so 22.9.2007 | Petr Vychopeň, David Škabraha

Junioři Na Lapači předvedli slušný výkon, přesto prohráli 3:1

Po prohospodařeném utkání ve Zlíně se Hradečtí přesunuli k dašlímu zápasu na vsetínský stadion. První třetina se hradeckému celku příliš nezadařila. Domácí se dostali do dvoubrankého vedení, které si také přenesli do druhé části hry. V té se podařilo Janu Bergerovi snížit na rozdíl jediné branky. Za necelé tři minuty se ale domácí trefili znovu a vítězství 3:1 dokázali uhájit až do konce zápasu. Na Lapači se hrál pěkný pohledný hokej, ze kterého nemohla být skvělá divácká návštěva čítající 630 diváků nespokojena. Tři body zůstavají ve Vsetíně, Hradec na Valašsku nebodoval vůbec.

Po pátečním tříbodovém zisku ze zápasu s týmem Pardubic, jenž vsetínské mladíky v tabulce posunul zase o krůček výše, číhali na ně dnes o dvanácté soupeři z Hradce Králové. Hned po úvodním buly vyrazili zelenožlutí za útočnou modrou, kde se také nějakou chvíli zdrželi. Náhlý zvrat však obstaral svým rychlým průnikem hostující Bendík, ovšem ona zmiňovaná rychlost byla nejspíše tím faktorem, který zapříčinil vzájemné odloučení Bendíkovy hole s kotoučem. Další příležitost měl na stejné straně Ropický, avšak Kůdelova lapačka byla jasně proti. V úvodních minutách neměla hra onen potřebný spád a atraktivitu, kterou mu sice po malých dávkách dodávali hosté občasnými střeleckými pokusy, ale ze strany Vsetína to bylo za celou dobu jedno jediné prosté nahození. Spolu s přibývajícími minutami se už úroveň zápasu zvyšovala, dokazuje to pokus hradeckého Pilaře, jemuž se ale ležícího strážce svatyně překonat nepodařilo. První světlá chvilka domácích však přinesla i premiérový úspěch. Gól vsítil i přes dva dotírající soupeře Haschka a v čase 4:56 tak rozjásal své spoluhráče. Ti jakoby pokropeni živou vodou plodili od této chvíle slibné momenty, a to rychlostí nesrovnatelnou s předešlou částí hry. Švaňhal se dokonce snažil o zakončení i z horizontální pozice, tedy při bezprostředním kontaktu zad s ledem. Vsítěním branky se domácí útočník postaral nejen o změnu skóre, ale i o výměnu rolí na ledě. V postavení aktivnějšího celku se náhle octli Vsetínští a hosté pouze přihlíželi náhlému hernímu zvratu.

Za zmínku zcela určitě stojí pokus Podešvy, kterému v cestě za druhým gólem Valachů stálo v cestě břevno Brožovy branky. Čas se nám přes desítku přehoupl do druhé části třetiny, a tu zahájili chlapci v zelenožlutém vyloučením. Za Kůdelovu vysokou hůl si musel jít odpočinout kapitán Švaňhal, ale žádné vážné ohrožení klece se v následujících dvou minutách na holích Královéhradeckých nezrodilo. Zato na opačném konci kluziště bylo po konci této početní výhody na co koukat, z prostoru mezi kruhy vychytal brankář z Čech Švaňhala. V zelenožluté půlce ledové plochy se zase zkoušel prosadit Pilař, svůj pokus však vyslal příliš vysoko nad bránu. Jeden z jeho spoluhráčů se však v zápětí dopustil prohřešku, takže následující dvě minuty měli Vsetínští na ledě o jednoho hráče více. Oko fanouška plesalo nad neopakovatelnými kombinacemi domácích, gólu se však dočkali až šest vteřin po konci přesilovky. Na časomíře svítil čas 15:30, když Ševčík zvyšoval na 2:0. Navzdory excelentnímu Kůdelovi se hostující mančaft pokoušel tento stav změnit. Nestalo se tak, a tím pádem mohly ochozy Lapače radostně opěvovat první třetinu.

Do druhé ze tří částí dnešního utkání nastoupil Hradec pln sil a po několika sekundách hry řádně prověřila Kůdelovy schopnosti sérií střel. Po krátké odmlce jej dodatečně překvapil technickou střelou Seidl, ale neomylná lapačka nedovolila poskvrnit jeho stále čisté konto. Do hry se stále více zamíchávají osobní souboje, z čehož také vyplynuly dvě minuty odpočinku pro červeně oděného Nováka za podražení. Náhle se golman reprezentující stejné město jako jeho vyloučený spoluhráč ocitl v hokejovém pekle. Domácí celé dvě minuty nepolevili v náporu a zejména Rachůnek s Podešvou mu přidělávali neskutečné starosti. Prokázal ale nemalou zkušenost a velkou dávku umění, když byl tváří v tvář vystaven žlutozelené smečce a získal si tak sympatie a uznání mnoha přihlížejících.

Sotva bez úhony překonal oslabení, padla jeho role na bedra Kůdely v protější svatyni. Ten se se svou rolí vypořádal také velice slušně, avšak nepodařilo se mu uhájit čisté konto. Z rohu putoval kotouč na hůl číhajícího Bergera, který se do prázdné brány nemohl zmýlit a dal tak hostům v čase 28:43 naději. Dlouho si jí ale považovat nemohli, poněvadž po dalším vyloučení Valaši z hole Podešvy zvyšovali na 3:1. Nutno poznamenat fakt, že Podešvova střela patřila mezi ty výstavní kousky umístěné pod horní tyč. Ke konci druhé části hra polevuje a krásný hokej najednou začíná halit roušky nepřesností, kterou rychle strhne jeden z hradeckých útočníků velmi tvrdě prověřujíc brankáře soupeře. Po chybě domácího Kocura je opět dvěma střelami jdoucími v rychlém sledu za sebou o zábavu postaráno. Za nezbytné považuji zmínit vynikající výkony obou brankářů v prostřední třetině hry, která končí za stavu 3:1.

Závěrečná část doopravdy odstartovala až čtyřicet pět vteřin po zahajovacím vhazování Rachůnkovou „peckou“ a následující sérií zákroků golmana ve žlutém, ohrožovaného Ropickým. Jak obtížné je dát branku se přesvědčil domácí Podešva, když se puk odrazil od bránícího hráče a zůstal nepovšimnutý ležet vedle dezorientovaného Brože. Nikdo však neměl tak rychlé brusle aby této situace dokázal příhodně využít, a tak se o kotouč s radostí svou lapačkou postaral maskovaný muž z řad Královéhradeckých. Za nesportovní počin v podobě vražení ze zadu byl ke dvěma plus deseti minutám odsouzen Spudil. Hned ze začátku přesilovky si Valaši vytvářejí šanci, která končí v golmanově výstroji.

V krátkém časovém sledu následuje nepovedený pas na hostujícího Šimoníčka do gólové pozice, a poté velmi tvrdá střela Podešvy, jenž muži hájící brankoviště hokejistů ze západu Čech vyhnala na tvář bolestivou grimasu. Útočné pásmo bylo pro Podešvovy spoluhráče natolik lákavou nabídkou, že si Varga vyšlápl osamocen na výlet přes celé kluziště a zastavil ho až těsně před bránou dojíždějící obránce, čímž mu zkazil možnost zakončit. Třetí část zápasu byla bezesporu tou nejpohlednější. Hra se místy přelévala od branky k brance a šancí se na obou stranách odehrálo nespočet. Rozhodčí také rozdal několik trestů a tak měli brankáři obou celků šanci vyniknout, tu beze zbytku využili a ani jeden z nich nepustil za svá záda jediný puk. Zápas tedy končí tříbodovým ziskem pro Vsetín.