so 29.11.2008 | Libor Gavlas, Lukáš Souček

Hradečtí vezou z Havířova bod za prohru po nájezdech

V sobotu večer měli hradečtí hokejisté na programu těžké utkání na ledě Havířova. Domácí sice dvakrát šli do vedení, ale Východočechům se utkání podařilo skvěle obrátit. Vyrovnávací branku zaznamenal Petr Luštinec, který na utkání v Havířově doplnil mezery v obranných řadách. Po brankách Jiřího Kadlece a Davida Nedorosta Hradec v 50. minutě už dokonce vedl o dvě branky. Jenže domácí se jen tak nevzdali. Do konce třetiny se Panterům podařilo vyrovnat a při samostatných nájezdech dokonce rozhodli o svém vítězství. Hradec tak veze z ledu soupeře jeden bod. Martin Koudelka se postaral o první hradecký gól, další dva pak připravil.

Na úvodní branku nemuseli diváci v Havířově moc dlouho čekat. V páté minutě dostali Panteři první výhodu přesilovky a hned ji dokázali využít. Nacvičenou kombinaci dokázal využít Sikora – 1:0. Z vedení se však domácí neradovali příliš dlouho, neboť již za necelou minutu dokázal hostující Koudelka potrestat chybu v domácí rozehrávce střelou mezi Čechovy betony – 1:1. V 9. minutě vyzkoušel Luňákovu pozornost hned po buly Říčka, ale hostujícího gólmana nepřekvapil. Další přesilovku se domácím nepodařilo využít, i přes souvislý tlak v útočném pásmu. Panteři sice v přesilovce opět předváděli pohledné kombinace, ale nedokázali je přesně zakončit, jmenovitě Seman a po něm Velecký. Domácí byli při chuti a vedení na jejich stranu mohl strhnout Evan a v dobré pozici se vyskytnuvší Kotásek. Luňák se však rozchytal na výbornou a držel prapor hostů hodně vysoko. V 17. minutě dostali poprvé výhodu přesilovky i hosté, ale i když se usadili v pásmu, tak si vyloženou šanci nevytvořili. V době, kdy už byli domácí v pěti, unikl po levém křídle rychlý Fořt a byl zastaven sporným zákrokem, ale píšťalka rozhodčího tentokrát zůstala němá.

Do druhé třetiny sice vstoupili aktivněji Východočeši, ale zabrzdilo je vyloučení Luštince. V přesilovce pálil Evan, ale jeho tečovaný pokus skončil na tyči. Skórovat mohl i Sikora a po něm Vala, ale chvíle prvního jmenovaného měly teprve přijít. Ve 24. minutě si domácí vytvořili drtivý tlak, ale ani nadvakrát Zeliska, ani dorážející Vala neuspěli. V následující minutě už se ale Panteři přece jen radovali. Evanovu prudkou ránu Luňák pouze vyrazil před sebe a pohotový Piecha zařídil Panterům vedení – 2:1. Vyrovnat mohl zanedlouho Hruška, ale neprocedil kotouč mezi Čechovými betony. Ve 30. minutě zapomněla domácí obrana na Nedorosta, kterého musel zastavit faulem Klimeš a domácí se museli bránit ve čtyřech. Ubránit se ale nedokázali. Deset vteřin před plánovaným návratem Klimeše na led dorazil Koudelkovu střelu do sítě Petr Luštinec a zkrátil tak Klimešův pobyt na lavici hanby. Poté mohl potrestat další chybu v domácí rozehrávce Fořt, ale v poslední chvíli mu utekl kotouč. Ve 33. minutě předvedl pěknou individuální akci Nedorost a jeho zakončení musel likvidovat pozorný Čech. V další přesilovce vychytal Luňák Valu a posléze i Lojka. V závěru třetiny se dostali do náporu hradečtí hokejisté, ale nedostali se k efektivnímu zakončení.

Dobrý hokej pokračoval i v závěrečné třetině, která slibovala pořádné drama. Do vedení mohli jít hosté, ale Koudelkův pokus Čech vyrazil. Poté si musel domácí gólman poradit i s pokusem Luštince. Ten dokázal ještě zneškodnit, ale posléze již kapituloval. Pěknou kombinační akci zakončil Jiří Kadlec, který zúročil přesnou přihrávku Roubíka. Vyrovnat mohl vzápětí Piecha, ale jeho střela jen těsně minula pravou tyč Luňákovy branky. Ve 49. minutě spálil svou další šanci v zápase Vala a potvrdilo se pravidlo nedáš dostaneš. Koudelka totiž našel zpoza branky najetého Nedorosta a ten se z voleje trefil přesně nad Čechův beton – 2:4. Deset minut chybělo hostům k zisku tří bodů, ale domácí se nevzdávali. Osm minut před koncem jim k tomu hosté sami pomohli svou nedisciplinovaností. Na trestnou lavici totiž usedli Pazdera a o minutu a půl později i Hendrich a dvojnásobnou výhodu dokázali Panteři využít. Sikora sice nahrával na volného Kotáska, ale trefil brusli protihráče, od kterého se kotouč dostal za Luňákova záda – 3:4. Domácí si pak vytvořili velký tlak, ale Luňák nechtěl připustit vyrovnání. Nakonec to však byl on, který si vybral slabší chvilku , protože pouze vyrazil Piechovu střelu před sebe a Sikora završil pohotovou dorážkou hattrick. Výborný zápas gradoval, vyhrát chtěly oba týmy. Nejprve si zahráli hosté přesilovku, ale domácí se bránili dobře, a hradecké k ničemu nepustili. V poslední minutě normální hrací doby mohl rozhodnout Kotásek, který se ocitl sám před brankářem, ale při bekhendové kličce mu puk sklouzl z čepele.

V prodloužení měli mírně navrch hosté, i proto, že si po faulu Lojka zahráli přesilovku. Ještě před ní mohl ukončit zápas Roubík, ale nedokázal přesně zakončit. V přesilovce pak mohl rozhodnout Kadlec, ale radost mu překazil vynikající zákrok Čecha. Poslední ránu v prodloužení vyslal na branku Filip Seman, ale jeho pokus byl zblokován a o výsledku tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Na ty se postavil do domácí branky Valent místo Čecha, ale hned první střelec Roubík jej překonal. Vala pak ale dokázal srovnat střelou pod vyrážečku. Martin Filip svůj nájezd neproměnil, oproti tomu Zeliska suverénně skóroval. Koudelkův pokus Valent vyrazil a domácí si tak připsali na své konto dva body za výhru po samostatných nájezdech.