ne 26.1.2014 | Gabriela Juříková, Martin Voltr

Junioři v Porubě neskórovali a baráž se jim neodvratně vzdaluje

Z nadstavbové části Ligy juniorů je odehrána už celá polovina, která bohužel našla jednoznačného favorita na extraligovou baráž v ostravské Porubě. Hradečtí ji podlehli i na druhý pokus, když prohrávali od jedenácté minuty a za záda domácího brankáře nakonec nedostali ani jeden kotouč. Poruba tak už má v čele na druhé Královské lvy náskok čtrnácti bodů.

Hradec nepřetavil výtečný start v branku

Od prvního kontaktu puku s ledem se hrálo naplno. Vážnější střelu vyslal na hradeckého gólmana Schwarz, ale pak získali převahu hosté. Šanci Hlavatého Maček vyrazil a stejně si počínal i s dorážkou Kastnera. Toho však fauloval Mihal a hosté si zahráli přesilovku. V největší šanci byl Martin Bartoň a poté ještě Kulhánek nastřelil tyč, další puky však trefovaly výstroj Mačka nebo končily na zadním mantinelu.

Královští lvi do jedenácté minuty měli herní převahu a nepustili Porubu ze třetiny. Až paradoxně obránce domácích Pobuta našel na útočné modré Tomáše Rataje, který se otočkou zbavil obránce a vlastní střelu si dorazil přes padajícího Veselého – 1:0.

Následně si domácí zahráli přesilovku. V té mohl skórovat Brnčál střelou od modré, ale puk si přes několik párů bruslí cestu do branky nenašel. Stalo se tak až po vypršení Kulhánkova trestu. Gólman Veselý se po střele Ryšky včas nepostavil na brusle, což využil Tomáš Rataj a puk poslal pohodlně pod horní tyč – 2:0.

Před domácího gólmana Mačka se Hradečtí dostali až v přesilovce, ve které měl velkou šanci Martin Bartoň, jenže puku v cestě do brány zabránil vysunutý beton. A když nevyzrál na domácího gólmana ani Malinský, do kabin se šlo díky dvěma trefám Rataje spokojeněji Porubě.

V dlouhé přesilovce se domácí odpoutali

Ve druhé části utkání přišli Lvi o útočníka Lukáše Kastnera. Ryšku zasáhl do obličeje a byl vyloučen do konce zápasu. V pětiminutové přesilovce se domácí snažili bránící čtveřici nějak překonat, ale soupeř byl aktivní, vybrusloval hráče s pukem a Veselý střely likvidoval. Přesně zamířit se povedlo až po třech minutách Janu Puškárovi – 3:0.

V polovině zápasu bylo proti Mačkovi nařízeno trestné střílení. Martin Bartoň ujel porubské obraně a byl ve střelecké šanci podražen, s příležitostí snížit však nenaložil dobře. Mířil mezi betony, ale ty porubský gólman včas sklapl. Další možnosti se Hradeckým naskytly při přesilovce, jenže Maček chytal ve skvělé formě.

Trápení s domácím gólmanem až do konce

Začátek třetí třetiny se značně opozdil vlivem technických problémů s rolbou. A když byla ledová plocha zdárně připravena pro pokračování zápasu, Královští lvi byli zatlačeni do defenzívy. Úspěšně se bránili jen do 45. minuty. Brnčál předvedl hokejový přehled, když na hranici brankoviště volil místo střely přihrávku na lépe postaveného Tomáše Krále stojícího u pravé tyče Veselého branky. Domácí útočník měl před sebou odkrytou polovinu brány, do které se přehledem trefil – 4:0.

Z třetí třetiny byla ukrojena již polovina, když se k šanci snížit dostal Tomáš Půlpán. Porubský brankář ale ustál i další hradecké útoky a v závěru zápasu zastavil kotouč na posledním milimetru brankové čáry. Připsal si tak první čisté konto a výrazně pomohl domácím ke třinácté výhře v řadě.

Petr Trojan (HC RT TORAX Poruba):
V začátku utkání nás soupeř prvních deset minut nepustil za půlku hřiště. Pak ale přišel náš skoro první kontakt s gólmanem a vedli jsme 1:0. Bylo vidět, že jsou kluci nervózní, ale ustáli jsme to. Ve vyrovnaném utkání jsme to díky naší střelecké potenci zvládli, na rozdíl od soupeře. Jsou to důležité body a bodový náskok se prohloubil tak, že prohrát si to teď můžeme jen sami. Zápas každopádně ukázal, že máme dva skvělé gólmany, protože Maček chytal parádně.

Petr Luštinec (Královští lvi Hradec Králové):
Do utkání jsme vstoupili aktivně. Kluci plnili pokyny, které jsme si před zápasem řekli a některé jsme v týdnu i trénovali. Bohužel jsme neměli důraz před brankou a patřičné štěstí. Na druhé straně byl soupeř důraznější a vedl dvěma brankami z předbrankového prostoru. Druhou třetinu jsme odehráli slušně a kdybychom proměnili trestné střílení, vyvíjel by se zápas jinak. Poruba nás ve třetí třetině k ničemu nepustila, i když jsme měli nějaké šance, výsledek si už pohlídala.