čt 21.1.2016 | Adam Janeček, Lukáš Štěrovský

Junioři proti Kladnu smazali dvoubrankové manko, nakonec ale padli v prodloužení

Čtvrteční utkání juniorů mělo několik vrcholů a pádů. Domácí do něj nevstoupili dobře a po necelých osmi minutách už prohrávali o dvě branky. Pak ale zaveleli k obratu a do konce úvodní periody ještě Hradečtí stihli získat vedení o jednu branku. Ve zbytku utkání se však prosadili už jen hosté. Ti chvíli před polovinou vyrovnali. Druhou branku přidali až v prodloužení, do kterého klání dospělo, čímž bylo rozhodnuto o tom, že Hradec vytěžil alespoň bod.

Mountfield po špatném začátku otočil skóre ve svůj prospěch

Utkání začalo lépe pro hradecký Mountfield. Ten si vytvářel více možností ke vstřelení prvního gólu, bohužel pro něj mu však chyběla kvalitní koncovka. Na domácí straně to byla například střela Davida Gančarčíka po útočném tandemu s Františkem Hnikem. I na druhé straně pohrozili hosté přečíslením, které zakončil Petr Havlůj. Hradečtí se pak dopustili hrubého faulu, po kterém předčasně ukončil utkání Tomáš Drašnar osobním trestem.

Toho následně využili Kladenští, kteří vstřelili první gól utkání v 7. minutě zásluhou Petra Křepelky. Neuběhla ani minuta a pětiminutové oslabení Východočechů využili Rytíři podruhé. Tentokrát si další branku na svůj účet přidal Petr Hajný, jenž sebral střelu svého kapitána v mezikruží a rozvlnil podruhé síť domácího celku – 0:2. Mountfield se však po dlouhé hře ve čtyřech nehodlal vzdát a ještě v první dvacetiminutovce se pustil do obratu skóre.

Ten nejprve započal v 9. minutě samostatným únikem David Malík, jehož bekhandový blafák skončil za brankovu čárou Kladna. Vyrovnávající gól zajistil ve 13. minutě po přečíslení dva na jednoho Jan Michálek, který dostal přihrávku od Tomáše Zahradníka do prázdné branky. Třetí branka byla vstřelena v přesilové hře Hradce, když si v 18. minutě sjel do mezikruží Filip Hronek, jehož střela z první téměř proděravila brankovou síť – 3:2.

Rytíři dokázali v druhé dvacetiminutovce vyrovnat

Druhou periodu nezačali domácí příliš vydařeně. Středočeši motali hradecké pětky v jejich pásmu a zkoušeli vyrovnat utkání. Nejslibnější šanci si vytvořil japonský útočník Yuki Miura, který se prokličkoval přes východočeské beky až k brance, nicméně z ostrého úhlu byl zrovna ve špatné pozici. Na druhé straně chtěl naopak neúspěšně navýšit skóre hradecký kapitán Radek Pilař, jenž dostal přihrávku do blízkosti kladenského brankaře. Ještě větší možnost se naskytla Štěpánu Matějčkovi, který jel sám na bránu. Jeho střela ale zamířila mimo bránu.

Přísloví „nedáš, dostaneš“ se však svěřencům Aleše Krátošky pěkně vymstilo. Ve 28. minutě se dostal do úniku Petr Patyk a vyrovnal skóre. Hradečtí pak dostali možnost po několika zbytečných faulech zahrát si přesilovou hru čtyři na tři. Gól se jim ale nepodařilo vsítit. I hosté si zahráli zajímavou přesilovou, v níž byl nejblíže ke gólu David Bunda, jehož střela rozezněla tyčku Františka Veselého.

Oba celky se poté snažily hrát opatrně a odzadu. Ačkoliv byli Východočeši po celou dobu více u kotouče, Kladno si vždy dokázalo vytvořit slibnější šance. Mountfield měl časem velmi rozházenou obranu a před bránou se objevovalo několik útočníků proti jedinému domácímu obránci. Vše ale uhlídal v brankovišti František Veselý a druhá část tak byla dohrána za vyrovnaného stavu.

Nerozhodná perioda vítěze neurčila

Hned ve 42. minutě se k puku dostal kapitán Rytířů, který vyslal na hradeckého gólmana dvě střely za sebou. Obě pumelice ale dokázala opora hradecké klece zneškodnit. Hra byla následně velmi opatrná a pouze se přesouvala z jedné strany na druhou. V první půli poslední třetiny si dokázal vytvořit nejzajímavější šanci onen kapitán hostů.

Další obrovská možnost se vyskytla až v 52. minutě duelu, kdy se Mountfield dostal do dvojnásobné početní výhody. I když minutová rošáda přihrávek zpočátku vypadala nadějně, ke střele nedošlo a Rytíři se dokázali osvobodit. Kladno si poté vzalo oddechový čas, aby se hráči mohli vydýchat a hra následně pokračovala. K většímu počtu střel se domácí dostali až ke konci přesilovky, nicméně žádná z nich se neujala.

Poslední minuty třetí části přinesly vskutku zajímavé šance. Nejprve měl na holi rozhodující moment Yuki Miura, František Veselý byl však připraven zasáhnout. Poté se po hrubé chybě domácích na útočné modré lajně dostal do úniku Petr Janeček, ani ten ale nevstřelil branku, jež by vše pravděpodobně zpečetila. Základní hrací doba nestačila k určení vítěze, na řadu tak muselo přijít prodloužení.

Hradec odešel z duelu pouze s bodem

V něm měly oba týmy velmi blízko k rozhodnutí, neboť hokej se opět přesouval z jedné strany na druhou a k vidění bylo několik zajímavých střel na bránu. Díky svému důrazu a větší tvořivosti to byli nakonec hosté, kterým se podařilo vstřelit branku dvě minuty před koncem. Matyáš Zelingr střílel na hradeckou svatyni, kde ještě dokázal František Veselý puk vyrazit. Avšak jen do místa, kde byl volný Štěpán Bláha, jehož dorážka už zamířila za záda domácího brankaře. Oba celky si tak po šedesáti minutách odnesli zaslouženě po bodu, ten další v loterijním prodloužení vybojovali Rytíři.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Odehráli jsme velmi nepovedený zápas. Začátek poznamenalo pětiminutové oslabení, ve kterém jsme dostali rychle dva góly. Přestože se nám podařilo výsledek otočit, tak jsme nehráli herně disciplinovaně, navíc jsme dělali spoustu individuálních chyb. Soupeř toho dokázal využít a zaslouženě vyrovnal. V závěru třetí třetiny jsme ještě mohli utkání překlopit na svoji stranu, ale přesilovku pět na tři jsme využít nedokázali. V prodloužení jsme měli gól na hokejce, ale bohužel jsme nedali a chvíli na to z dorážky inkasovali. Ze zápasu se musíme poučit, protože jsem přesvědčený, že kluci umí hrát mnohem lépe.

Petr Tatíček (HC rytíři Kladno):
Ačkoliv jsme se dostali do vedení 2:0 po pětiminutové přesilovce, byla škoda, že jsme začali hrát lehkovážně a první třetinu nakonec prohráli 2:3. Ve druhé periodě jsme měli převahu nad soupeřem a dohráli jsme jí poměrem 3:3. Ve třetí části jsme dovolili soupeři dostat se do nějakých šancí, nicméně hra se převalila až do prodloužení, kde se na nás usmálo štěstí, a vyhráli jsme. Myslím si, že poměr dělení bodů a střel byl odpovídající.