ne 31.3.2013 | Martin Voltr

Jasná výhra v Ústí nestačila, juniorská extraliga zůstává Hradci odepřena

To už musí být osud. Junioři se snažili v sezóně 2012/13 udělat všechno pro to, aby prolomili barážové prokletí a po pěti letech vrátili do Hradce Králové extraligu. Už počtvrté ale skončili v poli poražených na prvním nepostupovém místě. Na velikonoční neděli museli v první řadě zdolat sestupující Ústí, což zvládli díky jasné dominanci od druhé třetiny poměrem 6:1. K postupu ale ještě potřebovali vítězství Kladna ve Vsetíně, ten však domácí prostředí i potřetí uhájil a vlastním triumfem v baráži hradecké naděje ukončil.

Vyrovnaný průběh prvního dějství

Do utkání nemohla kvůli zranění zasáhnout hradecká brankářská jednička Michal Mahdal, její místo zastoupil starší dorostenec František Veselý. Ten měl první pořádnou práci už při závaru ve třetí minutě, který dokázal i za pomoci svých obránců uhasit. V další nebezpečné akci mu pomohlo i štěstí, když volný Tomáš Faigl z mezikruží přestřelil.

Hradečtí na to zareagovali velmi rychle. V deváté minutě dostali první možnost přesilové hry, kterou využili hned po dvanácti sekundách! Postaral se o to Lukáš Nedvídek, jehož střela z pravého kruhu skončila až za zády Davida Nováka – 0:1.

Vstřelený gól sice Východočechům pomohl, přesto Ústí v čase 13:30 srovnalo. Tomáš Faigl z rohu pásma našel mezi kruhy Štěpána Kuchynku, který dostal čas na střelu, a ta skončila v horním koutu Veslého brány – 1:1.

Právě Kuchynka ale vzápětí svůj tým nesmyslně oslabil, když mimo hru atakoval Milana Valáška. Ten, možná i díky své mřížce, mohl pokračovat – na rozdíl od ústeckého forvarda, jenž odešel do kabin s trestem na pět minut a do konce utkání. Hradečtí však dlouhou přesilovku nevyužili, soupeřova defenzíva pracovala na výbornou.

Brzy se rozhodlo o hradeckém triumfu

Nevyužité přiležitosti ale nelitovali dlouho. Na začátku druhé třetiny ustáli soupeřův tlak a když dostali klasickou početní výhodu, ve 23. minutě se vrátili do vedení. Vyhrané buly se okamžitě dostalo na modrou čáru na hokejku Lukáše Kastnera, jenž propálil vše před sebou – 1:2.

Východočeské vedení vzápětí podržel František Veselý, který vytěsnil střelu volného Jiřího Ságera. Od tohoto momentu ale už ledové ploše jednoznačně vládli Královští lvi. Jejich aktivitu hasil protivník pouze za pomoci faulů a jeden takový zastavil v zakončení Lukáše Pravdu. Hradecká sedmička si svůj nájezd mohla zopakovat a z trestného střílení poslala puk krásně pod břevno – 1:3!

Povzbuzení hradečtí mladíci následně zahrávali dvě přesilovky pět na tři. V největší šanci se ocitl Tomáš Půlpán, ale z první napálil křižnou přihrávku mimo bránu, následnou klasickou výhodu pak nezužitkoval z dorážky Dominik Rejl.

Další gól byl ale na spadnutí a čtyři minuty před koncem třetiny už se stal realitou. Marek Červený našel krásnou kolmicí na útočné modré Tomáše Šťastného, který stihl nabrat rychlost a v úniku zamířil přesně pod Novákovu lapačku – 1:4.

Ještě před druhou sirénou převedl největší parádu zápasu, baráže a snad i celé sezóny obránce Zdeněk Čáp. Za ústeckou brankou dostal čas, a tak ze své torničky vytáhl kouzlo po vzoru Petra Lešky. Když už Novákovi kličkami totálně zamotal hlavu, bleskově s pukem vykroužil před bránu, jenže v posledním momentu mu před volným koutem sjel kotouč z hokejky.

Závěr oboustranně bez nervů

Ústečtí Lvi neměli o co hrát a opravdu to na nich bylo znát, jinak by se i za nepříznivého stavu rvali jinak. Takhle přišel po minutě a půl třetí třetiny pátý hřebíček do jejich rakve, když Šťastného práci dokončil do odkryté brány zakončující Zdeněk Čáp, který si tak spravil náladu – 1:5. Další úder mohl přidat Milan Valášek, kdyby ale svůj nájezd nezakončil do břevna.

Hradec ve třetí třetině sehrával tři oslabení, ale domácí se v nich ani jednou neprosadili. Naopak, když Tomáš Šťastný jako jeden z vyloučených opustil trestnou lavici, dostal ve středním pásmu přihrávku a po přejetí modré čáry natáhl ke střele, po které se Novák natahoval vyrážečkou marně – 1:6.

Domácí převedli vrchol marnosti při šanci Martina Hanzla. Ten se Veselého zbavil rychlou kličkou, ale svůj bekhend pak místo prázdné brány poslal úplně vedle. Ústečtí Lvi museli prožít ještě jeden dramatický moment, když se zranil brankář Novák, na jehož místo neměli žádnou náhradu. Závěr ale přece jen zvládl dochytat, byť s velmi bolestivým výrazem v obličeji.

Hradečtí junioři tak vyhráli na ledě sestupujícího účastníka extraligy 6:1. Ke svým fanouškům, kteří jim ve Zlatopramen Areně vytvořili domácí prostředí, se vrátili ještě i ze šaten a poděkovali za podporu v celém průběhu baráže o extraligu. V tu chvíli ještě věřili, že jim to k postupu může stačit, jenže vsetínské vítězství 4:0 nad PZ Kladno rozhodlo jinak.

Miloš Říha (Královští lvi Hradec Králové):
Výsledek vypadá jednoznačně, ale nerodil se vůbec lehce. V první třetině jsme nejspíš pod vlivem nervozity dělali ohromné chyby v rozehrávce, z čehož mělo Ústí několik příležitostí, ale výborně nás podržel Fanda Veselý. Pak jsme dali šťastný gól, třetina skončila zaslouženě 1:1. Na začátku druhé třetiny bylo důležité, že jsme přežili oslabení. Jakmile jsme odskočili na 2:1 a 3:1, už jsme měli utkání jednoznačně ve své moci.