so 5.3.2016 | Zdena Bobková, Lukáš Štěrovský

Junioři podlehli Boleslavi v prodloužení, play off začnou doma proti Liberci

Úkol splněn! Hradecká juniorka ve svém premiérovém roce v extralize po sedmi letech získala sedmé místo, které ji zaručí start play off na domácím ledě – Východočeši se utkají s Libercem. Zápas v Boleslavi se pro Mountfield vyvíjel dobře, když se v prvních pěti minutách dostal do dvoubrankového vedení. To ale Bruslaři stačili smazat a v prodloužení, do kterého duel dospěl, rozhodli o bodu pro sebe už po sedmi vteřinách. Hradec to však příliš mrzet nemuselo.

Východočeši brzy získali dvoubrankové vedení

Domácím se vůbec nepovedl vstup do utkání. Ve čtvrté minutě Hradečtí ujeli do přečíslení a na konci pěkné kombinace stál Jan Michálek, který našel volnou skulinku u pravé tyče a hosté vedli 1:0. Jen o 50 vteřin později ale udeřili Východočeši znovu. Tentokrát Groh zasáhl proti střele Jakuba Orsága, jenže ji jen vyrazil přesně na hůl Patrika Miškáře a rázem to bylo už o dvě branky. Bruslaři poté působili lehce zaskočeným dojmem. Zajímavou šanci dokázal přichystat Sedmík, který nabral rychlost a přenechal zakončení Borovcovi, ten však neměl klid pro zakončení. Hradečtí si pak zanedlouho zahráli přesilovou hru. Při ní dokázali soupeře uzamknout v pásmu, ale do výraznější šance je domácí tým nevpustil a Groh si rovněž žádný chybný zákrok nepřipsal.

Bruslaři si po vypršení hradeckého trestu ale rovněž zahráli přesilovku. V ní se do velké šance dostali Průšek a po chvíli i Motloch, ale ani jednomu z hokejistů se nepodařilo trefit skákající kotouč a dopravit ho do sítě. S koncem první třetiny však domácí tlačili o něco více a hradecký gólman se tak musel řádně otáčet. Nejprve tvrdě pálil Kerda, proti jeho střele ale Veselý zasahovat nemusel, šla těsně nad břevno. Z protiútoku zahrozil Michálek, ale pouze do lapačky. Před koncem třetiny se střelou do horního růžku prosadil Lukáš Motloch. K brance mu sice lehce dopomohla tyč, ale i ta je součástí hry. Boleslav poté ještě vyfasovala trest, přesilovka Hradce se tak překulila do druhé části hry.

Mountfield nedokázal zabránit vyrovnání

Ta hostům ale příliš nevyšla, ačkoli byli v pásmu, efektivitě nešla naproti četnost střelby, a tak početní výhoda vyšla naprázdno. Do brány se navíc od druhé třetiny postavil starší dorostenec Štěpán Kouba, který vystřídal Františka Veselého, jenž se v první třetině zranil a do zápasu tak už nezasáhl. Koubu vzápětí prostřelil Lukáš Motloch, když boleslavský forvard zvedl puk a vyrovnal.

O poznání opatrněji se tedy pokračovalo dál. Dle pokynů hlavních koučů se bojovalo především o střední pásmo a k vidění nebyly ani žádné unáhlené výpady. Ve slibné šanci se ocitl hradecký Michálek, který nedokázal zakončit a ani nikdo z jeho spoluhráčů nedotlačil puk za brankovou čáru. V závěru druhé třetiny byli pak mírně aktivnější hosté, a to i navzdory přesilové hře domácího týmu. Skóre se ale do přestávky neměnilo, a tak se do šaten odcházelo za stavu 2:2.

Gól na každé straně znamenal prodloužení

Aktivitu si Mountfield přenesl i do závěrečné části hry, který častěji pobýval v útočném pásmu Boleslavi. Obrana i brankář domácího celku se však dokázal dobře postavit všem hradeckým pokusům. Michálek byl v úvodu ve velké šanci, ale tváří v tvář Groha nepropálil. Na druhé straně musel Kouba zasahovat proti střele Motlocha. Oba týmy si byly vědomi toho, že i jeden gól může rozhodnout, a tak nikdo nechtěl udělat chybu. Přesto byli více aktivnějším celkem právě hosté. O to víc pak Hradecké mrzela situace z poloviny třetí třetiny, kdy se do brejku dostal Němec. S pukem stihl objet branku a přihrát volnému Patriku Ryparovi, který překonal a zároveň i překvapil Koubu.

Jenže radost domácím nevydržela příliš dlouho. Mountfield ještě zmobilizoval síly a na konci 54. minuty vyrovnal. Domácí obrana dostatečně nezapracovala před svým gólmanem a Jakub Orság dotlačil puk za brankovou čáru. Další zaváhání si už ale domácí, pokud stále pomýšleli na body, nemohli dovolit. A tak se také nestalo a celé utkání dospělo do prodloužení.

Bod navíc pro Boleslav, Hradec si úkol splnil

To, co se stalo poté, čekal ale málokdo. Boleslav vyhrála buly, Lukáš Motloch ujel sám na bránu a zápas ukončil parádním gólem pod víko, navíc ještě svým osobním hattrickem v tomto utkání. Na třetí gól potřeboval pouhých sedm vteřin. Hradečtí si na východ Čech odvezli jeden bod, který jim stačil na celkové sedmé místo v tabulce. Play off tak začnou na vlastním ledě, a to proti Liberci.

Jan Křivohlávek (BK Mladá Boleslav:
Bylo to velmi cenné vítězství za dva body. Věříme, že to pro nás bude cenné vítězství do play off a do prvního zápasu.

Aleš Krátoška (Mountfield HK):
Byl to poslední zápas základní části, který byl ale hodně důležitý. Přijeli jsme do Mladé Boleslavi s cílem získat osmé místo, abychom měli výhodu začít play off doma, což se nám povedlo.