út 6.3.2012 | Luboš Jaroš, Martin Voltr

Jihlavský led odolal i napotřetí a Hradec je na pokraji vyřazení

Ani vzpruha v podobě dvou domácích vítězství nepomohla hokejistům Hradce Králové k tomu, aby konečně prolomili led jihlavské Dukly. Páté utkání série sice zahájili výborně, ale svými fauly nabídli soupeři vyrovnání a Jihlava pak skóre úplně otočila. Zdeněk Kubica ještě ve 44. minutě zařídil nerozhodný stav, jenže dva góly domácích v závěrečné pětiminutovce rozhodly o vítězství Dukly 5:3. Hradečtí tak v sérii prohrávají 2:3 a k postupu do semifinále jim už nezbývá než vyhrát oba zbývající zápasy.

Hradeckým vyšel start

Oba týmy před pátým zápasem hájily stoprocentní domácí bilanci. Jenže tentokrát byl vstup do utkání v režii hostů, tedy Hradce Králové. Tomáš Karpov v nájezdu dva na jednoho nejprve trefil beton Halmošiho, z následné dorážky se však již nemýlil – 0:1.

Vyrovnat mohl vzápětí Jeslínek, který dostal ideální přihrávku od Filipa zpoza branky, nadvakrát však mířil jen do betonů Jakuba Čecha. Po polovině třetiny hráli Hradečtí skoro dvouminutové dvojnásobné oslabení a po návratu prvního hráče dokázala Jihlava skórovat. Ficencovu střelu vyrazil Čech jen k volnému Martinu Filipovi, který již odkrytou klecí nepohrdnul – 1:1.

Neuplynula ani minuta od vyrovnání a rychlý útok Záhorovského musel zastavit Jaroš jen za cenu faulu. Hradec dokázal přesilovku využít, Roupcova střela od modré se odrazila od zadního mantinelu na nepokrytou tyčku, kde číhal Patrik Moskal a uklidil puk do branky – 1:2.

Vzápětí mohl zvýšit Martin Koudelka, který dostal ideální přihrávku do jízdy, svůj nájezd však zakončil velmi laxní střelou mezi betony. Závěr prvního dějství přinesl opět přesilovou hru domácího týmu pěti proti třem, která byla rozdělena přestávkovou sirénou.

Dukla otočila zápas ve svůj prospěch

Dvojnásobné oslabení Hradečtí ustáli, jenže dalším faulem Karlíčka museli opět do tří. Tentokráte již Jihlava dokázala Hradec potrestat. Tvrdou střelu Kolafy tečoval před Čechem Daniel Hodek2:2. Raketový vstup Jihlavy do prostřední části hry pečetil dvě minuty nato Michal Jeslínek, který dostal ideální přihrávku do jízdy od Martina Filipa a svůj nájezd zakončil střelou pod horní tyčku – 3:2.

Nápor Dukly začal postupem času polevovat a i Východočeši ukazovali, že hokej hrát umí. Koudelka zavezl kotouč do útočného pásma, našel lépe postaveného Karlíčka, který se neunáhlil a vylákal Halmošiho z brány. Místo zakončení do odkryté klece však puk jen zavezl za branku. Následně mohl vyrovnat také Nosek, který se zjevil sám před Halmošim. Jeho pokus o bekhendový blafák ale skončil mimo branku.

Rozuzlení přinesl až závěr

Vyrovnání se Hradec přece jen dočkal. Ve 44. minutě střílel od modré Tvrdík a následnou dorážku po obrovském závaru dotlačil do klece Zdeněk Kubica3:3. Na druhé straně vymyslel dobrou šanci Ficenc pro Hodka, který místo, aby vystřelil z voleje, správný okamžik prováhal.

Rozhodnutí zápasu přinesla 56. minuta, kdy Martin Filip z rohu vybídl ke skórování Tomáše Ficence. Ten trefil výstroj Jakuba Čecha, od které se puk odrazil do vzduchu a následně od betonu hradeckého brankáře do branky – 4:3. K závěrečnému tlaku se již Hradec nedostal, naopak Dukla pečetila Danielem Hodkem do prázdné branky na 5:3.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava):
Úvod byl ovlivněný rychlým gólem, který jsme dostali. I přesto, že jsme srovnali, hra z naší strany nebyla úplně dobrá. Ve druhé třetině jsme si vytvořili tlak a dali dvě branky. Postupem času jsme se dostávali pod tlak, hlavně z důvodu, že jsme nebyli dostatečně rychlí na puku. Stejně jako všechny zápasy série byl i ten dnešní vyrovnaný, ale tentokrát se šťastným koncem pro nás.

Jiří Mička (HC VCES Hradec Králové):
Zápas jsme začali dobře a šli rychle do vedení. Pak jsme dostali gól v oslabení, ale z přesilovky jsme dali na 2:1, takže jsme šli do kabin spokojeni. Říkali jsme si, že musíme přežít oslabení ve třech, což se povedlo, ale pak jsme šli znovu do tří a Jihlavě to tam spadlo. Ve třetí třetině jsme zápas srovnali a chvíli jsme soupeře i tlačili. Na konci jsme chtěli jít do tlaku, ale udělali jsme hloupý faul.