pá 24.8.2018 | Redakce

Hradecké mládí v kazašském testu obstálo. A teď na Ligu mistrů!

Hokejisté Mountfieldu vyhráli v přípravě pět ze šesti zápasů! Poslední bitvu – a to v pořádně ostrém duchu – svedli s kazašskou Karagandou. Mladá sestava plná hráčů širšího kádru, kterou trenéři postavili do hry, se ukázala v povedeném světle: Po obratu zaslouženě zvítězila 3:1, když se trefili tři obránci včetně novice z Jihlavy Davida Váni. Příští týden už Hradec odstartuje letošní pouť Ligou mistrů.

Do posledního testu před Ligou mistrů nasadili hradečtí trenéři mladou sestavu, kterou vedl jako kapitán Radek Pilař. Poprvé se v dresu Mountfieldu HK hlásilo jihlavské obranné duo Jakub Suchánek – David Váňa, které je v týmu na předběžný střídavý start.

Nová pravidla v akci. Karaganda se ujala vedení 1:0

Utkání začalo hrubicí domácích, kterou Saryarka potrestat nedokázala. Už po deseti vteřinách ujížděl sám na Jaroslava Pavelku Artur Sarvarov, dobrou práci ale odvedl Radek Pilař, který unikajícího forvarda dostihl a zneškodnil. Na druhé straně mohlo udeřit po pěti minutách, Vopelkovu střelu dorážel Jan Berger, avšak jen do brankové konstrukce.

V polovině utkání si Východočeši zahráli první přesilovku, soupeře však za hru v šesti hráčích nepotrestali. Přestože elitní formace držela své protivníky minutu a půl v obranném pásmu, žádnou šanci nevymyslela. Stejnou možnost měli také Kazaši a naložili s ní jen o trochu lépe. Dmitrij Michajlov byl sám před bránou, trefil však brankáře.

Další početní výhoda už byla využita. Brankář Mountfieldu HK byl dle nových pravidel potrestán za zdržování hry, neboť přikryl kotouč mimo povolené území. Čtyři minuty před první sirénou se trojice hostujících tlačila do brankoviště a vyplatilo se. Dmitrij Michajlov byl poslední, kdo se dotkl puku, a poslal Karagandu do vedení 1:0.

Emoce, souboje a dva góly Hradce

V prostřední části se pokračovalo v podobném duchu jaké v té úvodní. Docházelo k mnoha prohřeškům proti pravidlům a oba týmy si tak mohly nacvičit hru v početní výhodě. Oproti začátku zápasu s tím rozdílem, že góly padaly na druhé straně.

V jedné z přesilovek číhal na pravém kruhu Juraj Bezúch a spoluhráči ho ve dvou případech našli. Poprvé ale netrefil puk ideálně, podruhé zase Bojarkin při zákroku posunul klec a zamezil hradeckému forvardovi skórovat. Domácí se tlačili do zakončení i brány a neslo to své ovoce. Ve 26. minutě totiž skončil kromě gólmana a hráčů v bráně také puk, přesilovkový gól na 1:1 byl připsán Davidu Váňovi. Zároveň s touto trefou se začalo přitvrzovat, hráči se nebáli jít do osobních i pěstních soubojů.

Ve 27. minutě mohli jít hosté znovu do vedení, to ale z trestného střílení odmítl Dmitrij Michajlov. Krátce na to hrál Mountfield další přesilovku a i tu využil. Richard Nedomlel dostal puk na osu, udělal pár kroků a vymetl levý horní roh brány – 2:1. Na ledě začaly plát emoce, důkazem budiž pěstí souboj Vopelky a Rjašenceva ve středu hřiště. Moc přesných úderů ale rozdáno nebylo. Závěr druhé třetiny patřil jednoznačně Jaroslavu Pavelkovi. Hradec hrál dvě oslavení, soupeř si připravil několik střel i loženek, na výborně chytajícího gólmana si ale nepřišel.

Večer obránců – třetí gól padl z hole Jakuba Mušky

V úvodu třetí třetiny se blýskl pohlednou akcí Štěpán Havránek, po jehož střele se rozezvučela horní tyč. Obránci Mountfieldu byli proti Karagandě při chuti a potvrdil to také Jakub Muška. Mladý bek nahodil puk z ostrého úhlu do brány a Bojarkin ho nedokázal udržet. Hradecký rodák u něj byl nejrychleji a dotlačil ho do sítě – 3:1. Pro Mušku to byl druhý gól ve dvou zápasech.

Následně se zaskvěl znovu hradecký brankář a opět to bylo proti šanci Michajlova. Mountfield měl v této fázi o něco více ze hry, ke gólovkám se však dostával velmi těžko. Po polovině závěrečného dějství došlo na druhou bitku v utkání. Maris Bičevskis se nebál shodit rukavice, vítězně ze vzájemného souboje vyšel ale Alexej Loškin.

Hradečtí mohli přidat čtvrtou branku hned po několika situacích. Jaroslav Dvořák přebruslil soupeře a tlačil se do brány, mířil však do gólmana. Prázdnou bránu chtěl při power-play soupeře trefil Michal Hlinka, prudký projektil přes celé hřiště zamířil mimo. Hradeckou lavičku to nicméně mrzet nemuselo. Dvoubrankový náskok udržela a připsala si pátou výhru ze šesti přípravných zápasů.

Petr Svoboda (Mountfield HK):
Začátek byl od nás hodně neučesaný, byli jsme rozháraní. Bylo to ale tím, že jsme měli v sestavě spoustu nových kluků, kteří nevěděli, co od toho čekat. Postupem zápasu to bylo lepší, ve třetí třetině už bylo vidět, že má mančaft nějakou tvář a kluci začali plnit věci, které jsme jim říkali. O výsledku rozhodla druhá třetina, kdy jsme zvýšili pohyb, byl tam výborný důraz. Bylo tam také dost šarvátek, jediný negativum je, že jsme měli spoustu vyloučených. Ale dokázali jsme to ubránit. Celkově kluci pracovali dobře, byl tam pohyb i důraz. Z toho pramenily chyby soupeře, po kterých jsme tam dokázali dotlačit tři góly.