so 16.2.2008 | Pavel Illich

Junioři těsně podlehli Kladnu

Základní část mládežnické extraligy se blíží ke svému závěru a hradecké celky potřebují nasbírat co nejvíce bodů, aby nebyly bezprostředně ohroženy záchranářskými pracemi. Ovšem juniorům Hradce se proti Kladnu zvítězit nepodařilo. Čtyřicet minut padaly branky výhradně v přesilových hrách a stav byl nerozhodný 2:2. V závěrečné dvacetiminutovce však šli hosté do dvoubrankového trháku a Hradci se v dramatické koncovce podařilo již jen snížit. Ze zápasu hraném oboustranně ve vysokém tempu tak vyšli Východočeši nakonec bez bodu.

Do první šance zápasu se dostal hradecký Jindřich, ale obrana Kladna jeho střelu srazila vysoko nad branku. Hosté se osmělili až ve své první přesilovce, ale šanci si vytvořil naopak znovu Hradec. Berger ale v dobré pozici ani nadvakrát neuspěl. Kladenští mohli jít do vedení v 7. minutě, kdy únik dvou na jednoho zakončoval Plichta, ale beton brankáře Brože byl u tyče včas. Poprvé se skóre měnilo na konci 9. minuty při první početní výhodě Hradce. Domácím stačily na její využití pouhé čtyři vteřiny, když se prosadil Jan Berger. I nadále byli nebezpečnějšími Východočeši a po druhém gólu volala zejména šance Březiny. Ten se na chvilku ocitl zcela sám před brankářem Cikánkem, ale nedokázal jej prostřelit. Když už to vypadalo, že poprvé do kabin půjdou se zaslouženým náskokem domácí, Kladno udeřilo. 11 vteřin před koncem první třetiny vyrovnal Michal Kazatel.

Druhá třetina byla zejména v podání Hradce zjevně opatrnější a na první vážnou šanci se čekalo až do 25. minuty. To si hradecký Kubišta ideálně najel až před Cikánka, ale bekhendem jeho beton nepřehodil. O minutu později přišel další důležitý okamžik zápasu. Hradci se naskytlo celých 100 vteřin dvojnásobné přesilovky a domácí trestali. Drtinovu dělovku od modré ideálně tečoval mezi Cikánkovy betony Jiří Šimoníček. Z vedení se ale Východočeši neradovali dlouho. O dvě minuty později hradecká obrana zazmatkovala a se zakončením si hlavu nelámal Jakub Valský. Výhodu dvou hráčů v poli si ve druhé třetině vyzkoušeli i hosté, a to v délce 98 sekund. Ovšem na rozdíl od Hradce nedokázali tuto velkou příležitost proměnit ve vedoucí gól. Přesto se Kladno dostalo do výrazného tlaku, na který zareagovali hradečtí trenéři oddechovým časem, aby otupili nápor soupeře. To se také stalo a i podruhé se tak šlo do kabin za smírného stavu.

V úvodu poslední části se však hosté třetí branky dočkali. Ideální přihrávku Valského zúročil střelou mezi Brožovy betony Matěj Hoffmann. V dalších minutách Kladenští chytrou hrou nepouštěli Hradec do souvislejšího náporu a hlídali si svůj těsný náskok. Vystrašil je až prchající Pospíšil, který však zaváhání hostující obrany nevyužil, neboť nedostihl puk. V 52. minutě přišel další zásah Kladna. Pěknou kombinaci Hoffmanna a Kazatele dokončil Jakub Valský. Hradci nezbylo než vrhnout všechny síly do útoku a kontaktní branka přišla v polovině 57. minuty. Postaral se o ni Petr Pospíšil. V čase 59:16, za stálé snahy Hradce o vyrovnání, si vybrali time-out i hosté a ve stejném čase odvolali hradečtí trenéři Brože z branky. Když o 14 vteřin později fauloval jeden z hostujících hráčů, ocitl se Hradec ve výhodě 6 na 4. Přestože bylo v těsném okolí Cikánkovy svatyně hodně rušno a těsno, závěrečnou půlminutu ustálo Kladno s vypětím všech sil bez újmy a připsalo si tři body za konečné vítězství 4:3.