve zvýšil na 4:1 výstavní trefou pod horní tyčku obránce Aleš Pazdera, aby pak dal výsledku konečnou podobu minutu a půl před koncem Jakub Grof, který dokázal využít přesilovou hru hostů. V samém závěru utkání byla k vidění i boxerská vložka, při níž byli vyloučeni Šebesta s Mockem a Beck s Potůčkem na 5 minut a dokonce utkání. Hradec držel opratě utkání prakticky po celou dobu jeho průběhu ve své moci, ostravští tento vývoj evidentně neunášeli, naopak se nechali unést zbytečně zákeřnou hrou.

Ladislav Kolda (trenér Hradec Králové):
Utkání bylo vyrovnané. Trošku jsme se obávali, že to po delší vánoční pauze nebude mít takový náboj, ale kluci do toho šli naplno. V první třetině nás zabrzdilo naše časté vylučování, i když některá posouzení byla určitě přísná. Zápas jsme prostě zvládli dobře, i když tam byly veliké emoce, musím mančaftu poděkovat za výkon, bojovnost, za to že se dokázali prosadit střelecky, že se i přes sporné momenty rozhodčího dokázali kluci nervy držet na uzdě. I když se tam v závěru strhla ta bitka, myslím si, že to bylo ale více ze strany Ostravy, která evidentně porážku neunesla. Zranil se nám Kacíř, který má naražené žebra, spadnul, myslel si, že to jsou záda, ale zřejmě to vypadá na žebra, zítra půjde k lékaři a budeme moudřejší. Roman Vondráček znovu dostal do toho ramene, uvidíme, snad to bude dobré.

Vladimír Stránský (trenér Sarezy):
Měli jsme trošku tréninkový výpadek po té tragické události, o které určitě víte. Šli jsme na led až 26. prosince, ale to není vše, postihla nás další věc. Hráli za nás hráči Vítkovic – Procházka, Šebesta, Mocek, kteří odehráli během svátků tolik utkání, že si prakticky ani neodpočinuli, nemohli ani potrénova, to nás také určitě zbrzdilo. Jinak soupeř byl dnes jasně lepší a zaslouženě vyhrál.