ne 11.1.2015 | René Chyla, Jan Vavřina

Junioři skolili ve šlágru kola lídra z Poruby díky hattricku Procházky

Parádní bitvu sehráli v neděli hradečtí junioři. Zajížděli z pozice druhého týmu na led prvního mančaftu v moravské nadstavbové skupině a duel zvládli na jedničku. Poruba se svým hostem krok po celých šedesát minut nedokázala udržet, prohrála, a Mountfield se k ní přiblížil na rozdíl dvou bodů. Dařilo se především Michalu Procházkovi, který vstřelil tři branky ze čtyř a zajistil Východočechům cennou výhru.

Hradec šel brzy do vedení

Souboj tabulkových sousedů byl už od prvních minut podle očekávání více než vyrovnaný. O něco navrch měli ale hradečtí hokejisté, kteří se mohli po celý zápas spolehnout na výbornou obranu, která domácím hokejistům znemožňovala postup do svého útočného pásma. Hosté navíc využívali špatných rozehrávek Poruby a vždy čekali na svou příležitost.

Jako prvním vyloučeným byl porubský Jakub Schwarz, který šel pykat na trestnou lavici za podražení. Na začátku první hradecké přesilovky to však byli paradoxně domácí, kdy v přečíslení dvou proti jednomu Jakub Baca před bránou přihrával Martinu Havránkovi, který ale v rozhodující chvíli nedokázal puk patřičně zpracovat a zakončit. Z následného protiútoku ale slavili Hradečtí. Michal Procházka se dostal k volnému kotouči před brankovištěm a trefil přesně pravý horní růžek Šrámkovy branky – 0:1.

O minutu později měl na holi vyrovnání Jakub Schwarz, ale taktéž nedokázal zakončit, jelikož mu kotouč sjel před Ašenbrennerem z hole. V polovině první periody dostali domácí možnost vyrovnat v přesilové hře, ta se jim ale hrubě nepovedla, a tak byla další příležitost o pár minut později. V největší šanci se ocitl Tomáš Rataj, ale vyrovnat nedokázal. Do konce třetiny pak měli Hradečtí ještě dvě tutovky, ty ale zůstaly nevyužity.

Hosté skvěle bránili svá oslabení

Začátek druhé třetiny nenabídl divákům žádné vyložené šance, jelikož oba celky hrály výborně v obraně a čekali na zaváhání soupeře. Tolik očekávaného vyrovnání se domácí dočkali v 28. minutě zápasu, kdy Tomáš Rataj nahrál Jakubu Schwarzovi, který dokázal obelhat ležícího Ašenbrennera a zasunul přesně k levé tyči - 1:1.

V polovině utkání dostal porubský tým výhodu přesilovky pěti proti třem, jelikož byl nejdříve vyloučen Karel Vladyka na pět minut plus do konce utkání za naražení zezadu a následně i Lukáš Bezděk za hákování. Poruba ale tuto dlouho trvající početní výhodu nedokázala využít, i přestože za Ašenbrennerovými zády zazvonila nadvakrát tyč. Po uplynutí hradeckého trestu hosté trestali.

Nejprve David Gančarčík přenechal puk Filipu Hronkovi, který udělal ještě pár kroků a zamířil přesně k levé tyči - 1:2. RT TORAX mohl poté opět vyrovnat, ale téměř dvouminutovou přesilovku pěti proti třem znovu využít nedokázal. Tři vteřiny před koncem třetiny ale Hradec udeřil znovu. A znovu to bylo v přesilovce. Hronkovu střelu od modré tečoval ještě před bránou Michal Procházka, jenž vsítil svou druhou branku v zápase - 1:3.

Michal Procházka završil hattrick, Hradec vítězství

V poslední periodě domácí zabrali, což přineslo nakonec brzké snížení. Martin Havránek se nejlépe zorientoval před Ašenbrennerem, našel naprosto volného Robina Golu na levém kruhu, který se střelou nad levý beton nemýlil - 2:3. Hosté pak dali porubskému týmu další dlouhou pětiminutovou přesilovku, jelikož Marek Malinský se provinil faulem do oblasti hlavy a krku. Ani tuto příležitost ale RT TORAX nezužitkoval.

V poslední desetiminutovce se dostal třikrát do vyložené šance Denis Brnčál, ale jeden jeho pokus se neujal. Zahrozili také hradečtí Lier a Bartoň, ale i domácí brankář ve svých zákrocích vynikal. Půl minuty před koncem vyzkoušela Poruba power-play, ve které ale Hradečtí využili špatné rozehrávky a Martin Procházka gólem do prázdné brány zpečetil jak svůj hattrick, tak vítězství hradeckého Mountfieldu na ledě Poruby 4:2.