so 27.1.2024 | Jan Hirsch

Junioři zdolali Přerov 6:1 a upevnili si postupovou pozici

Naposled na venkovním hřišti porazili svěřenci Martina Vágnera litvínovskou Vervu 5:0 a na toto vítězství se jim podařilo skvěle navázat. Na přerovském ledě vletěli do zápasu jasně aktivněji, což jim vydrželo vlastně až do konce. Zpočátku se jim však nedařilo tento tlak měnit v góly, po 35 minutách vedli 2:0. Pak ale přišel závěr třetiny jako ze snu, během tří minut nasázel Hradec soupeři tři branky a už po druhé dvacetiminutovce bylo rozhodnuto.

Do utkání vstoupili výrazněji Lvi, kteří si vytvořili několik šancí, třeba Marek Matašovský nebezpečně tečoval střelu Jana Pavelky, přerovský gólman Žurek však byl připraven. Na konci čtvrté minuty dostali domácí možnost přesilové hry, moc z ní ale neměli, naopak málem inkasovali. Po zaváhání v rozehrávce se před klecí Zubrů ocitl Valdis Dommers, který tuto chybu potrestat nedokázal. V polovině první třetiny se poprvé ozvali i Moravané, Patrik Hyža však nechal vyniknout beton Mrázka.

Mountfield měl i nadále více ze hry, trápila ho však nedisciplinovanost, Matěj Pinkas poslal svůj tým znova do čtyř. Ani tentokrát se žlutomodří na žádnou velkou šanci nezmohli, a po ubránění tohoto oslabení Hradec poprvé udeřil. V 18. minutě vyslal Petr Hrdlička z pravého kruhu pas na Ondřeje Zámečníka, který napěchoval puk za záda domácího brankáře. Závěr první periody ještě poskvrnil další faul Východočechů, svěřenci Pavla Neumanna však potvrdili, že se v početních výhodách trápí a do šaten se šlo za stavu 0:1 z jejich pohledu.

Na Hanou přijeli Východočeši ve skvělém rozpoložení a trápili přerovskou obranu. Poté si poprvé v zápase po vysoké holi Martina Nášela vyzkoušeli power-play. Většinu dvouminutového trestu strávili v útočném pásmu, a dvacet sekund po vypršení se dostavila odměna. Miroslav Dobner ve středu hřiště sice podklouzl, ještě za letu však vyslal zadovku na Ondřeje Záměčníka, který se dostal až k Žurkovi, a z levé strany trefil parádní střelou vzdálenější růžek jeho branky. To domácí ještě více rozhodilo a hru diktoval jejich soupeř. Nudící se Mrázek si za druhou třetinu téměř nesáhl na kotouč.

Skvělý herní projev se klubu zpod Bílé věže vyplatil v závěru druhé části utkání. Přesilovková rána Adama Novotného ještě šla do tyčky, o necelou minutu později se už jeho celek radoval. Matěj Beneš vyslal od modré čáry nahození, které se od brusle jednoho z bránících hráčů odrazilo přímo k nehlídanému Valdisu Dommersovi, který zvýšil na 3:0. Další minuta, další gól, tentokrát se trochu se štěstím střela Marka Matašovského odrazila od helmy přerovského Nášela přímo do klece. Aby mizérie domácích nebylo málo, o dvě minuty později se po laxním a nepovedeném pokusu o vyhození puku zmocnil Valdis Dommers, který jej postrčil Tomáši Horovi. Ten se natlačil až před Žurka a pátým hradeckým gólem jej poslal na střídačku. O vítězi se tak zaslouženě rozhodlo už dvacet minut před koncem.

Čerstvý gólman Vojtek se odprezentoval ve výborném světle už ve druhé minutě třetí třetiny, když nejprve zlikvidoval ránu Novotného a důležitý zákrok vytasil i proti dorážce Černého. Ani to však nedokázalo jeho spoluhráče nabudit k pokusu o obrat, naopak mančaft od soutoku Labe a Orlice vystupňoval svůj tlak až k šestému kousku. Miroslav Dobner dostal od Ondřeje Zámečníka pas před branku od levého mantinelu a překonal marně si klekajícího Vojtka. Pro forvarda, který do Hradce přišel teprve nedávno to byl už pátý zářez v novém působišti.

Na tuto branku se však domácím podařilo už po devíti sekundách odpovědět. Mrázkovi, který se puku v zápase téměř nedotkl, zkazil čisté konto Tobiáš Kuchta, jehož zakončení mířilo přesně do levé části branky. To Zubry trochu probralo, s deseti minutami do konce a pětigólovým mankem jim však bylo jasné, že mají jen velmi malou šanci na dorovnání. Hradec tak navázal na vítězství 5:0 z Litvínova, po dominantním výkonu přeskočil Přerov v tabulce a je třetí.

Do první třetiny vstoupil Hradec aktivněji, my jsme byli horší v osobních soubojích a soupeř tuto část zápasu zaslouženě vyhrál. Ve druhé třetině nám pak odskočil a celé utkání zlomil. Nedá se nic dělat, musíme se nachystat na další zápas.