po 22.12.2008 | Aleš Strouha, Roman Zajíček

Hradec zabral a vyloupil brněnské Rondo

V posledním soutěžním zápase kalendářního roku 2008 zapomněli hradečtí hokejisté na třízápasovou šňůru bez prohry a vyhráli na ledě Komety Brno 5:3. Pod vítězství dlouho vyrovnaného zápasu se nejvýrazněji podepsal Jiří Kadlec, který vstřelil hattrick. Tři kanadské body za gól a dvě asistence si připsal také nejproduktivnější hráč Hradce Jaroslav Roubík.

Divoká dvacetiminutovka přinesla kvalitní a rychlý útočný hokej na obou stranách. Hned v úvodu zaváhala domácí defenziva a využít toho mohl Fořt, ale ten nechal vyniknout Hyláka. Kometa kontrovala také velkou šancí. Skrumáž před Koutským chtěl vyřešit exhradecký Haluza, ale netrefil se do prakticky prázdné brány. Kometě se pak naskytla přesilovka, Karlíčkovo vyloučení však zůstalo nevyužité a tak přišel trest v podobě gólu Jiřího Kadlece, který z otočky překonal ležícího Hyláka - 0:1. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, o vyrovnání se postaral v přesilové hře Milan Kostourek, jenž podobně jako předtím Kadlec, doklepl z otočky kotouč za záda Koutského - 1:1. Rychlý a útočný hokej pokračoval, vyrovnání Brněnské nakoplo a ze série obrovských šancí přišel obrat. Koutský nejprve vyrazil střelu Houdka, ale pro puk si přijel Tomáš Klimt a zametl touš do poloprázdné klece - 2:1.

Střelecké hody nebraly konce a pro tentokrát přišel šok pro brněnské publikum. Rozhodčí signalizoval trest Komety, ale ten si nakonec nikdo odsedět nešel. V početní výhodě pět na čtyři nejprve neprostřelil Hyláka obránce Táborský, ale puk zůstal těsně před brankovou čárou nikým nepozorován a volný Jaroslav Roubík vyrovnal - 2:2. Kometa byla po vyrovnání jako opařená a za další minutu bylo ještě hůře. Energetici využili zaváhání domácí obrany, která byla zřejmě myšlenkami v šatně a Jiří Kadlec se mohl dnes podruhé radovat - 2:3. Za toho stavu se odcházelo do šaten.

Pakliže si někdo myslel, že svižný hokej ukončila první třetina, byl na omylu. Někdy až neuvěřitelné šance nedokázaly využít oba týmy. Především Hradec měl několikrát před sebou jen samotného Hyláka. Laxní přístup obránců Komety málem využil Koudelka a dorážející Volráb, gólman Brna nadvakrát fantasticky vytěsnil kotouč ze svého území. Brňané nezůstávali pozadu, Kostourek vypálil těsně nad, posléze se chtěl prosadit Klimt, dopadl stejně jako prvně jmenovaný.

Vyrovnání se Kometa nakonec přeci jen dočkala, leč může hlavně děkovat fantastickému Hylákovi, který v klíčových momentech svůj tým několikrát podržel. V podstatě to samé se dařilo i Koutskému, jenž tasil jeden parádní zákrok za druhým, bohužel pro něj, byl již krátký na dorážku Petra Polodny. Využitá přesilovka - 3:3. Do konce třetiny se hrál stále otevřený hokej, jak Kometa, tak i Hradečtí chtěli vzít vedení na svou stranu. Především trio svěřenců Pavla Pazourka se řítilo samo na Hyláka, kombinace však byla příliš překombinována. V samotném závěru mohla třetí formace Brna - Polodna, Vondráček a Kostourek poslat modrobílé do vedení, proti byl však Koutský. Ukazatel stavu tak po čtyřiceti minutách dával výsledek 3:3.

Poslední dějství začalo aktivitou Komety, která si vytvářela příležitosti, ke vší smůle Brna je ale nedokázala využít. Domácí chtěli, jenže často zapomínali na zadní vrátka. Toho využil Daniel Volráb, který ujel celé brněnské obraně a překonal Hyláka parádní střelou pod víko - 3:4. Pokud Hradec nevyužil několika chyb Komety ve druhé třetině, pak v té třetí, každou chybičku nekompromisně trestal. Jiří Kadlec korunoval svůj dnešní skvělý výkon hattrickem, když znovu pádil sám na Hyláka a zavěsil popáté - 3:5. Domácí se snažili ještě něco s výsledkem udělat, proti byl Vladislav Koutský, který podržel svůj tým. Poté byla k vidění nucená pauza po vhození dýmovnice. Ta spíše pomohla Hradci, který nikam nepospíchal a v poklidu ubránil své vítězství.

Hradec si po třech porážkách v řadě připisuje výhru, navíc z horkého brněnského ledu. Kometa zakončila rok 2008 na čtvrtém místě, přičemž dlouho okupovala vedoucí příčky.