ne 22.11.2015 | Lukáš Štěrovský

Hradec výhru na nájezdy nezopakoval, Mladé Boleslavi podlehl 1:2

Nedělní střetnutí ve FORTUNA aréně nabídlo boj mezi Hradcem Králové a Mladou Boleslaví, což byl současně souboj o třetí pozici v tabulce. A tomu odpovídal i průběh samotného zápasu, který byl většinu času vyrovnaný. Přestože Mountfield prohrával, klání zásluhou Adama Courchaina srovnal a dovedl až do samostatných nájezdů. Potřetí v řadě tak Východočeši museli o výhru bojovat až nad rámec klasických šedesáti minut. Tentokrát se jim však, na rozdíl od posledních dvou zápasů, bonusový bod získat nepodařilo.

Vítězná sestava z Plzně doznala v duelu proti Mladé Boleslavi jen jednu změnu, a to v defenzívě. Ve třetí obranné linii totiž nastoupil namísto Jiřího Vašíčka Stanislav Dietz.

Kacetl svojí chybou daroval hostům vedení

V první větší šanci se už ve druhé minutě zjevil díky přesilovce Roman Kukumberg, na jehož teč ale Rittich stihl zareagovat. Mladá Boleslav se během prvních pěti minut prakticky nedostala do vážnější gólové příležitosti, přesto se radovala jako první. Ondřej Kacetl totiž v další početní výhodě domácích nahodil puk po mantinelu přímo na hůl Radana Lence, pro nějž už bylo snadné poslat puk do prázdné branky – 0:1.

Domácí ale byli i nadále aktivnějším celkem, jenž strávil víc času v útočné třetině soupeře. Rittich si ale poradil jak s peckou Petera Frühaufa od modré čáry, tak i s přesilovkovou dorážkou Briana Ihnačáka, která proskákala mladoboleslavským brankovištěm a skončila jen pár centimetrů od pravé tyče středočeského gólmana. Vzápětí mohl srovnat Kukumberg, který se objevil nikým nehlídán v mezikruží, ale Rittich jeho přízemní střelu vykopl betonem.

V samotném závěru úvodní periody trochu opadlo tempo hry, domácí víceméně vyčkávali na to, co předvedou hosté. Hru, která probíhala nejvíce ve středním pásmu, sráželo velké množství nepřesností na obou stranách, a to hlavně při přechodu do útočných třetin. Skóre už tak logicky žádné změny nedostalo.

Hradec srovnal, moc mu nechybělo ani k otočení skóre

Na úvod druhé části se dobrou akcí prezentovali Boleslavští, konkrétně Richard Jarůšek, který se dostal do samostatného úniku, jenže forhendová střela zápěstím skončila v náručí Kacetla. V oslabení nadělal hodně zmatků v obranném pásmu hostů Rastislav Dej, jehož tečovaná rána zamířila dokonce do brankové konstrukce.

To bylo na určitý čas z hokeje vše, jelikož ve FORTUNA aréně zhasla světla, což domácí kotel kvitoval rozsvěcením displejů mobilních telefonů a zpěvem vánoční koledy. Dárek po obnovení hry mohl dát hradeckým fanouškům Rudolf Červený, jehož přihrávku si hosté málem srazili do vlastní branky. Největší věci se ale začaly dít v poslední pětiminutovce.

Nejprve Lukáš Žejdl ujel do samostatného nájezdu. Ten mu sice Kacetl včasným vyjetím překazil, nicméně Žejdl dojel puk u hrazení a svým pokusem trefil boční síť domácí branky. Ihned poté byla Hradci nabídnuta skoro minutová přesilovka pět na tři, kterou čtyři vteřiny před koncem využil z dorážky Adam Courchaine – 1:1. Vzápětí v podobné situaci dorážel Kudrna, ale hosté puk odpálili doslova z brankové čáry. Zbytek periody zdobil hokej ve stylu nahoru, dolů, nicméně už bez dalších branek.

Bezbranková třetí část předznamenala další prodloužení

Do poslední třetiny vstoupili lépe hosté. Do akce se nejprve sice prosadil Šimánek, který mířil nad, pak už taktovku přebrali Boleslavští. Lenc po přihrávce zpoza branky jen těsně minul bližší tyč, o malý moment později zase ten samý hráč málem ze skrumáže dorazil puk za Kacetlova záda. Na druhé straně se utrhl Rastislav Dej, jehož ránu z první musel Rittich hodně rychle vykopnout betonem. Klimentův pokus po chybě v defenzívě domácích zase vyrazil Kacetl pro změnu ramenem.

Vzápětí tempo hry sice opadlo, ale druhá polovina periody číslo tři nabídla i tak dost zajímavých momentů, když Kacetl na poslední chvíli vychytal teč Richarda Jarůška. Pak už ale přece jen oba celky začaly myslet spíše na zadní vrátka a do hry vstoupila hlavně opatrnost. Do ojedinělé šance se dostal díky několika kličkám Šimánek, jenže Rittich byl proti pokusu hradecké dvaadvacítky připraven.

Stejně tak neuspěla proti strážci mladoboleslavské svatyně ani bomba Rastislava Deje z levého křídla, která se od brankáře v černozeleném dresu odrazila do mezikruží. Tam si sice sjížděl Jaroslav Bednář, ale na to, aby dosáhl na kotouč, byl v příliš nevýhodné pozici. Vyrovnaný stav 1:1 tak znamenal, že Hradec již potřetí v řadě musel o výhru bojovat v prodloužení nebo samostatných nájezdech.

O bonusovém bodu rozhodl v nájezdech Radan Lenc

V prodloužení si víc šancí vypracovali domácí. Nejprve z levého kruhu opět provětral Rittichovu výstroj Dej, o dvě minuty později, už po zajímavé teči Žejdla, která skončila těsně vedle Kacetlovy tyče, se do přečíslení dvou na jednoho dostali Červený s Kukumbergem, kterým ale Voráček znemožnil jakoukoliv kombinaci. Prodloužení zakončil – stejně jako jej začal – Rastislav Dej, jenž zamířil nad branku Boleslavi.

V samostatných nájezdech se opakoval opačný scénář než v Plzni. O jediný gól, byť až ve druhé sérii, se totiž postaral boleslavský Radan Lenc, čímž svému týmu zajistil bonusový bod. Hradec tak po vyhraném prodloužení v Třinci a nájezdech v Plzni okusil prohru nad rámec klasických šedesáti minut a v tabulce klesl na páté místo.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Přesilovky v první třetině nás mohly v zápase posunout trochu dál, možná by to vypadalo jinak. Ale na Boleslav moc neumíme. S pokorou bod beru a odplivnu si.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav):
Přijeli jsme do Hradce s velkou pokorou, víme, že soupeř má výborné mužstvo. První třetina nebyla z naší strany úplně nejlepší. Soupeř nás trochu zaskočil tou ofenzivou, kterou do nás pustil, a přibrzdila nás tři oslabení. Ve druhé části už jsme hru vyrovnali a měli hodně šancí, zabetonovali jsme střední pásmo a vyráželi do protiútoků. Ve třetí třetině jsme měli možnost zvýšit, bohužel se nám to nepodařilo. Ale se dvěma body jsme spokojeni.