so 4.2.2006 | Jaroslav Novák, Daniel Višňák

Hradečtí se v Jihlavě ”rvali jako psi”, přesto těsně prohráli

V první třetině dvoubrankové manko, které snížil v prostřední části Petr Mocek a vymazal na začátku třetí třetiny po rychlé kombinaci Petr Přeučil. Tak takto to vypadalo na horáckém zimním stadionu do 42. minuty. Jenže necelou půl minutu po hradeckém vyrovnání se dostala Jihlava znovu do vedení zásluhou Fiedlera. I tuto ztrátu hosté vymazali, když dělovka Jana Blanára propálila vše včetně brankáře Suchana. Domácí měli ale v sobotu štěstí a dokázali Energetikům hned z dalšího protiútoku zasadit čtvrtou smrtící ránu. Hradečtí se ale v žádném případě nevzdali, vydali ze sebe vše, sahali vehementně po vyrovnání, ale výtečný Jaroslav Suchan v brance Dukly vychytal Jihlavě těsné vítězství 4:3.

Dukla Jihlava měla velmi bleskový úvod, stejně jako v prvním zápase si dokázala vytvořit náskok v úvodní třetině. Z gólu se fanoušci mohli radovat už v první minutě, kdy byla na ledě zahajovací sestava. Domácí zatáhli kotouč do pásma Hradce Králové, Tomáš Čachotský nahodil puk na Ladislava Koutského, před nímž jej nadzvedl Pavel Staněk, 1:0 a poslal tak Jihlavu do vedení. Druhou přihrávku si připisuje Oldřich Bakus. Brzy se Dukla mohla těšit z druhé branky, když Tomáš Čachotský obkroužil Koutského klec a zasunul kotouč, který někde v oblasti brankové čáry hradecký gólman zalehl. Domácí se sice radovali, ale hlavní sudí Svoboda rozpažil a gól domácím neuznal. Jihlavská radost ovšem propukla v první třetině ještě jednou. V 11. minutě sotva vyskočil Přemysl Duben, 2:0 z trestné lavice, dostal do brejku přihrávku od Jiřího Dobrovolného a z čistého nájezdu překonal nápaditou kličkou hradeckého brankáře. Hráči Hradce Králové působili v úvodní dvacetiminutovce velmi nenápadně.

Do druhé třetiny nastoupili hosté bojovně naladěni. V první minutě druhého dějství vyzkoušel pozornost brankáře Dukly Jaroslava Suchana dělovkou Jaroslav Roubík, ale Suchan schoval puk ve své rukavici. Jihlavský brankář neměl chvílemi příliš práce, ale ve 30. minutě se určitě hodně zapotil, neboť Vondráčkova dobrá střela švihem se zastavila až o helmu jihlavského gólmana. Ten se dožadoval přerušení hry, ale hlavní sudí jeho požadavek nereflektoval. O dvě minuty později viděl Milan Baranyk na modré dobře najíždějícího Pavla Staňka, nezakončil sám a vylepšil pozici pro svého spoluhráče, který trefil Koutského do masky. Jihlava v průběhu třetiny trochu polevila a z gólu se ve 35. minutě radovali hosté. Až před Jaroslava Suchana se dostal Petr Mocek, 2:1 a doslova procedil kotouč skrze ležícího domácího gólmana. Ve zbytku třetiny se už nic zajímavého neudálo.

Poslední část hry zahajovali hosté přesilovou hrou, na trestné lavici byl domácí kapitán Oldřich Bakus. Oslabení dokázali jihlavští hokejisté ubránit, ale těsně poté, co Bakus skočil na led, Dukla podruhé inkasovala. Roman Vondráček našel před Jaroslavem Suchanem nepokrytou hůl Petra Přeučila, 2:2, od níž putoval kotouč za záda jihlavského gólmana. Hosté se ovšem z nerozhodného stavu neradovali dlouho. Před Ladislavem Koutským se zčista jasna ocitl Jonáš Fiedler, 3:2, napřáhl a výstavní bombu umístil za rachotu tyčky přesně do šibenice. V 50. minutě nájezd Jaroslava Roubíka vyrazil jihlavský brankář, ale hosté se i nadále drželi v útočném pásmu. Vzápětí se Energetikům přece jen povedlo srovnat, stalo se tak již ve hře pěti proti pěti. Šťastným střelcem se stal Jan Blanár, 3:3, asistenci si zasloužil za aktivní hru Jaroslav Roubík. Domácí s nerozhodným stavem nesouhlasili a opět rychlým gólem odpověděli. Petr Altrichter zajel za hradeckou klec, podél první tyče šikovně našel Otu Lazorišáka, 4:3, který nedal dezorientovanému Ladislavu Koutskému šanci a zavěsil. Zápas, který se dohrával ve velmi pěkné atmosféře, skončil vydřeným vítězstvím Jihlavy 4:3.

Hradec Králové i přes porážku udržel desetibodový náskok na devátou Sarezu Ostrava, která doma prohrála 4:5 s Brnem, vítěznou branku vstřelila Kometa 17 vteřin před koncem třetí třetiny! Osmá Olomouc dokázala na svém ledě porazit Beroun přesvědčivě 5:2 a tak se dotáhla znovu v tabulce na hradecké. V příštím kole přivítají Energetici ve středu doma Chomutov, který po porážce s Havířovem, celkově třetí v řadě, má nad Východočechy v tabulce náskok tří bodů – bude to tedy jak důležitý zápas pro Hradec Králové, tak pro Chomutov, kterému se začíná vedoucí čtyřka týmů vzdalovat.

Jiří Mička (asistent trenéra Hradce Králové):
„Přijeli jsme do Jihlavy s tím, že bychom konečně chtěli prolomit smůlu na jihlavském ledě. To se nám nepovedlo, opět jsme vstoupili do zápasu a dostali v první třetině dva góly. Náš první zápas tady byl po první třetině 5:0. Začátek se nám tedy vůbec nepodařil. Do druhé třetiny jsme vstoupili trošku lépe, podařilo se nám dát gól na 2:1. V závěru třetiny jsme dokázali uhlídat oslabení, kdy jsme Jihlavu k ničemu nepustili. Do třetí třetiny jsme si řekli, že jakmile dáme branku, podaří se nám alespoň jeden bod odvést, ale hned vzápětí jsme dostali gól. Pak se nám povedlo ještě jednou vyrovnat. Hned jsme hráče nabádali, aby se pořádně soustředili na ta první střídání po gólu. Ale opět jsme hned dostali branku. Více méně ke konci zápasu jsme měli ještě nějaké šance, ale prohráli jsme 4:3, myslím si, že jsme si bod zasloužili.“

Aleš Polcar (asistent trenéra Dukly Jihlava):
„Já to budu hodnotit krátce, bylo to opravdu vydřené vítězství. Za stavu 2:0 Hradec začal hrát velice dobře. Znám Hradec z dvou zápasů venku a i tady doma, kdy oni dokázali stáhnout naše vedení 5:0. Dobře bruslí, jsou tam mladí vysocí kluci, dohrávali hráče. Nám se podařilo vždy, když soupeř vyrovnal, dát další rychlý gól. A to bylo velice důležité. Musím poděkovat klukům, že to tak zvládli a vydřeli, a také divákům, protože nás podrželi v posledních minutách, kde si myslím, že k tomu pomohl i rozhodčí. Zápas byl parádní, mělo to nasazení, správný emoce a padlo hodně gólů. Hokej to byl velice pěkný.“