ne 30.11.2014 | Lukáš Štěrovský, Jan Vavřina

Hradecká venkovní mizérie pokračuje. Mountfield nevyzrál ani na Kometu

Už to venku začíná být pořádná křeč. Vždyť Hradec z posledních šesti výletů nepřivezl ani jeden bod, navíc v posledních pěti zápasech na hřištích soupeřů vstřelil dohromady jen sedm branek. V Brně prohrával od osmé minuty po brance Petra Tona, srovnat dokázal svým druhým hradeckým gólem Lukáš Vantuch. Jenže domácí si své vedení vzali za chvíli zpět a už ho nepustili. Mountfield tak padl 1:2 a poprvé v sezóně prohrál třetí zápas v řadě.

Hradecká marodka čítala před soubojem se sousedem z tabulky dost jmen, nejnovějším přírůstkem se stal Jiří Vašíček, jehož skolila viróza. Do brány se znovu po delší době postavil Ondřej Kacetl.

Šťastná trefa Petra Tona darovala Kometě vedení

Oba týmy si hned na začátku první třetiny vypracovaly skoro stoprocentní gólové šance. Na straně Brna se neprosadil Němec, který z bezprostřední blízkosti trefil jen Kacetla, za Hradec se neprosadil Nedvídek, kterému puk za Čiliakova záda nedovolil zasunout Dočekal.

Jinak vyrovnaný obraz hry narušil až v osmé minutě Petr Ton. Ten se ve snaze najít puk mezi svými bruslemi dostal do těžké pozice, z níž bekhendem naslepo poslal touš na Kacetla, kterému rána propadla mezi betony – 1:0. Od té doby byla Kometa o něco málo, ale přece jen lepším týmem.

Největšího ohrožení Čiliaka docílil Lukáš Vantuch, jehož nahození zasáhlo brankáře Komety tak nešťastně, že mu způsobilo šrám na čele, který bylo třeba ošetřit. Ke konci první části musel Mountfield bránit skoro půlminutu trvající dvojnásobné oslabení. Do výraznější šance se dostal už v klasické přesilové hře Hruška, ale Kacetl mu vybruslením šikovně zmenšil úhel.

Hradec brzy srovnal, Kometa stejně rychle opět získala náskok

Jen dvě minuty a dvacet tři vteřin z druhé části stačilo Východočechům, aby dorovnali skóre. Lukáš Vantuch naložil s odraženým pukem nejlépe, jak mohl – objel Čiliaka a svojí druhou brankou v dresu Mountfieldu vyrovnal na 1:1.

Nerozhodný stav ale vydržel jen do šestadvacáté minuty, kdy Jakub Koreis naskočil s čerstvými silami na led, využil únavy plynoucí z dlouhého střídání hradecké pětice, a zpoza branky se dostal až před Kacetla, jemuž poslal puk na vzdálenější tyč – 2:1.

Vzápětí mohlo být zase vše jinak. To by ale Mertlovu střelu do odkryté brány nesměl Čiliak na poslední chvíli vyrážečkou vytěsnit jen do brankové konstrukce. Zbytek třetiny se nesl ve znamení vyloučení, s nimiž se roztrhly nejméně dva pytle. Po skončení jednoho takového vyloučení, kdy Hradec musel stejně jako v první třetině odolat dvojnásobné početní výhodě soupeře, dokázal Rastislav Dej využít chyby Petra Tona na útočné modré čáře Komety. Jenže Dejovu samostatnou akci stihl Ton zastavit ještě předtím, než slovenský forvard dokázal vystřelit.

Do konce třetiny se pak Hradci ještě jednou podařilo ubránit oslabení tří proti pěti, ale to bylo z jeho strany vše.

Poslední třetina už branku nepřinesla

V závěrečné třetině to byli Hradečtí, kdo tahal za kratší konec provazu. Ne snad, že by jejich výkon byl až tak špatný – naopak, opticky se soupeřem bez většího problému drželi tempo – ale na rozdíl od Komety se nedokázali propracovat až ke střele na branku.

I poslední část ovlivnilo několik rozdaných trestných minut. Vlastní oslabení ale nezabránilo Burianovi, aby se hned dvakrát během chvíle nepokusil ohrozit Kacetla, nejprve střelou a pak přihrávkou na Vondráčka, která ale svůj cíl nenašla.

Hradec cítil příležitost ke srovnání, a tak se minutu a dvanáct vteřin před koncem rozhodl pro hru s prázdnou brankou a jedním hráčem v poli navíc. Bohužel o tuto výhodu v podstatě ihned přišel, protože na trestnou lavici putoval Jiří Šimánek. Tím byla šance na vyrovnání víceméně znemožněna. Kometa si tři body utéct nenechala, a u příležitosti 61. výročí klubu zvítězila 2:1.

Hradec tak napsal další pokračování černé sérii – z posledních šesti zápasů jich pět prohrál. Přesto se v tabulce drží stále na páté příčce, byť jen s jednobodovým náskokem na nejbližšího pronásledovatele z Pardubic.

Karel Beran (HC Kometa Brno):
Zápas byl vyrovnaný, musím týmu poděkovat za bojovnost, Hradec byl těžký soupeř. Rozhodla jedna chyba hostí ve druhé třetině, jsme rádi za tři body.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Celkově bylo utkání vyrovnané. Z naší strany je škoda, že když už hrajeme tolik minut v oslabení, nedostaneme gól, nakonec prohrajeme zápas kvůli jednomu špatnému střídání, jedné chybě. Co jsme v Brně odjezdili, mělo na nějaký bod stačit. Je to škoda.